بین‌المللی

ژاپن برای دفاع از تایوان، مداخله نظامی نخواهد کرد

در حالی که نخست وزیر ژاپن در بیانیه مشترک خود با رئیس‌جمهور آمریکا در اواسط ماه آوریل از تایوان یاد کرده بود، وی چند روز بعد تصریح کرد که اگر چین تصمیم بگیرد تایوان را به زور پس بگیرد، کشورش در جنگ مشارکت نظامی نخواهد داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، برای اولین بار در ۵۲ سال گذشته، در ۱۶ آوریل در بیانیه مشترک یوشیهیده سوگا و جو بایدن از جزیره تایوان نام برده شد که بر “اهمیت صلح و ثبات در تنگه تایوان” و “حل و فصل صلح آمیز مشکلات” تاکید شد.

اما نخست وزیر ژاپن بعدا در پاسخ به سوال یکی از اعضای پارلمان ژاپن در مورد جزییات تعهد ژاپن به تایوان، پاسخ داد که این بیانیه هیچ گونه “مشارکت نظامی” را پیش بینی نمی‌کند.

یوکو ایتو، استادیار روابط بین الملل در دانشگاه “واسدا” توکیو در مصاحبه‌ای اعلام کرد که علی رغم چنین موضع‌گیری از سوی نخستوزیر ژاپن، احتمال کمک لجستیکی ژاپن به آمریکا در صورت درگیری نظامی در منطقه وجود دارد و می‌بایست به مردم ژاپن اعلام کند که آنها برای تایوان وارد جنگ نخواهند شد.

وی افزود که قانون اساسی دست سوگا را بسته و همین باعث می شود او فقط ارتش را برای دفاع از مردم و متحدان اعزام کند.

وزارت خارجه چین از اشاره مشترک ژاپنی-آمریکایی به تایوان انتقاد کرده و از این دو کشور خواست “مداخله فوری در امور داخلی چین و آسیب رساندن به منافع آن” را متوقف کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا