زحمتکشان

بازنشستگان معترض چه می‌گویند

بازنشستگان از تیرماه سال گذشته، مطالبه‌گری خود را صورت دادند و هفته و ماهی نبوده که به نحوی از انحا، صدای خود را به گوش مسئولان کشور نرسانده باشند؛ با این وجود، تا امروز هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده است و وضعیت مثل سابق است؛ باتوجه به صعود تورم، باید بگوییم هر روز چشم‌انداز پیش رو تیره‌تر هم می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، این روزها بازنشستگان کارگری در صف مقدم اعتراض به معیشت قرار دارند؛ افزایش ۳۹ درصدی پایه مستمری‌ها نتوانسته جماعت حداقل‌بگیر را که بیش از ۷۰ درصد مستمری‌بگیران سازمان را تشکیل می‌دهند، راضی کند.

احد ابراهیمی (یک فعال صنفی بازنشستگان کارگری) در این رابطه می‌گوید: تورم دو رقمی و افسار گسیختۀ بخصوص دو سال اخیر که به بالای ۵۰ درصد رسیده، درحالیکه حقوق بازنشستگان که به طور متوسط ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است، آنان را از زندگی ساقط و در اعماق خط فقر قرارداده است. یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد قدرت خریدِ حقوق و مزایای ۳۰۰۰ تومانی در سال ۶۰ در سال جاری حداقل یازده میلیون و دویست و چهل هزار تومان است؛ به عبارت ساده‌تر قدرت خرید پول حدود ۳۸۰۰ برابر طی این مدت کاهش یافته است و بدین ترتیب حقوق بازنشستگان یک چهارم خط فقر است.

او ادامه می‌دهد: بازنشستگان از تیرماه سال گذشته، مطالبه‌گری خود را صورت دادند و هفته و ماهی نبوده که به نحوی از انحا، صدای خود را به گوش مسئولان کشور نرسانده باشند؛ با این وجود، تا امروز هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده است و وضعیت مثل سابق است؛ باتوجه به صعود تورم، باید بگوییم هر روز چشم‌انداز پیش رو تیره‌تر هم می‌شود.

به گفته وی، واقعیت این است که هزینه یک زندگی معمول بالای ۱۰ میلیون تومان بوده و درمان و مسکن و تأمین زندگی، اختصاص مراکز رفاهی، تفریحی – ورزشی و سالن‌های اجتماعات و کتابخانه، همچنین تأمین اشتغال و تأمین کار، مسکن برای فرزندان بازنشستگان و پرداخت وام با بهرۀ کم برای تشکیل خانواده و خرید لوازم اساسی برای زندگی و ازدواج فرزندان، از حقوق حقه‌ی بازنشستگان است که باید توسط دولت‌ها تامین شود.

ابراهیمی تاکید دارد: آنچه در این سال‌ها به دست آورده‌ایم، محرومیت از معیشت شایسته و فقدان همه‌ی این حقوق است؛ با این شرایط، یک بازنشسته در دوران کهولت و بیماری، چقدر می‌تواند «امید به آینده» داشته باشد؟

او در پایان از همه مسئولان می‌خواهد به این وضعیت خاتمه دهند و یکبار برای همیشه، حقوق مزدی بازنشستگان را اجابت نمایند.

انتقاد به اظهارات برخی مدیران در تامین اجتماعی

برخی اظهارات مدیران تامین اجتماعی موجب انتقاد بازنشستگان سخت و زیان‌آور شده است.

بازنشستگان سخت و زیان‌آور در تماس‌های مکرر با خبرنگار ایلنا، از برخی اظهارات اخیر مدیران تامین اجتماعی انتقاد کردند.

آن‌ها می‌گویند: سال قبل دوندگی‌های بسیار کردیم و حتی حکم دیوان عدالت را گرفتیم تا نهایتاً در متناسب‌سازی دور اول سابقه استحقاقی ما مشمول فرمول‌های متناسب‌سازی شود حالا دوباره می‌گویند این سال‌ها ارفاقی است و در متناسب‌سازی ۱۴۰۰ منظور نمی‌شود!

هفته گذشته، سیداحمد سیدی (مدیرکل تامین اجتماعی خراسان شمالی) در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: کارگران مشاغل سخت و زیان‌آور با برخورداری از ارفاق قانونی باسابقه مستمر ۲۰ساله یا متوالی ۲۵ساله با دریافت ۳۰ روز حقوق بدون رعایت شرط سنی از مزیت بازنشستگی بهره‌مند شدند و مصوبه همسان‌سازی حقوق مشمول این گروه از مستمری بگیران نخواهد شد.

وی اضافه کرد: این بازنشستگان صرفا از سقف افزایش حقوق ۳۹ درصدی مصوب ۱۴۰۰ که در احکام سال جاری که اردیبهشت ماه سال جاری اعمال می‌شود، برخوردار خواهند شد.

بازنشستگان با اشاره به این اظهارات می‌گویند: چقدر باید برای اجرای قانون و احقاق حق دوندگی کنیم؛ آیا باید مسیر طولانی سال گذشته را دوباره از ابتدا طی کنیم و بازهم متحمل رنج‌های فراوان شویم؟

به گفته این بازنشستگان؛ سالهای استحقاقی در بازنشستگی پیش از موعد حق قانونی بازنشستگان است و باید در همه محاسبات و فرمول‌ها منظور شود.

عدالتی در متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان دیده نمی‌شود

تبعیض و اجرای ناقص قانون متناسب‌سازی مشکلات خانوادگی و معیشتی زیادی برای کارگران بازنشسته بویژه زنان حداقل‌بگیر به وجود آورده و آن‌ها را کف‌بگیر نموده است.

یک کارگر بازنشسته زن می‌گوید: حدود ۷۰ درصد بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی حداقلی‌بگیر هستند، شمار قابل توجهی از این حداقل بگیران را زنان کارگر بازنشسته تشکیل می‌دهند که با تبعیض و اجرای ناقص متناسب‌سازی مواجه شدند.

او گفت: من یک خانم بازنشسته هستم که با ۲۰ سال سابقه کار در سن ۴۲ سالگی در سال ۹۸ بازنشسته شده بودم. در خوش‌بینانه‌ترین حالت این مستمری جوابگوی مخارج ۱۰ روز من و خانواده‌ام است یا فقط هزینه اجاره خانه را دهم. متاسفانه به خاطر کرونا و شرایط اقتصادی شوهرم بیکار و ورشکسته شده و حتی توان پرداخت حق بیمه اختیاری‌اش را هم ندارد چه رسد به مخارج خانه و اجاره خانه!

او با بیان اینکه قرار بود متناسب‌سازی، زندگی بازنشستگان بویژه حداقل‌بگیران و کف‌بگیران را تغییر دهد، تصریح کرد: در اجرای متناسب‌سازی دور اول در مرداد و دور دوم در اسفند در واقع تغییری در دریافتی حقوق حداقل‌بگیران بویژه ما زنان بازنشسته ایجاد نشد و از حداقل‌بگیری به کف‌بگیری سقوط کردیم.

این بازنشسته کارگری ادامه داد: به نظر می‌رسد سازمان در جریان کامل تبعیض‌ها و بی‌عدالتی‌های اعمال شده در احکام و فیش حقوقی سال ۱۴۰۰ علی‌الخصوص قشر زنان بازنشسته‌ای همانند من قرار ندارد و تنها با اتکا به گفته‌ی برخی کارشناسان اقدام به صدور احکام ۱۴۰۰ کرده است.

او در تشریح مشکلات خود افزود: پایه حقوقم در تیر سال ۹۹ مبلغ یک میلیون و ۹۱۰ هزار بود (بدون مزایای مسکن و معیشت) و دریافتی با مزایای مسکن و معیشت بعد از متناسب‌سازی مرداد سال ۹۹، نزدیک به دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید تا اینکه روز جمعه بیستم فروردین حکم و فیش حقوق را از سایت سازمان دریافت کردم.

او گفت: متاسفانه در مجموع نسبت به پارسال فقط حدود یک میلیون تومان به حقوقم اضافه شده بود، یعنی سال ۹۹ دریافتی حدود دو میلیون و ۳۰۰ بود امسال برایم حدود سه میلیون و ۳۰۰ واریز شد. با قانون کار ۲۰ سال سابقه و ۴۲ سال سن در سال ۹۸ بازنشسته شده بودم و طبق قانون بایستی دریافتی کمتر از حداقل نباشد ولی به جهت فرمول‌های سازمان کف‌بگیر شده‌ام.

او با بیان اینکه متناسب‌سازی‌های مرداد و اسفند جزو پایه حقوق منظور نشده و پایه حقوق تیرماه سال قبل، مبنای افزایش ۳۹ درصدی قرار گرفته است، افزود: قرار بود متناسب‌سازی‌ها جزو پایه حقوق باشد و بعد در سال ۱۴۰۰ مشمول افزایش سالانه شود که بدرستی انجام نشده است.

این بازنشسته در ادامه اضافه کرد: با توجه به افزایش ۳۹ درصدی پایه حقوق در مجموع حدود۷۴۰ هزار تومان به پایه حقوق تیر ۹۹ اضافه شده است. چون پایه حداقل حقوق در تیر ماه سال ۹۹ از یک میلیون و نهصد و ده هزار شده ۲میلیون و ۶۵۰ هزار در سال ۱۴۰۰. در عین حال مبلغ ۱۶۰ هزار تومان برای تمام بازنشستگان به مسکن و معیشت اضافه شده است که در مجموع جمع اضافات ردیف الف و ب می‌شود ۹۰۰ تومان (۷۴۰ +۱۶۰=۹۰۰).

به ادعای این بازنشسته؛ با توجه به موارد گفته شده به نظر می‌رسد مجموع اضافه حقوق یک میلیونی تومانی که در سال ۱۴۰۰ داشتم، فقط حدود مبلغ ۱۰۰ هزار تومان متناسب‌سازی دو مرحله در مرداد و اسفند ۹۹ و افزایش سالانه این متناسب سازی‌ها برایم صورت گرفته است. جای تعجب دارد اینکه فقط در مرداد ۹۹ حدود ۲۲۰ هزار تومان متناسب‌سازی تعلق گرفته و طبق حکم شهریور ۹۹ به پایه اضافه شده بود چطور الان دو مرحله متناسب‌سازی سال ۹۹ و افزایش سالانه آن روی هم فقط فقط حدود ۱۰۰ هزار تومان شده؟

این کارگر خانم بازنشسته با بیان اینکه افزایش حقوق بازنشستگان سال ۱۴۰۰ باید متناسب با نیازهای زندگی آن‌ها باشد، درعین حال اضافه کرد: با این حال سازمان توضیح دهد برای من زن بازنشسته که بایستی طبق قانون حداقل‌بگیر باشم و حالا کف‌بگیر شده‌ام چه متناسب‌سازی صورت داده است؟

او افزود: قرار بود متناسب‌سازی مرداد و اسفند روی پایه حقوق‌ها بیاید و بعد افزایش حقوق سالانه ۱۴۰۰ را داشته باشیم. در عین حال بایستی بعد از متناسب‌سازی دوم که اسفند بود احکام اصلاح می‌شد و بعد روی حکم‌نهایی اسفند ۹۹ حکم ۱۴۰۰ صادر می‌شد. با این حال من هنوز نمی‌دانم رقم متناسب‌سازی مرداد چه شد و مبلغ متناسب‌سازی اسفند چقدر بود؟

این کارگر بازنشسته زن در خاتمه مدعی شد: متاسفانه تبعیض و ناعدالتی بزرگ دیگری هم به خانم‌های بازنشسته در سال ۱۴۰۰ شده و آنهم ۶۰۰ هزار تومان حق عایله و فرزند است که باعث شده تا دریافتی خانم بازنشسته نسبت به مرد بازنشسته دارای همسر و فرزند، زن بازمانده (همسر متوفی)، زن بازنشسته سرپرست خانوار کمتر باشد و خانم بازنشسته این ۶۰۰ هزارتومان را نگیرد درحالیکه در زمان اشتغال همه به یک میزان حق بیمه پرداخته بودیم و خانم‌های بازنشسته خواستار تعیین آیتمی هستند که جایگزین ۶۰۰ هزار تومان عایله و فرزند شود و جبران این کسر دریافتی را کند و عدالت برقرار شود.

اول متناسب‌سازیِ ۹۹ بعد افزایش پایه حقوق!

بازنشستگان اهوازی می‌گویند: ابتدا باید ترمیم متناسب‌سازی سال قبل اجرایی شود بعد سراغ سایر آیتم‌های اصلاحی بروند.

بازنشستگان کارگری اهواز امروز (۲۹ فروردین) با حضور در مقابل سازمان تامین اجتماعی خوزستان، مطالبات و خواسته‌های خود را مطرح کردند. این بازنشستگان که بیانیه‌ای در ارتباط با مطالبات اصلی خود صادر کرده‌اند، می‌گویند: توقع ما این است که ابتدا متناسب‌سازی سال ۹۹ به طریق شایسته ترمیم و اصلاح شود و بعد در فیش‌های حقوقی، افزایش مستمری ۱۴۰۰ اعمال گردد.

این بازنشستگان با اشاره به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی که در اسفندماه به حساب مستمری‌بگیران سازمان واریز شد؛ می‌گویند: تصور بازنشستگان این بود که این مبلغ بابت ترمیم متناسب‌سازیِ دور اول واریز شده است بنابراین باید توضیح دهند که این مبلغ کجا رفت و چرا اثری از آن در احکام حقوقی فروردین دیده نمی‌شود؟!

این بازنشستگان از پیگیری‌های مکرر اما بی‌نتیجه‌ی خود در ماه‌های اخیر انتقاد بسیار دارند: « به هرکجا که فکر کنید نامه نوشته‌ایم و رایزنی کرده‌ایم اما تا امروز هیچ نتیجه‌ای نگرفته‌ایم؛ دریغ از ذره‌ای اطلاعات و شفاف‌سازی! حتی نمی‌دانیم اصلاحاتی که وعده داده‌اند در اردیبهشت اجرایی می‌شود، قرار است چگونه باشد! آیا همه‌ی حقوق ما در آن لحاظ می‌شود یا بازهم فقط گذراندن زمان و احاله به آینده است؟!»

اعتراض به‌عدم اجرای صحیح مواد ۱۱۱ و ۹۶ قانون تامین اجتماعی

به گزارش خبرنگار ایلنا، بازنشستگان تامین اجتماعی در چند شهرستان از جمله تهران و اصفهان مقابل سازمان و ادارات تامین اجتماعی تجمع کردند.

معترضان خواستار اجرای صحیح و دقیق مواد ۱۱۱ و ۹۶ قانون تامین اجتماعی هستند تا مستمری‌هایشان متناسب با میزان تورم افزایش یابد.

بازنشستگان همچنین خواهان مشخص شدن میزان افزایش مستمری ناشی از متناسب‌سازی در سال ۱۴۰۰ و اعلام فرمول اجرای آن هستند. به گفته آن‌ها، سازمان تامین اجتماعی در اجرای مرحله دوم متناسب سازی، سهم هر یک از بازنشستگان را در فیش‌های آن‌ها مشخص نکرده است و رقمی کلی را به همه پرداخت می‌کند.

معترضان همچنین خواهان حضور نمایندگان بازنشستگان در هیات امنای سازمان تامین اجتماعی و مشارکت برابر در تصمیم گیری‌های مدیریتی هستند و می‌گویند از آنجا که رئیس سازمان برنامه و بودجه در هیات امنای سازمان کرسی دارد، می‌تواند بر تصمیم‌های مرتبط با سازمان تاثیر بگذارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا