گوناگون

کرونا و مراسم مذهبی؛ به نام دین با جان مردم بازی نکنید

محمدتقی فاضل میبدی، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در توئیتی در باره اقدام ستاد کرونا برای رفع قانون منع تردد در شب‌های احیا نوشت: ستاد مقابله با کرونا قصد دارد شب های احیا شهرهای زرد و نارنجی را قرمز کند. اگر رعایت پروتکل ها واجب است چرا شب های احیا واجب نباشد؟ چرا بنام دین با جان مردم بازی می کنند؟ چرا باید تسلیم چند مداح و رضه خوان و مقدس مآب شد؟ چرا مردم در خانه های خود مراسم انجام ندهند؟ هر دستور دینی اگر سلامتی انسان را تهدید کند حرام است…..

بیماران‌ به دلیل تراکم‌ جمعیت در‌ بیمارستان فوت می‌ کنند

باید اقدامی شود تا آمار مبتلایان از حد فعلی بالاتر نرود

رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی گفت: الان بیماران به دلیل تراکم جمعیت در بیمارستان، فوت می‌کنند.«حمید عمادی» رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی با اشاره به وضعیت ورودی این بیمارستان بیان کرد: وضعیت بیمارستان در حال بدتر شدن است و در یک طی دو روز گذشته یک مقدار وضعیت بیمارستان و آمارها ثابت مانده، ولی وضعیت در روزهای آینده نامشخص است.

وی در مورد اینکه آیا نیاز است تا بیمارستان امام خمینی هم مانند مسیح دانشوری بیمارستان صحرایی ایجاد کند، افزود: بیمارستان امام خمینی بیش از هزار تخت خواب دارد و در واقع بیمارستان کوچکی نیست که زود اشباع شود.عمادی گفت: الان از ظرفیت‌های بیمارستان استفاده می‌کنیم، بخش‌های دیگر را تعطیل می‌کنیم تا به بخش کرونا تبدیل شوند، البته الان به حد اشباع بیمارستان رسیدیم و بستری‌ها خیلی زیاد است، اما به حد بیمارستان صحرایی هنوز نرسیدیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۲۰ بخش از بخش‌های بیمارستان به بخش کرونا تبدیل شده‌اند و الان بیش از ۵۰۰ تحت بیمارستانی زیر بار کروناست.عمادی با اشاره به تاثیر محدودیت‌ها بیان کرد: هر محدودیتی یک تاثیری بر روی بیمارستان‌ها می‌گذارد که هر چقدر جدی‌تر و سفت و سخت‌تر باشد، اثر بخشی آن بیشتر خواهد بود، اگر محدودیت تا یک حدی هم اعمال شده باشد باز تا همان حد هم تاثیر دارد.

عمادی افزود: ما باید هر کاری کنیم تا مواجهه‌ مردم با هم کم‌تر شود و الان واقعا مشکل ما این است که افراد همه با هم مریض می‌شوند و ما نمی‌توانیم جوابگوی همه باشیم، اگر یک مقداری شدت بیماری و تعداد بیماران کمتر شود ما می‌توانیم سرویس درستی به آنها ارائه بدهیم، اما وقتی حجم زیادی از افراد با هم بیمار می‌شوند، در آن صورت وقتی می‌توانستیم سرویس خوبی به بیمار بدهیم، الان نمی‌توانیم و متاسفانه کار بیمار می‌ماند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی ادامه داد: اگر بیمار کرونایی چند ماه پیش به بیمارستان مراجعه می‌کرد، راحت آن را درمان می‌کردیم و حتی اگر یک الی دو ماه دیگر هم که بیماری فروکش خواهد کرد، مراجعه کند، او را با حال عمومی خوب ترخیص می‌کنیم، اما الان به دلیل تراکم جمعیت و کمبود تخت، همین بیمار فوت می‌کند.

وی گفت: برای همین می‌گوییم کاری صورت گیرد که آمار مبتلایان از این حد بالاتر نرود، وگرنه بالا رفتن آمار، افزایش مرگ و میر را به همراه دارد.عمادی افزود: توجه کنید که این مرگ و میرها قابل پیشگیری است، یعنی اگر فرد سریع شروع به درمان کند خوب می‌شود و اگر درمان نشود یا به دلیل شلوغی بیمارستان درمان مناسب نگیرد، مشکل ایجاد می‌شود.وی گفت: در واقع این بیماری یک طرفش مرگ و طرف دیگرش سلامت ۱۰۰ درصد است، واقعا آدم دلش می‌سوزد که الان ظرفیت‌ها پر شده و دیگر نمی‌توانیم مردم را درمان کنیم.

عمادی ادامه داد: اگرچه خستگی کادر درمان واقعیت است ولی در مواردی که اشاره کردم، اصلا بحث احساس خستگی کادر درمان مطرح نیست، چرا که برای کادر درمان بحث اول نجات جان مردم است، وقتی نتوانیم سرویس مناسب به مردم بدهیم طبیعتا شرمنده‌ی مردم می‌شویم و خودمان از نظر روحی آسیب می‌بینیم.وی گفت: اما اگر بتوانیم کاری کنیم که مردم همه با هم مبتلا نشوند که چنین وضعی پیش بیاید، طبیعتا می‌توانیم جلوی چنین فاجعه‌ی انسانی را بگیریم.

رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی تصریح کرد: همه می‌دانند باید چه کار کنند تا بیمار نشوند، ولی مشکلی که الان داریم این است که عمل نمی‌کنیم و مشکل ما ندانستن نیست، بلکه مشکل ما عمل نکردن است که باید به مردم گفت اگر جانتان را دوست دارید، مراقب باشید چون وضعیت خرابی داریم.

بهشت زهرا قیامت به پا کرده؛ مرگ از فقر یا کرونا؟

روزنامهٔ حکومتی رسالت نوشت: ما در باتلاق کرونا دست و پا می‌زنیم و کاری از پیش نمی‌بریم. شلختگی و بی‌نظمی در اداره وضع موجود، کاملاً هویداست و فهم این مسأله به تخصص خاصی هم نیاز ندارد، همین که هر روز آمار قربانیان صعودی می‌شود و تعداد مبتلایان افزایش می‌یابد، بدان مفهوم است که ۱۰ بر صفر از کرونا عقبیم. فاجعه در یک قدمی ماست

یکی از کارکنان بخش تطهیر گورستان بهشت زهرا می‌گوید: ما داریم هر روز جوان‌هایی را غسل می‌دهیم که می‌توانستند برای خودشان کسی باشند و آینده این کشور را بسازند، اما کرونا راحت آن‌ها را زیر خاک کرد. اینجا بچه، نوجوان، جوان، پیر، از هر سنی که بگویی جنازه داریم که با کرونا فوت کرده‌اند. پدر و پسر، زن و شوهر و… همه را باهم کفن می‌کنیم.

روزنامه ایران در ادامه نوشت: اسامی روی کاور‌ها را در برگه می‌نویسد و می‌گوید کدام یکی را داخل ببرند. نگاهم به اسامی روی کاور‌ها می‌افتد؛ محمد صادق ۶۲ ساله، علیرضا ۴۱ ساله، محسن ۷۵ ساله، هاشم ۳۱ ساله، اشکان ۲۹ ساله و….

مسئول بخش تطهیر ماسک را روی صورتش جابه‌جا می‌کند و می‌گوید: «تا با چشم خودمان نبینیم باور نمی‌کنیم کرونا به کسی رحم نمی‌کند. سن و سال‌شان را ببین! از جوان ۱۸ ساله تا پیرمرد ۸۰ ساله. دیروز خیلی شلوغ‌تر بود. سه بعد ازظهر همه از خستگی بریده بودیم.» دوباره اسامی دفتر را بالا و پایین می‌کند. در میان اسامی فامیلی‌های مشترک هم دیده می‌شود: «۲۰ روز قبل پدر یک خانواده را که قربانی کرونا شده بود غسل دادیم و امروز جنازه مادر خانواده را آورده‌اند. سنگ هم باشی از شیون و گریه بچه‌هایشان آب می‌شوی.

این منبع نوشت: در دومین هفته موج چهارم کرونا، آمار مبتلایان به حدود ۲۵ هزار نفر و فوتی‌ها نیز به بیش از ۴۰۰ نفر در روز رسیده و حالا در این شرایط، تهران بالاترین سهم را از میزان شیوع، فوتی و بستری داشته است. تهران در وضعیت فوق قرمز به سر می‌برد و هر هفته شرایطش بحرانی‌تر از هفته قبل گزارش می‌شود.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران طی روز‌های گذشته نسبت به اوضاع خطرناک تهران هشدار داده و نگران وضعیت آینده گردش بالای ویروس موسوم به انگلیسی در تهران است. وی گفت: تهران روی لبه تیغ مرگ ایستاده است.

وی در پاسخ به اینکه رعایت کردن یا رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی چقدر روی شدت شیوع تأثیر می‌گذارد؟ گفت: مشکلات اقتصادی در تهران به چشم می‌خورد بسیاری افراد شغل‌شان را از دست دادند و دغدغه اقتصادی جدی پیدا کردند و برخی افراد دچار بحران‌های اقتصادی جبران‌ناپذیر شدند مثل دستفروشان و کارگران فصلی. انتظار رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از این افراد شوخی است. خیلی از این‌ها می‌گویند ما از فقر می‌میریم بگذارید از کرونا بمیریم.

داستان ترسناک دو جمله‌ای از زندگی در ایران

توئیت یک کاربر که در زیر گزارش آمده است، بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشته مقایسه ساده وضعیت زندگی در ایران و انگلیس

خبرگزاری ایسنا نوشت: تزریق قطره چکانی مایه حیات؛ طغیان دوباره کرونا و ورود مجدد مرگها به کانال ۳۰۰ تایی؛ ضرورت تامین و تزریق “واکسن” را بار دیگر یادآوری می‌کند، نیاز حیاتی سلامت این روزهای کشور و فرصتی که همچنان از دست می رود. متخصصان می گویند “واکسن نرسد، فاجعه انسانی رخ می دهد”.

چراغ سبز برای برپایی مراسم مذهبی!

سخنگوی ستاد کرونا از مصوبه برگزاری مراسم شب‌های قدر و نماز عید فطر حتی در شهرهای نارنجی و قرمز خبر داد.

علیرضا رئیسی روز شنبه، چهارم اردیبهشت، گفت که ستاد کرونا مصوب کرده که مراسم شب‌های قدر و نماز عید فطر در شهرهای زرد و آبی با رعایت پروتکل مراسم برگزار شود.

به گزارش رادیو فردا، خبر موافقت ستاد کرونا با برگزاری مراسم‌های ماه رمضان در حالی اعلام می‌شود که پس از پایان تعطیلات نوروز مقامات حکومتی از خیز جدید کرونا در هفته‌های گذشته خبر دادند و مسئولان وزارت بهداشت، تجمعات و دورهمی‌های شهروندان را به مناسبت نوروز از جمله دلایل بحران فعلی کرونا اعلام کردند.

سخنگوی ستاد کرونا هم امروز گفت که ۳۰۱ شهر ایران در وضعیت قرمز و ۹۵ شهر در وضعیت نارنجی به سر می‌برند و ۱۸ استان روند «صعودی» و ۷ استان روند «به شدت صعودی» را تجربه می‌کنند.

دعوت وزیر بهداشت به برپایی مراسم مذهبی!

در حالی که مقامات حکومتی در ایران، مردم و سفرهای نوروزی را مقصر اصلی موج چهارم کرونا می‌دانند بسیاری معتقدند عدم اعمال محدودیت‌های به موقع و روند کند واکسیناسیون به وخیم شدن اوضاع دامن زده است.

به گزارش صدای آمریکا، سعید نمکی، وزیر بهداشت، می‌گوید هفته آینده اوضاع از آن چه هست بدتر خواهد شد. با این حال او همچنین گفته است که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توان مراسم مذهبی را حتی در مناطق پرخطر نیز برگزار کرد.

وزیر بهداشت جمهوری اسلامی، دعای مؤمنان را بزرگترین حربه کارساز برای مدیریت بیماری خواند و گفت همه ایرانی‌ها باید برای حفظ عزت اسلام و شیعه مراعات کنند و نگذارند دیگران بگویند مراسم شب‌های قدر باعث تشدید موج بیماری کرونا در مناطقی شده است.

این در حالیست که پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، می‌گوید بیمارستان‌ها پر شده‌اند و از همین رو تنها برخی از بیماران را بستری می‌کنند.

به گفته آقای طبرسی، کاهش میزان مرگ و میر به این معنا نبود که شمار بیماران نیز کاسته شده است؛ چرا که روزانه ۸ هزار تا ۹ هزار بیمار به بیمارستان مراجعه می‌کردند، اما از آنجایی که جا برای آنها بود، زودتر درمان می‌شدند.

دکتر طبرسی تأکید کرده که این اتفاق می‌تواند به قیمت جان برخی از بیماران تمام شود.

تجارت نیوز هم در گزارشی نوشته: اینجا بیمارستان رازی اهواز است. یکی از بیمارستان‌هایی که این روزها مقصد بسیاری از بیماران مبتلا به کرونا است و همراهان آنها از بیرون بیمارستان جایی که شبها تک و توک چادر مسافرتی‌شان را در پیاده‌رو برپا می‌کنند تا راهروهای داخلی اورژانس سرگردان و نگران می‌چرخند.

مرحله جدید همه گیری کرونا بعد از تعطیلات نوروزی ظاهرا آغاز شده و موج تازه‌ای از ابتلا و البته فوتی در راه است تاجایی که برخی کارشناسان بهداشت و درمان تاکید دارند این ابتدای روز‌های سیاه کرونایی در کشور است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا