از هر دری سخنی

تورم نقطه به نقطه خانوارها در فروردین؛ ۴۹.۵درصد

بر اساس گزارش مرکز آمار تورم نقطه‌ای خانوارهای کل کشور در فروردین برابر با ۴۹.۵درصد بوده‌ است…..

به گزارش اقتصاد آنلاین، مرکز آمار گزارش داد: نرخ تورم سالانه کشور در فروردین‌ماه ١۴٠٠ برابر ٣۸.۹ درصد گزارش‌شده است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٣٧.۵ درصد برای دهک اول (پایین‌ترین دهک درآمدی) تا ۴۵.٨ درصد برای دهک دهم نوسان دارد. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌های درآمدی در فروردین به ۸.۳ درصد رسید که نسبت به ماه گذشته ۰.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

تورم ۵۰ درصدی
تورم نقطه‌ای پایین‌ترین دهک درآمدی در اولین ماه سال جدید برابر با ۵۰.۳ درصد بوده‌؛ به بیان دیگر هزینه این گروه از خانوار نسبت به فروردین سال گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش‌یافته است. تورم نقطه‌ای بالاترین دهک درآمدی در فروردین نیز ۵۲.۷ درصد گزارش‌شده‌؛ به بیان دیگر هزینه بالاترین دهک نسبت به پایین‌ترین دهک درآمدی طی یک سال گذشته با افزایش بیش‌تری همراه بوده است.
این در حالی است که تورم نقطه‌ای خانوارهای کل کشور در فروردین برابر با ۴۹.۵ درصد بوده است. تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها در حالی برای پایین‌ترین دهک برابر با ۶۳.۴ درصد بوده‌ که این میزان برای بالاترین دهک درآمدی ۶۱.۳ درصد گزارش‌شده است. در نقطه مقابل تورم کالاهای غیرخوراکی برای پایین‌ترین و بالاترین دهک درآمدی به ترتیب برابر با ۳۷.۲ و ۵۰.۶ درصد گزارش‌شده است. به بیان دیگر هرچند بالاترین دهک درآمدی تورم بیش‌تری را تجربه کرده‌ اما هزینه معیشت خانوارهای کم‌درآمد (خوراک و آشامیدنی) با افزایش بیش‌تری همراه بوده است.

بنزین نخستین کالا در سبد اقلام صادراتی ایران
در فروردین‌ماه سال جاری ۲.۹ میلیارد دلار کالا صادرشده که بیانگر رشد ۸۰ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال است.
به گزارش اقتصاد آنلاین، مهدی میراشرفی اظهار داشت: در فروردین‌ماه امسال ۱۰ میلیون و ۳۴۳ هزار تن کالا به ارزش ۵ میلیارد و ۷۶۲ میلیون دلار بین جمهوری اسلامی ایران و شرکای تجاری آن مبادله شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزن ۳۲ درصد و از حیث ارزش ۶۲.۵ درصد افزایش داشت.
وی افزود: مقایسه حجم صادرات و واردات کشور در فروردین‌ماه سال‌جاری حاکی از تراز مثبت ۱۷۴ میلیون دلاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

۲.۹ میلیارد دلار کالا صادر شد
رییس کل گمرک ایران در خصوص جزییات صادرات کالا در مدت یادشده اظهارداشت: در فروردین‌ماه امسال ۸ میلیون و ۳۰۲ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۹۶۸ میلیون دلار از طریق گمرکات کشور به نقاط مختلف دنیا صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۵۶ درصد و از لحاظ ارزش ۸۰ درصد رشد نشان می‌دهد.

ابهام مهم در بازگشت پول‌های ایران از عراق
میراشرفی در مورد مهم‌ترین مقاصد صادراتی کشور گفت: چین با واردات ۲ میلیون و ۲۵۹ هزار تن کالا به ارزش ۹۷۴ میلیون دلار (رشد ۳۷ درصدی وزن و ۸۶ درصدی ارزش) اولین مقصد صادرات کالاهای ایرانی، عراق با یک‌میلیون و ۵۳۷ هزار تن به ارزش ۴۲۸ میلیون دلار (رشد ۷۷ درصدی وزن و ۶۶ درصدی ارزش)، امارات با یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۴۱۷ میلیون دلار (رشد وزنی و ارزش ۱۷ درصدی)، ترکیه با ۱۹۱ هزار تن به ارزش ۱۷۷ میلیون دلار (رشد ۷.۵ درصدی وزن و ۱۴۹ درصدی ارزش) و افغانستان با ۴۵۲ هزار تن به ارزش ۱۷۵ میلیون دلار (رشد ۱۷ درصدی وزن و ۴۲ درصدی ارزش) نسبت به مدت مشابه سال گذشته پنج کشوری بودند که در مجموع ۵ میلیون و ۶۳۹ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۱۷۱ میلیون دلار از ایران وارد کردند. صادرات به کشورهای فوق ۶۸ درصد وزن و ۷۳ درصد ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده است.
رییس کل گمرک گفت: در فروردین‌ماه امسال بنزین نخستین کالا در سبد اقلام صادراتی ایران به خارج از کشور بوده است.

واردات ۲.۷ میلیارد دلار کالا در فروردین‌ماه
وی همچنین در خصوص واردات کالا در فروردین‌ماه سال‌جاری اضافه کرد: در این مدت ۲ میلیون و ۴۱ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۷۹۴ میلیون دلار از طریق گمرکات کشور وارد شد که مقایسه آن با مدت مشابه سال گذشته حاکی از کاهش ۱۸ درصدی در وزن و افزایش ۴۷ درصدی در ارزش کالاهای وارداتی است.
میراشرفی اظهار داشت: گوشی تلفن همراه باارزش ۱۹۸ میلیون دلار، روغن آفتابگردان با ۱۵۰ میلیون دلار، گندم با ۱۰۳ میلیون دلار، برنج با ۸۹ میلیون دلار و گنجاله با ۷۶ میلیون دلار مهم‌ترین اقلام وارداتی کشور در مدت یادشده بوده است.
وی افزود: امارات با ۴۵۳ هزار تن کالا به ارزش ۷۸۸ میلیون دلار (رشد ۱۱۰ درصدی وزن و ۱۱۳ درصدی ارزش)، چین با ۲۲۱ هزار تن کالا به ارزش ۶۵۶ میلیون دلار (رشد ۵۰ درصدی وزن و ۶۴ درصدی ارزش)، ترکیه با ۱۷۲ هزار تن کالا به ارزش ۲۴۷ میلیون دلار (کاهش ۶۷ درصدی در وزن و رشد یک‌درصدی در ارزش)، هند با ۱۳۷ هزار تن کالا به ارزش ۱۳۳ میلیون دلار (کاهش ۳۵ درصدی وزن و ۱۹ درصدی ارزش) و روسیه با ۱۷۴ هزار تن کالا به ارزش ۱۳۲ میلیون دلار (کاهش ۴۸ درصدی وزن و رشد ۳۰ درصدی ارزش) پنج کشور اول طرف معامله در حوزه واردات به ایران بودند که در مجموع یک‌میلیون و ۱۵۹ هزار تن از وزن و یک میلیارد و ۹۵۶ میلیون دلار از ارزش کالاهای وارداتی ایران در فروردین‌ماه سال‌جاری مربوط به این کشورها است. واردات کالا از این پنج کشور ۶۵ درصد از کل وزن و ۷۰ درصد از کل ارزش واردات کشور را دربرمی‌گیرد.
رییس کل گمرک ایران اظهارداشت: در نخستین ماه سال جاری ۹۳۳ هزار تن کالا از قلمرو جمهوری اسلامی ایران ترانزیت شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۹۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا