جوانان

نان خشک هم از سفره مردم بیرون می‌رود

بنابر مصوبە تازە کارگروە اصلاح نظام یارانە گندم، آرد و نان استان “سنە” قمیت انواع نان افزایش یافت………

“کارگروە اصلاح نظام یارانە گندم، آرد و نان استان “سنە” اعلام کردە کە این افزایش قیمت در راستای همسان سازی و یکسان سازی قیمت نان با استان‌های همجوار می‌باشد.

این نرخ مصوب افزایش قیمت‌‌ها از ٧ اردیبهشت ١۴٠٠ عملا وارد فاز اجرا می‌شوند و نانوایی‌ها نان را با مصوبە تازە بە مشتری‌ها خواهند فروخت.

بر اساس این مصوبە نان لواش از ٢۵٠ بە ٣٠٠ تومان افزایش خواهد یافت.

این روزها واژه‌های همچون  “گرانی، کمبود، تورم” و… واژه هایی بسیار آشنا برای مردم ایران و بە ویژە کوردستان تبدیل شدە بە صورتی کە روزانە مردم با افزایش قیمت انواع اقلام خوراکی و مایحتاج روزانە درگیر اما درآمدها همچنان ثابت و در بسیاری موارد نیز کاهش یافتە و نتیجتا روز بە روز مردم فقیرتر می‌شوند.

رتبه آزادی اقتصادی افغانستان از ایران دو پله بهتر است

باز هم از آخر اول شدیم!

بهارنیوز: این روزها که بسیاری از چهره‌های سیاسی به صورت رسمی و غیررسمی به رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد ماه ورود کرده‌اند، نخستین شعارشان با توجه به وضعیت اسفناک اقتصادی کشور، مشخصا بهبود این شرایط و وعده و وعید به مردم برای افزایش یارانه و ایجاد شغل و بسیاری دیگر از این موارد است. هر چند همین حالا هم بسیاری از مردم وعده‌ها را باور نمی کنند و معتقدند شرایط حاکم بر فضای سیاسی به گونه‌ای است که اقتصاد کشور به گروگان گرفته شده و تا زمانی که تغییرات سیاسی گستره رخ ندهد،‌اقتصاد هم تکان نخواهد خورد.

اما مقصود ما ازیادآوری این وعده‌های شیرین اقتصادی به مردم،‌ بررسی موضوع بسیار مهمی است که مخاطبان این سخنان باید به یاد داشته باشند. مهمترین موضوع در این میان ساختار اقتصادی است،‌کسی که وعده ایجاد شغل و بهبود شرایط معیشت را می‌دهد،‌طبعا باید از حداقل‌ تانسیل‌های موجود هم باخبر باشد. در جایی که آمارها و گزارش‌های مستقل اقتصادی،‌رتبه‌های گوناگون ایران را در موارد مثبت در قعر جدول و در موارد منفی در راس جدول (حتی در میان کشورهای منطقه که بسیاری از آنها درگیر جنگ داخلی و حضور نیروهای خارجی هستند و یا اصلا منابع انرژی ندارند) قرار می گیرد،‌چگونه ممکن است شرایط تغییری هر چند کوچک بکند؟ در یکی از آخرین مواردی که اتاق بازرگانی تهران به تازگی آن را منتشر کرده است،رتبه کشورمان در شاخص آزادی اقتصادی است،‌ در این مورد که اتفاقا بسیار هم به مهم و حیاتی است در قعر جدول و در رتبه ۱۶۸ جهان و ۱۴ منطقه قرار گرفته است!

جمهوری اسلامی ایران در میان ۱۴ کشور منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی در رتبه آخر قرار دارد و امتیاز آن از میانگین منطقه‌ای و جهانی کمتر است. نکته قابل توجه و تاسف‌برانگیز برای ما این است که در حالی رتبه آزادی اقتصادی در ایران بدتر شده و به ۱۶۸ رسیده که رتبه آزادی اقتصادی در برخی از کشورها مانند گرجستان ۱۲ است. رتبه آزادی اقتصادی امارات ۱۴، قطر ۳۱ و ارمنستان ۳۲ است و حتی رتبه آزادی اقتصادی کشورهایی مانند افغانستان، ترکمنستان و پاکستان هم با وجود آنکه در قعر جدول قرار دارند، از ایران یکی دو پله بهتر است. ترکمنستان توانسته خود را از قعر جدول خارج کند و رتبه خود را بهبود دهد اما شاخص آزادی اقتصادی در ایران هم امسال و هم سال گذشته بدتر شده است.

اما به جای بهبود شرایط نسبت به قبل، رتبه آزادی اقتصادی در ایران نسبت به سال قبل دو پله بدتر شده و ایران عنوان بدترین وضعیت را در میان کشورهای منطقه به خود اختصاص داده است! اما برای آنکه بیشتر متوجه اهمیت این شاخص حیاتی شوید، خوب است بدانید شاخص آزادی اقتصادی، رابطه مثبت بین آزادی اقتصادی و تحقق انواع اهداف مثبت اجتماعی و اقتصادی را نشان می‌دهد. شاخص آزادی اقتصادی، رابطه میان شرایط آزاد اقتصاد در مسیر تحقق اهداف اجتماعی و اقتصادی کشورها را نشان می‌دهد که می‌تواند منجر به جوامعی سالم‌تر همراه توسعه انسانی و کاهش فقر شود. هرچه آزادی اقتصادی در کشوری بیشتر باشد آن کشور دارای جامعه‌ای سالم‌تر، سرانه ثروت بیشتر، توسعه انسانی بالاتر، دموکراسی بهتر است و بهتر می‌تواند فقر را کنترل کند.حالا این گزارش می‌گوید شرایط آزادی اقتصادی در ایران نه تنها بهتر نشده که بدتر هم شده است. حال شما به عنوان مخاطبان وعده‌های اقتصادی کاندیداهای ریاست جمهوری قضاوت کنید، با این آمار فکر می‌کنید دولت آینده تا چه میزان به وعده‌های تبلیغاتی خود پایبند خواهد ماند؟

متوسط درآمد سرانە مردم در حال سقوط است

بر اساس آمار بانک مرکزی رژیم ایران متوسط درآمد سرانە مردم نسبت بە١٠ سال گذشتە ٢٠ درصد کاهش یافتە است.
طبق آمارهای بانک جهانی، در سال ٢٠١٩ کشور ایران از لحاظ جمعیت با ٨٢.٩ میلیون نفری در رتبە ١٩جهان قرار دارد کە با در نظرگرفتن سرانە درآمد ناخالص کشور با رقم۵ هزار و ۴٢٠  دلار، رتبە ١٠٣ و با در نظر گرفتن همین معیار بر اساس دلار بین‌المللی و برابری قدرت خرید با رقم ١۴ هزار و ۵۶٠ دلار رتبە ٩٣ را در میان کشورهای جهان دارد.

همچنین آمارهای بانک جهانی در مورد وضعیت ٣٠ کشور برتراز لحاظ سرانە درآمد ناخالص ملی و برابری قدرت خرید در سال ٢٠١٩ نشان می‌دهد کە بالاترین سرانە درآمد ناخالص ملی متعلق بە کشور سوئیس با نزدیک بە ٨۶ هزار دلار و بر اساس برابری قدرت خرید متعلق بە ماکائوی چین با  رقم ١٢٣هزار دلار است.

در میان ٣٠ کشور برتر با بالاترین سرانە درآمد در جهان ۴ کشور خاورمیانە و همسایە ایران شامل کشورهای قطر، امارات‌متحدە عربی، عربستان و کویت نیز قرار دارند کە سرانە درآمد بسیار متفاوتی با ایران دارند.

آمارهای بانک جهانی نشان می‌دهد رژیم ایران در طول چهار دهە عمرش با سومدیریتی کە دارد نتوانستە در رابطە با سرانە درآمد کشور بالانسی برقرار کند بە همین دلیل همیشە سرانە درآمد کشور نوسانات چشم‌گیری داشتە است.

رژیم ایران بصورت سیستماتیک سفرەهای مردم را کوچک و کوچکترمی‌کند بە طوری ‌کە دغدغە مردم فقط تامین مایحتاج اولیە و روزانە زندگی باشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا