گوناگون

آغاز دور سوم گفت‌وگوهای هسته‌ای

دور سوم گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران از سه‌شنبه آغاز می‌شود؛ «مذاکرات طولانی‌تر خواهد بود»……..

اتحادیه اروپا و روسیه اعلام کردند که دور سوم مذاکرات هسته‌ای ایران از روز سه‌شنبه در وین برگزار خواهد شد.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه ششم اردیبهشت اعلام کرد نشست مذاکرات هسته‌ای ایران با رهبری انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برگزار خواهد شد.

اعضای برجام شامل ایران، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین در این نشست مذاکرات پیرامون امکان بازگشت آمریکا به برجام و اطمینان از پایبندی کامل و موثر ایران به توافق هسته‌ای را ادامه خواهند داد.

نماینده آمریکا نیز در وین حضور خواهد داشت، اما مانند نشست‌های قبلی، انتظار می‌رود مذاکرات مستقیمی با نماینده ایران نداشته باشد.

میخائیل اولیانف، سفیر روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، هم با اعلام زمان دور سوم مذاکرات برجام با انتشار توئیتی گفته است انتظار می‌رود این دور مذاکرات طولانی‌تر از دور قبلی باشد و سه کارگروه همراه با اعضای برجام مذاکرات را ادامه خواهند داد.

در دور قبلی مذاکرات مقرر شد به غیر از دو کارگروه «بررسی لغو تحریم‌های آمریکا» و «بررسی بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای»، کارگروه سومی نیز برای رسیدگی به امور مربوط به ترتیب زمانی احتمالی مراحل عملی برای اجرای کامل برجام تشکیل شود.

دور دوم مذاکرات هسته‌ای سه‌شنبه هفته گذشته پایان یافت و پنج روز طول کشید.

طرفین مذاکرات می‌گویند گفت‌وگوها پیشرفت داشته است اما انتظار می‌رود مذاکرات سختی پیش رو باشد.

منبع غربی: مذاکره با جمهوری اسلامی به جایی نمی‌ رسد

دور سوم مذاکرات برجامی وین از روز سه‌ شنبه فردا آغاز می‌شود. این در حالیست که خبرگزاری بلومبرگ به نقل از برخی سناتورهای آمریکایی نوشته: مذاکرات با رژیم ایران به جایی نمی‌رسد، چون نمی‌شود به چنین حکومتی اعتماد کرد.

سناتور ریک اسکات در پیامی توئیتری درباره مذاکرات برجامی آمریکا با رژیم ایران نوشت: به رژیم ایران نمی‌شود اعتماد کرد. من افتخار می‌کنم که به سناتور مارشا بلکبرن و همکارانم بپیوندم تا قانونی را برای جلوگیری از پیوستن رئیس‌جمهور ایالات متحده به توافقی ناشیانه و فاقد مسئولیت معرفی کنیم.

سناتور مارشا بلکبرن (عضو جمهوریخواه سنای آمریکا از ایالت تنسی) پیش تر اعلام کرده بود که بهمراه ۸سناتور جمهوریخواه دیگر قانونی را به سنا ارائه کرده‌اند مبنی براین‌که هر توافقی میان آمریکا و رژیم ایران باید به تصویب سنای این کشور برسد.

در بیانیه وی آمده از جمله آمده است: وقت آن است که بایدن بیدار شود و درک کند که ایالات متحده نمی‌تواند با رژیم ایران وارد مذاکره برای یک توافق صادقانه بشود، چرا که آنها یک رژیم ضدآمریکایی هستند. هیچ مقدار از مذاکره یا بحث غیرمستقیم نمی‌تواند آن را تغییر دهد.

در همین حال نشریۀ آمریکایی “فارن افرز” در مطلبی در آخرین شمارۀ خود نوشت: بایدن نباید از آغاز اعلام می‌کرد که او در پی بازگشت سریع به برجام است، زیرا، با یکی از دشوارترین وظایف ریاست جمهوری آمریکا از زمان روزولت تا کنون روبرو است. تحریم‌هایی که رئیس جمهوری پیشین آمریکا، دونالد ترامپ، در چارچوب مقابله با نقض حقوق بشر و تروریسم، علیه حکومت ایران وضع کرده، حذف یا تعدیل آنها را از سوی رئیس جمهوری جدید آمریکا، جو بایدن، دشوار ساخته است.

“به گزارش رادیو فرانسه، فارن افرز” می‌افزاید : “تحریم‌های آمریکا اقتصاد ایران را نابود کرده، بیماری کرونا در این کشور رو به توسعه است و مطالبات حداکثری تهران که خواستار حذف کلیه تحریم‌های آمریکا است بی آنکه وارد گفتگوی مستقیم با این کشور شود، همگی تعدیل تحریم‌های واشنگتن را علیه تهران ناممکن ساخته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا