گوناگون

ماجرای دستکاری بودجه در مجلس

افشاگری روزنامه سازندگی درباره ماجرای دستکاری بودجه در مجلس…..

۱. زینب صفری، امروز در گزارشی در روزنامه کارگزاران درباره رسوایی دستکاری بودجه نوشته: «علاوه بر الیاس نادران، رئیس کمیسیون تلفیق مجلس، و جمال‌الدین آبرومند، دستیار باقر قالیباف و از میان نمایندگان کمیسیون تلفیق، مالک شریعتی و مجتبی توانگر در این دستکاری نقش داشتند و نمایندگان دیگر عضوِ کمیسیون تلفیق در جریان ماجرا نبوده‌اند.»

۲. این روزنامه‌ نزدیک به حزب کارگزاران نوشته: «نادران نمایندگان را فریب داده و ۲۶اسفند در حالی در صحن گفته بود جدول‌های اصلاح‌شده کمیسیون تلفیق در فایل‌های اداری شخصی(اتوماسیون) نمایندگان بارگذاری شده و از آنها خواسته بود برای نهایی شدن تکلیف بودجه و فرستادن آن به شورای نگهبان به بودجه رای مثبت بدهند که اصلا جدولی وجود نداشته.»

۳. ارکانی نماینده نیشابور، به این روزنامه گفته: «نمایندگان با اعتماد به حرف نادران به بودجه رای دادند اما پس‌از نوروز متوجه شدیم با اصلا جدول اصلاح‌شده‌ای در اتوماسیون وجود نداشته و تازه در تعطیلی‌ها بزرگواران به تنظیم و بالا و پایین کردن جداولمشغول بوده‌اند.

این رویه غلط در همه ادوار بوده. یکی از انتقاد‌های مخالفان اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون هم این بود که می‌گفتند او پس‌از تصویب بودجه برخی ردیف ها را کم و زیاد می‌کرده.

با این‌که این رویه نادرست قبلا هم بوده اما امسال اتفاقی متفاوت‌تر رخ داد؛. یعنی اگر قرار بود مانند سال‌های قبل برخی ارقام بودجه را تغییر بدهند باید تا پیش‌از اول فروردین این کار را می کردند نه تا نزدیک به یک ماه بعد از آن.»

۴. سازندگی افزوده: «دستکاری‌ها چندمرحله داشته؛ بعداز این‌که در ۲۷اسفند قالیباف بودجه را به دولت ابلاغ کرده، جداول بودجه یک‌بار در۱۴فروردین ازسوی معاونت تقنینی مجلس به معاون پارلمانی ابلاغ شد.اما امیری آن را برگردانده و خواسته مثل هرسال رییس مجلس جدول را به رییس جمهور ابلاغ کند.

بااین حال قالیباف با ۱۰روز تاخیر یعنی در۲۵فروردین جدول‌ها را ابلاغ میکند چرا که دستکاری در جدول‌ها دست کم تا ۲۱ فروردین ادامه داشته.

۵. به گفته یکی از نمایندگان که از او نامی برده نشده، در این دخل و تصرف‌ها، از محل تقویت بنیه فرهنگی و اجتماعی و ایجاد زیرساخت‌های دیجیتال مملکت، ۲۰۰ یا ۳۰۰ میلیارد تومان برداشته‌شده و به بودجه صداوسیما و سازمان تبلیغات اسلامی افزوده شده-

محل تامین این پول از مازاد درآمدی بوده که در بودجه مجلس برای دولت ایجاد کرده بود.

استدلال کسانی که جدول بودجه را دستکاری کرده اند این بوده که «وقتی ما درآمد جدید برای دولت ایجاد می‌کنیم خودمان هم باید محل هزینه‌کردش آن را تعریف کنیم اما یک گروه چهارنفره، پنهانی و به جای کل مجلس برای این هزینه‌کردها تصمیم گرفته‌اند نه همه مجلس.

روزاروز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا