ورزشی

اعتراض زنان بسکتبالیست به خاطر تبعیض

با وجود اینکه لیگ بسکتبال زنان به نسبت سال برای اسپانسرها سود بیشتری را به همراه داشت اما آن ها در کنار فدراسیون اقدام تبعیض آمیزی انجام دادند و از اهدای یک شاخه گل به زنان هم دریغ کردند.

دریغ از یک شاخه گل برای زنان!

بعد از مراسم اختتامیه لیگ برتر بسکتبال مردان و اهدای جوایز به تیم‌ها، زنان بسکتبالیست نسبت به تبعیض درخصوص تقدیر از تیم‌های روی سکو انتقاد کردند و این رفتار فدراسیون را بی‌عدالتی عنوان کردند.

مریم روحی: تیم بسکتبال شهرداری گرگان در یک جدال نفس گیر موفق شد برای اولین بار عنوان قهرمان لیگ برتر مردان را از آن خود کند. در مراسم اهدای جوایز به تیم های برترمردان علاوه برجام و مدال، یک دستگاه گوشی و کارت هدیه به آن ها تعلق گرفت و همین زمینه ساز اعتراض دختران بسکتبالیست شد.

علت اعتراض زنان بسکتبالیست چیست؟

آن چه که سبب دلخوری و انتقاد زنان بسکتبالیست شده به هدایای اهدا شده باز می گردد. در حالی که دوفصل قبل به تیم قهرمان یک میلیون وجه نقد در قالب کارت هدیه، عطر و یک سری هدایای جانبی از سوی اسپانسر اهدا شد اما این اتفاق سال پیش رخ نداد. نکته جالب توجه این است که نه تنها اسپانسر بلکه فدراسیون هم هیچ تقدیری از زنان نکرد.

حتی بسکتبالیست های زن اعلام کردن که دسته گل هایی که به مردان در مراسم اختتامیه همراه با مدال داده شد در لیگ زنان وجود نداشت! در واقع فدراسیون حتی به اندازه مهیا کردن یک شاخه گل هم برای اختتامیه لیگ بسکتبال اقدام نکرد. تیم زنان مهرام که همانند تیم مردانش در لیگ به عنوان نایب قهرمانی رسید به احترام مسابقات برای اهدای جام و مدال آمد که این کار را هم مردان نکردند و اصلا برای دریافت جوایز به سالن برنگشتند. با وجود چنین بی احترامی اما فدراسیون جوایز آن ها را داد ولی برای زنان بسکتبالیست این اتفاقات رخ نداد.

سال هاست که لیگ برتر زنان برگزار می شود و در سال های اخیر به خاطر حل شدن مشکل حضور تیم های ملی در رقابت های بین المللی، زنان دیگر مشکلی برای دیده شدن ندارند و اسپانسرها هم به همین خاطر به سمت این بخش هم کشیده شدند. از فصل بازی های بانوان از لایو اینستاگرام باشگاه ها هم پخش  و این سبب شد ورزش زنان و بسکتبال دیده شود. در نهایت حراست وزارت ورزش این اجازه را داد که بازی ها به صورت لایو و رسمی از صفحه فدراسیون پخش شود و این قدم بزرگی برای بخش زنان بود.

ضمن اینکه بعد از قهرمانی گروه بهمن در فصل ۹۸ مسئولان این تیم در سطح شهر بیلبوردهای تبلیغاتی زدند و این باعث شد بقیه تیم‌ها هم به حضور در لیگ بسکتبال راغب شوند چرا که اسپانسرها متوجه شدند که می توانند دیده شوند. در نهایت اسپانسرهای مختلفی برای تبلیغات دور زمین وارد مسابقات شدند  و این اتفاق خوبی برای زنان شد که به پیشرفت شان کمک کند.

با وجود اینکه لیگ بسکتبال زنان به نسبت سال برای اسپانسرها سود بیشتری را به همراه داشت اما آن ها در کنار فدراسیون اقدام تبعیض آمیزی انجام دادند و از اهدای یک شاخه گل به زنان هم دریغ کردند.

لیگ برتر چه در بخش زنان و چه در بخش مردان به این شکل نیست که از ابتدا جوایز مالی برای آن تعریف شود یا به مانند رقابت هایی باشد که از ابتدا مقدار مشخصی پول برای عناوین مختلف تعیین می شود.

با وجود ورودی بالا و هزینه هایی که تیم های بسکتبال برای حضور در لیگ انجام می دهند اما منفعت مالی خاصی به تیم ها نمی رسد. به همین دلیل اسپانسرمسابقات و حتی فدراسیون در انتهای لیگ جوایزی  را به برترین ها اهدا می کند و این جوایز بین تیم ها تقسیم می شود. این جوایز به این شکل نیست که حتما باید یک مبلغ خاصی باشد اما به پاس تشکر از بسکتبالیست‌ها و البته سودی که  از این رقابت ها به حامیان مالی می رسد آن ها هدایایی می دهند.

خبر آنلاین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا