اخبار

چرا کشور در رتبه سوم تلفات کرونا جهان قرار گرفت؟

طبق آمار رسمی ۴۹۶ نفر در شبانه‌روز گذشته جان ‌باختند که از ابتدای شیوع کرونا در ایران بی‌سابقه بوده است. اگر این آماری که رژیم اعلام می کند، مبنا قرار دهیم.با ۴۹۶ فوتی بر اثر ابتلا به کرونا ایران با یک رتبه افزایش در جایگاه سوم تلفات این بیماری ایستاد……

این در حالی است که پزشکان ایران نگران شیوع احتمالی گونه ویروس جهش یافته کرونا در هند هستند.
رئیس کمیسیون بهداشت در مجلس گفته: در راستای ممانعت از ورود بیماری با سویه جهش یافته هندی مرزهای سه گانه کشور باید فورا مسدود و یا به نحوی کنترل شود تا از طریق مسافر یا بار، این انتقال مرگبار صورت نگیرد.
وزارت بهداشت پیشتر اعلام کرده بود که تمام پروازهای رفت و برگشت میان ایران با هند و پاکستان ممنوع خواهد بود.
هند اکنون با شدیدترین موج کرونا در این کشور مواجه است که این کشور را به کانون اصلی شیوع کرونا در جهان تبدیل کرده است.

مصطفی معین: احراز آخرین رتبه‌ واکسیناسیون در سطح جهانی

رئیس شورای عالی نظام پزشکی گفت: پولی و طبقاتی کردن واکسن کرونا نشان دهنده ضعف اخلاق حرفه‌ای و ناکارآمدی در مدیریت بحران این کشور و مردم ایران است.
به گزارش ایلنا،  «مصطفی معین» با اشاره به انتقادات وزیر بهداشت از ستاد کرونا درباره آزاد گذاشتن سفرهای نوروزی و از سویی دیگر موافقت ایشان با برگزاری مراسم‌ شب‌های قدر، بیان کرد: ضد و نقیض‌گویی و رفتارهای دوگانه نشان دهنده‌ ضعیف و سست بودن مبانی علمی و اخلاقی و غلبه رویکردهای پوپولیستی در یک مدیر اجرایی است که باعث بدآموزی برای جامعه و سلب اعتماد مردم از مسئولان و تصمیمات ایشان می‌شود.او در ادامه گفت: یکی از اصلی‌ترین راهبردهای مدیریت در بحران کرونا، ضرورت و توان بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های کشور در بخش‌های دولتی، سازمان‌های غیردولتی، بخش خصوصی و به ویژه هماهنگی در میان دستگاه‌های اجرائی است.

در صورت تعارض مصوبه ستاد با سلامت مردم، وزیر بهداشت باید استعفا می‌داد

رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: حال اگر تصمیمی در ستاد گرفته شود که در تعارض با وظایف و اختیارات قانونی وزیر بهداشت باشد و یا آن تصمیم از نظر کارشناسی نادرست تشخیص داده می‌شود، وزیر محترم باید تذکر می‌داد و از تصویب آن جلوگیری می‌کرد و اگر در موردی مصوبه ستاد بر خلاف مصالح جامعه و مثلا در تعارض با سلامت مردم بود و علیرغم نظرات کارشناسی او تحمیل شده بود، آقای وزیر می تواند به صورت شفاف از خود سلب مسئولیت کند و استعفا دهد، هیچ نیازی هم به متهم کردن دیگران و فرافکنی مسائل و مسئولیت‌ها وجود ندارد.

ماجرای واکسن پاکبان‌ها نمونه‌ی بارز فساد و فقدان اخلاق در مدیریت است

معین در واکنش به ماجرای واکسیناسیون برخی اعضای شورای شهر و عوامل شهرداری در برخی استان‌ها به جای پاکبان‌ها و همچنین روند واکسیناسیون، گفت: این مسائل نمونه‌ی بارز و مصداقی از فساد و فقدان اخلاق در مدیریت است که موجب تاسف و مستوجب برخورد قاطع قانونی است.  وی افزود: عوامل زمینه‌ساز اینگونه رفتارهای مشمئز کننده و غیراخلاقی، نبود منطق علمی، عدالت و شفافیت در تعیین اولویت‌های توزیع و تزریق واکسن و اعمال نظارت بر اجرای دقیق آنها است.

احساس مسئولیت در قبال نجات جان شهروندان با خرید فوری واکسن استاندارد

معین ادامه داد: خوشبختانه در عصر اینترنت و فضای مجازی، حق نظارت عمومی بر عملکرد مسئولان بیش از پیش واقعیت خود را نشان می‌دهد و در شرایط وخیم مرگ و میر روزانه صدها تن به علت کرونا، حداکثر تدبیر و برنامه‌ریزی و احساس مسئولیت در قبال نجات جان شهروندان از سوی دولت و حاکمیت باید مشاهده شود که موثرترین راه آن خرید فوری و ده‌ها میلیونی واکسن‌های استاندارد و انجام واکسیناسیون عمومی بصورت رایگان است.  او در پایان گفت:« احراز آخرین رتبه‌های واکسیناسیون در سطح جهانی و یا پولی و طبقاتی کردن واکسن کرونا نشان دهنده ضعف اخلاق حرفه‌ای و ناکارآمدی در مدیریت بحران این کشور و مردم است.»
جمهوری اسلامی ایران در قاره آسیا پس از هند دومین کشوری است که بیشترین رقم ابتلا به کرونا در آن گزارش شده است. سران رژیم ولایت فقیه و در رأس آنان علی خامنه‌ای به سبب ناتوانی‌شان در مهار شیوع ویروس، مردم کشورمان را در وضعیتی بسیار خطرناک قرار داده و با بحرانی دیگر روبرو کرده‌اند و در کنار اثرهای جسمانی هلاک کنندهٔ کرونا، روان جامعه را نیز زیر فشار ناشی از بیم مبتلا شدن به این ویروس قرار داده‌اند. دیرکرد، مخفی‌کاری، و دروغ‌پردازی سران رژیم و شماری از کارگزارانش در اطلاع‌رسانی صحیح و به‌موقع و مقابله با این اپیدمی و درمان آن، مردم را بیش ‌از گذشته نسبت به دستگاه‌های حکومتی و سران آن بی‌اعتماد ساخته است.
عملکرد ضد مردمی رژیم ولایت فقیه در برخورد با همه گیری ویروس کرونا در مجموع ادامه و بخشی از همان سیاست های فاجعه باری است که کشور و ده ها میلیون ایرانی را با فقر و محرومیت و دشواری های روز افزون مواجه کرده است. نجات کشور از فاجعه واگیری کرونا نیازمند ایجاد یک سیستم طب ملی، ‌ایجاد امکانات بهداشتی مدرن و واکسیناسیون رایگان شهروندان است که تحقق آن با ادامه این حاکمیت فاسد و ضد مردمی ممکن نیست. مبارزه برای این خواست ها می تواند نقطه شروع مناسبی برای همکاری بخشی عمده‌ از نیروها و کنشگران سیاسی و مدنی باشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا