اخبار

فایل صوتی؛ موضع روحانی و تشدید درگیری در هرم حاکمیت

روحانی هدف از پخش فایل صوتی ظریف را ضربه به مذاکرات برجام دانست. این در حالی است که ظریف برای ایراد توضیحات به کمیسیون امنیت مجلس ولایی فراخوانده شده است……

روحانی صبح امروز در جلسه هیأت دولت با حمله به گروه مقابل و متهم کردن آنها به انتشار فایل صوتی ظریف گفت: درست هنگامی که هم ۱+۴ و حتی آمریکایی ها کاملا فهمیده اند که باید تسلیم ملت ایران شوند، در این وسط باید عده ای یک چیزی را علم می کردند.

او ادامه داد: آدم هایی که دروغ و راست را به هم می بافند برای ایجاد اختلاف در کشور و از بین بردن وحدت جامعه و اینکه گروهی را مقابل گروهی دیگر قرار بدهند این کار را انجام می دهند.

روحانی گفت: دزدیدن یک سند و نوار محرمانه مسئله ای است که باید مورد بررسی قرار گیرد که چرا در این مقطع صورت گرفته و این موضوع به وزارت اطلاعات برمی گردد که بررسی می کنند که ریشه هایش چه بوده است؛ در حالی که حتی شاید می شد هفته گذشته هم این نوار پخش شود درست در مقطعی که مذاکرات وین در اوج موفقیت است آن را پخش می کنند تا در درون کشور تفرقه ایجاد کنند. در حالی که ما با اتحاد می توانیم تحریم ها را برداریم و این هایی که این کار را می کنند ضد ایران و مردم و مصالح ایران هستند.

روحانی گفت: برخی از آن مطالب نوار نظر دولت یا شخص من نیست. به هر حال هر وزیر و مقامی ممکن است نظرات و نکاتی داشته باشد که بخواهد به صورت محرمانه برای آینده بماند و اشکالی هم ندارد. اما اینجا توسط فرد یا جمع و گروهی سرقتی انجام گرفته و مسئول کار آن وزارت اطلاعات است که باید تمام توان خود را به کار گیرد و بفهمد چگونه سرقت شده است و به هر کسی که قصور و تقصیر هم کرده نباید هیچ رحمی شود و باید قاطعانه برخورد شود.
با این وجود، ظریف اعلام کرد: بیمی ندارم……. چوب در آستینش کنید!… او  به جنجال‌های ایجاد شده پیرامون فایل صوتی اش واکنش نشان داد و آن را “بحث نظری” دانسته و گفت: در بیان نظر کارشناسی، عافیت طلبی، مماشات و خودسانسوری را خیانت دانسته‌ام” و  “از مکر مکاران و سرزنش سرزنش کنندگان بیمی ندارم.”

ظریف درباره انتقادات به مطالبش در فایل صوتی مذکور نوشت: «بسیار تاسف خوردم که چگونه یک بحث نظری محرمانه پیرامون ضرورت هم‌افزایی دیپلماسی و میدان – به منظور استفاده دولتمردان بعدی از تجربیات گرانبهای ۸ سال گذشته – به یک کشمکش داخلی تبدیل می‌شود و آسیب شناسی صادقانه و مشفقانه برخی روند‌ها به مثابه انتقاد شخصی معرفی می‌گردد.»

وزارت خارجه دولت حسن روحانی گفت: این فایل محرمانه بوده و هیچ نقشی در افشای آن نداشته است.

از سوی دیگر سعید لیلاز در واکنش به انتشار فایل صوتی مصاحبه خود با ظریف گفت: معتقدم باید کسی که فایل صوتی را منتشر کرده، چوب در آستینش کرد.

او  افزود: من عهد کردم فعلا در خصوص این مساله حرفی نزنم و می‌خواهم ببینم آیا دستگاه اطلاعاتی عرضه دارد این شخص را پیدا کند یا مثل ماجرای نطنز بعد از اینکه پوکید می‌خواهد اسم طرف را رسانه‌ای کند.

به گزارش تسنیم، لیلاز همچنین افزود: البته از دستگاه اطلاعاتی که فقط تلفن‌های لیلاز را شنود می‌کند بیشتر از این انتظار نمی‌رود.
این در حالی است که یولیا یوزیک، خبرنگار روس در تحلیلی با عنوان «شانس ظریف» که برای شبکه دولتی «آر.تی» روسیه نوشته، فایل افشا شده از سخنان محمدجواد ظریف را آخرین فریادهای این دیپلمات از سیاست‌های سپاه پاسداران توصیف کرد.

او در این تحلیل افزود این گفت‌وگو بیشتر از زیان برای ظریف سود دارد. این روزنامه‌نگار نوشت که ظریف در حال جداسازی راه خود از سپاه است و این سخنان نشان می‌دهد که او از ایفای نقش برای سپاه خسته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا