گوناگون

چند خبر کوتاه

پایتخت از ابتدای سال تاکنون تنها دو روز هوای پاک داشته است…..

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا تهران از ابتدای سال تاکنون ۳۳ روز هوای قابل قبول، چهار روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و دو روز هوای پاک داشته است. بر این اساس هم‌اکنون شاخص آلودگی هوای تهران بر روی عدد ۷۹ یعنی بازه «قابل قبول» قرار دارد. طی ۲۴ ساعت گذشته هم هوای تهران در همین محدوده با شاخص آلودگی ۷۷ قرار داشت.

افزایش آلاینده‌ها هوای مشهد را در وضعیت هشدار قرار داد

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی پنجشنبه ۹ اردیبهشت اعلام کرد با افزایش چشمگیر حجم آلاینده‌ها در هوای کلانشهر مشهد، کیفیت هوای این شهر وارد وضعیت هشدار شده است. تورج همتی در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا گفت: «میانگین کنونی شاخص کلی کیفیت هوای مشهد با شاخص ۱۳۶ ای. کیو. آی (AQI) نشانگر هوای آلوده برای شهروندان این کلانشهر است. هم‌اکنون کیفیت هوا در سه منطقه سمرقند، خاقانی و شهید آوینی در وضعیت هشدار و آلوده تنفسی برای تمامی افراد قرار دارد.» همتی در ادامه افزود: «کیفیت هوا در ۲۰ منطقه دیگر شهر مشهد که دارای ایستگاه سنجش آلودگی هوا هستند، نشانگر وضعیت هشدار برای تنفس افراد حساس است.» روزانه افزون بر یک میلیون دستگاه خودرو در کلانشهر مشهد با سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت رفت و آمد می‌کنند.

سفر مقامات ارشد دولت بایدن به خاورمیانه با «محوریت ایران و برجام»

یک مقام دولت آمریکا روز چهارشنبه هشتم اردیبهشت گفت، دولت جو بایدن تیمی از مقام‌های ارشد خود را برای کاهش نگرانی‌ها درباره بازگشت واشینگتن به توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام به چند کشور خاورمیانه می‌فرستد.

به گزارش رویترز، این مقام دولت آمریکا اظهار داشت، یک هیئت عالی‌رتبه متشکل از مقام‌های نهادهای مختلف ایالات متحده در هفته آینده به منطقه خاورمیانه سفر خواهد کرد تا در مورد تعدادی از مسائل مهم مربوط به امنیت ملی ایالات متحده و تلاش‌ها برای تنش زدایی در این منطقه رایزنی کند.

فیگارو : ایران و عربستان گفتگوهای سّری خود را با حمایت آمریکا و چین پی می‌گیرند

فیگارو : پس از روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا محمد بن سلمان فهمیده که جهت باد تغییر کرده است. او نگران است، زیرا، جو بایدن می‌خواهد او را تضعیف کند و احتمالاً نگذارد که پس از مرگ پدرش پادشاه عربستان شود. به نوشتۀ فیگارو ملاقات های سّری عربستان و ایران در بغداد با حمایت آمریکا و چین صورت می‌گیرد که اینک شریک اصلی تجاری ایران و عربستان به شمار می‌رود.

به گزارش رادیو فرانسه، روزنامۀ فیگارو با اشاره به تغییر لحن ولیعهد عربستان در قبال جمهوری اسلامی ایران نوشته است که پس از روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا محمد بن سلمان فهمیده که جهت باد تغییر کرده است و به همین خاطر ولیعهد عربستان دست دوستی به سوی تهران دراز کرده و خواستار “مناسبات خوب” با ایران شده است.

آمریکا در افغانستان موشک مستقر می‌کند

ارتش آمریکا اعلام کرده که برای پشتبانی خروج نیروهای خارجی از افغانستان سیستم موشکی توپخانه‌ای با تحرک بالا (HIMARS) را در این کشور مستقر خواهد کرد.

ارتش آمریکا در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که این موشک‌ها از دقت بالا درشب و روز برخوردارند و ۴۳ مایل برد دارند.

این موشک‌ها از کشور کویت به افغانستان منتقل می‌شوند.

این موشک‌ها چندتایی، سبک و قابل پرتاب از کامیون‌های ویژه هستند.

قرار است که خروج نیروهای خارجی از افغانستان از اول ماه مه آغاز شود. آمریکا اعلام کرده که برای خروج مصون این نیروها، ۶۵۰ نیروی ویژه به افغانستان خواهد فرستاد و چند بمب افکن بی- ۵۲ نیز در منطقه مستقر شده‌اند.

پیشنهاد جایگزینی گوشت و مرغ با آبزیان؛ توصیه روحانی به مردم

 

منابع آبزیان در دسترس ایران از دریای خزر گرفته تا رودخانه‌ها، دریاچه‌های داخلی، خلیج‌فارس و دریای عمان، همگی زیر فشار شدید قرار دارند و به نظر نمی‌رسد که بتوان بهره‌برداری بیشتری از آنها کرد- تصویر از وب‌سایت لیان

حسن روحانی در کوران گرانی و صف‌های طولانی خرید مرغ و گوشت قرمز در ایران، این پیشنهاد را مطرح کرد که مصرف آبزیان در رژیم غذایی مردم جایگزین مصرف گوشت و مرغ شود.

ولی روحانی به این نکته توجه نداشت که با توجه به قیمت انواع آبزیان، درآمد بخش بزرگی از جامعه کفاف این تغییر رژیم غذایی را نمی‌دهد. مهمتر اینکه محدودیت ذخایر آبزیان ایران و مشکلاتی که گریبان شیلات کشور را گرفته نیز تحقق چنین موضوعی را ناممکن ساخته و این مساله‌ای نیست که رئیس‌جمهور کشور متوجه آن نباشد.

علی ربیعی به جای حسام‌الدین آشنا

حسن روحانی طی حکمی علی ربیعی را به عنوان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منصوب کرد.

غلامرضا تاجگردون: ردیف‌های تغییریافته بودجه توسط مجلس بسیار بیشتر از آن چیزی است که منتشر شده

غلامرضا تاجگردون، رئیس سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
* اکثر این تغییرات با تصمیم هیات‌رییسه مجلس انجام شده. مجلس یازدهم سر شورای نگهبان را “کلاه “گذاشت.

* اتفاقی که رخ داده در مجلس یازدهم، در باب ردیف‌ها و برخی تبصره‌ها است. آنچه از مصوبات تلفیق پیداست، آن است که ردیف‌های تغییریافته بسیار بسیار زیاد است و به چند مورد خاص ختم نمی‌شود.

* یعنی برخی از ردیف‌ها به جای آنکه با هماهنگی کمیسیون‌های تخصصی اعتبارات‌شان مشخص شود، خودسرانه از سوی گروهی مشخص شده است.

* مثلا به جای آنکه هزار میلیارد تومان اعتبار بخش آموزش و پرورش با کمیسیون آموزش هماهنگ شود و به ردیف‌های مشخص شده اختصاص یابد، از سوی همان گروه خاص اختصاص داده شده و نمایندگان اطلاعی از آن ندارند.

* آنچه من اطلاع دارم، اکثر این تغییرات با تصمیم هیات‌رییسه مجلس مشخص شده و نمایندگان اطلاعی از آن نداشتند

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا