بین‌المللی

بایدن: حضور نظامی قوی در شرق و غرب خواهیم داشت

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی در جلسه مشترک کنگره تاکید کرد: آمریکا قصد دارد حضور نظامی خود را در منطقه هند و آرام و نیز اروپا حفظ کند و این مساله را به اطلاع رئیس‌جمهوری چین رسانده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا که در آستانه صدمین روز شروع کار خود سخنرانی کرد، گفت: در تماس تلفنی با شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین اطلاع دادم که آمریکا حضور نظامی قوی خود را در اقیانوس‌های هند و آرام نظیر آنچه با ناتو در اروپا دارد، حفظ خواهد کرد.

او اشاره کرد، از نزدیک با هم‌پیمانان برای رویارویی با خطراتی نظیر برنامه هسته‌ای ایران، کره شمالی از طریق دیپلماسی و تلاش‌های بازدارنده سخت همکاری خواهد کرد.

بایدن درباره روسیه نیز به تماسش با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه اشاره کرد و گفت، با او به این مساله پرداخت که آمریکا برای تنش تلاش نمی‌کند اما اقدامات مسکو “عواقبی خواهند داشت”.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی در جلسه مشترک کنگره خواستار ارائه خدمات آموزشی در دوره پیش دبستانی و کالج‌های دولتی به صورت رایگان شده است.

او در اشاره به مرگ اسامه بن لادن رهبر القاعده گفت که وقت بازگرداندن نیروهای آمریکا از افغانستان فرارسیده است.

در این سخنرانی برای اولین بار هر دو شخصیتی که پشت سر او ایستاده بودند زن بودند؛ کامالا هریس معاون رئیس جمهوری و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان که هر دو ماسک به صورت داشتند.

جو بایدن طرح بزرگی را برای نوسازی زیرساخت‌ها تشریح کرد

او برنامه خود برای گسترده‌ترین اصلاحات در زمینه مزایای تامین اجتماعی از دهه ۱۹۶۰ را ارائه کرد.

طرح او شامل چهار هزار میلیارد دلار – ۴ تریلیون – بودجه برای آموزش و مرخصی خانوادگی است.

این سخنرانی به سبک نطق سالانه “وضعیت ایالات متحده” واکنش جمهوری خواهان را به دنبال دارد. سناتور تیم اسکات جمهوری خواه از کارولینای جنوبی واکنش حزب مخالف را قرائت می‌کند.

اسکات که به طور بالقوه از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ است آفریقایی تبار است.

به گفته کاخ سفید، بایدن پیش از سخنرانی در کنگره با کارمندان کنگره که در جریان حمله روز ششم ژانویه در داخل ساختمان به تله افتاده بودند دیدار کرد. در آن روز هواداران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق که نتیجه انتخابات را رد می‌کرد، سعی کردند روند تایید نتایج انتخابات را متوقف کنند.

بایدن که در نظرسنجی‌ها موقعیت محکمی دارد، در نطق خود سعی کرد نظر عموم را درباره دو مجموعه خیلی بزرگ – طرح کار و طرح خانواده‌های آمریکایی – جلب کند.

بایدن در جریان سخنرانی خود همچنین به مسائل جنجالی مثل اصلاح پلیس، مساله خشونت با سلاح گرم و بحران مهاجرت در مرز مکزیک اشاره کرد.

تحلیلگران می‌گویند که این دو طرح در صورت تصویب نهایی در کنگره شامل فراگیرترین اصلاحات در نظام تامین اجتماعی از دهه ۱۹۶۰ خواهد بود.

کاخ سفید می‌گوید بودجه لازم برای هر دو طرح “به طور کامل” از طریق افزایش مالیات بر ثروتمندترین بخش جامعه و شرکت‌ها تامین خواهد شد.

طرح خانواده‌های آمریکایی، با هزینه‌ای ۱.۸ تریلیون دلاری، قصد ارائه آموزش رایگان برای دوره پیش دبستانی از سن سه تا چهار، مرخصی باحقوق خانوادگی (مثل زایمان) و تامین کامل هزینه کالج دولتی (کامیونیتی کالج) را دارد.

این طرح همچنین تخفیف مالیاتی کودک را تا سال ۲۰۲۵ تمدید می‌کند و برای هر کودک به خانواده‌های کم درآمد ماهانه حدود ۳۰۰ دلار می‌دهد. دموکرات‌ها امیدوارند این کمک‌ها به برنامه‌ای دائمی بدل شوند.

کاخ سفید گفته که بودجه مورد نیاز این طرح را با دو برابر کردن مالیات سود سرمایه (بر درآمد بالاتر از یک میلیون دلار) و افزایش مالیات خانواده‌هایی که سالانه بیش از ۴۰۰ هزار دلار درآمد دارند، تامین خواهد شد.

هفته پیش انتشار گزارش‌هایی از برنامه دولت برای افزایش مالیات سود سرمایه، باعث سقوط بازار سهام شد.

برنامه اشتغال

بایدن در این سخنرانی همچنین طرح کار آمریکایی به ارزش ۲.۳ تریلیون دلار را تبلیغ کرد.

این طرح، که از آن به عنوان برنامه‌ای برای نوسازی زیرساخت‌های کشور معرفی می‌شود، قصد سرمایه گذاری در حمل و نقل عمومی، خط آهن، فرودگاه‌ها، لوله‌های آب، اینترنت باند پهن، جاده‌ها و پل‌ها، بیمارستان‌های کهنه سربازان، مراکز مراقبت از کودکان و مقابله با نابرابرهای نژادی را دارد.

این طرح همچنین سعی می‌کند اقتصاد آمریکا را به سوی انرژی‌های پاکیزه و اتومبیل‌های الکتریکی- که امروز فقط دو درصد خودروها را تشکیل می‌دهند – سوق دهد.

کاخ سفید می‌گوید بودجه این طرح از طریق افزایش مالیات شرکت‌ها از ۲۱ درصد به ۲۸ درصد و افزایش سایر مالیات‌ها بر شرکت‌های چندملیتی تامین خواهد شد.

بایدن از نخستین سخنرانی‌اش در جلسه مشترک کنگره استفاده کرد تا از قانون‌گذاران حاضر درخواست همکاری دو حزبی کند و یک برنامه اقتصادی چهار تریلیون دلاری را که به گفته وی باعث رقابت‌پذیری بیشتر آمریکا با چین می‌شود، به تفصیل تشریح کرد.

خارج شدن از بحران پاندمی کرونا

بایدن گفت: به لطف یک برنامه واکسیناسیون موفق و یک طرح نجات به ارزش ۱.۹ تریلیون دلار برای مقابله با پیامدهای اقتصادی همه گیری کرونا، آمریکا سرپا شده و در حال بازیابی قدرتش است.

وی افزود: اکنون تنها پس از ۱۰۰ روز می‌توانم به ملت گزارش دهم که آمریکا مجددا در حال رشد و بازیابی قدرتش است. ما خطر جدی را به امکان و بحران را به فرصت تبدیل کردیم. ما در حال بازیابی قدرتمان هستیم.

بایدن همچنین متعهد شد که آمریکا به یک “انبار واکسیناسیون” برای باقی جهان برای مبارزه با کووید ۱۹ تبدیل خواهد شد.

وی گفت: همزمان با اینکه به نسبت نیازمان واکسن مازاد خواهیم داشت، ما به انباری از واکسن‌ها برای کشورهای دیگر تبدیل خواهیم شد درست همانند زمانی که آمریکا زرادخانه دموکراسی در جنگ جهانی دوم بود. اما این رویداد تا زمانی که همه شهروندان آمریکایی به واکسن دسترسی پیدا نکنند، رخ نخواهد داد.

بایدن در این سخنرانی چین را نیز هدف گرفت و وعده داد تا توسعه فن‌آوری و تجارت را تقویت کند.

وی گفت: چین و برخی کشورها به سرعت به یکدیگر نزدیک می‌شوند. ما باید محصولات و فن‌آوری‌های آینده را تولید کنیم و بر آنها تسلط داشته باشیم.

بایدن بارها رقابت با چین را به عنوان بزرگ‌ترین چالش سیاست خارجی که آمریکا با آن رو به روست، توصیف کرده است. وی در ادامه سخنرانی‌اش گفت: آمریکا در برابر اقدامات تجاری ناعادلانه که حق کارگران و صنایع آمریکایی را ضایع می‌کنند از جمله تعرفه‌های تجاری برای شرکت‌های دولتی و همچنین سرقت فن‌آوری و مالکیت معنوی آمریکایی خواهد ایستاد.

بایدن همچنین از قانون‌گذاران خواست تا لایحه دو حزبی را که پکن را درخصوص حقوق بشر تحت فشار می‌گذارد، به نابرابری تجاری رسیدگی می‌کند و بودجه لازم برای ساخت فن‌آوری‌های جدید برای رقابت موثرتر با چین را تقویت می‌کند، تصویب کنند.

ضرب‌الاجلی برای لایحه پلیس

بایدن از کنگره خواست تا نخستین سالگرد درگذشت جورج فلوید، یکی از ۱۱۲۷ قربانی خشونت پلیس آمریکا در ماه آتی میلادی، لایحه مربوط به اصلاح پلیس را تصویب کند.

وی گفت: همه ما فشرده شدن زانوی نابرابری بر گردن سیاه‌پوستان آمریکا را مشاهده کرده‌ایم. اکنون این فرصت برای ما به وجود آمده تا یک تحول و پیشرفت واقعی را رقم بزنیم. ما باید دست به دست یکدیگر دهیم تا مجددا اعتماد را میان نیروهای مجری قانون و مردم ایجاد کنیم، تا نژادپرستی نظام‌مند را در سیستم عدالت کیفری‌مان ریشه‌کن کنیم و تا اصلاحات پلیس را به اسم جورج فلوید اعمال کنیم.

بایدن همچنین از کنگره خواست تا قانون کنترل سلاح را تصویب کند و از جمهوری خواهان سنا خواست تا از لایحه‌های تصویب شده توسط مجلس نمایندگان درخصوص این مساله حمایت کنند.

بایدن مشکل خشونت با سلاح گرم را یک مشکل آمریکایی خواند نه یک موضوع حزبی.

وی گفت: من نمی‌خواهم مقابل شما قرار بگیرم اما ما به سناتورهای جمهوری خواه بیشتری برای پیوستن به اکثریت دموکرات‌ها به منظور رفع درزها و بررسی بیشتر سابقه‌ افراد برای خرید سلاح گرم نیاز داریم.

بایدن افزود: ما مجددا به یک ممنوعیت درخصوص سلاح‌های تهاجمی نیاز داریم. به من نگویید که این کار شدنی نیست چرا که ما قبلا این کار را کرده‌ایم و کارآمد بوده است.

غلبه بر شورش‌ها به کنگره

بایدن حمله شش ژانویه به ساختمان کنگره را یکی از روزهای تاریک در تاریخ آمریکا توصیف کرد و از قانون‌گذاران هر دو حزب خواست تا این را فرصتی برای غلبه بر تفرقه‌ها و اختلافات ببینند.

وی از اعضای کنگره خواست تا متحد شوند و به جهان نشان دهند که آمریکا همچنان می‌تواند به سرعت و به صورت موثر اوضاع را حل و فصل کند.

بایدن گفت: مردم جهان به تصاویر منتشر شده از حمله اراذل و اوباش به ساختمان کنگره به عنوان سندی دال بر غروب خورشید در آسمان دموکراسی آمریکا، نگاه می‌کنند. آنها در اشتباه هستند. ما باید به آنها ثابت کنیم که اشتباه می‌کنند. ما باید ثابت کنیم که دموکراسی همچنان کارآمد است.

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان

بایدن همچنین به برنامه‌اش برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بالید و گفت: رهبری آمریکا یعنی پایان دادن به این جنگ دائمی.

وی افزود: پس از ۲۰ سال دلاوری و از خودگذشتی آمریکا در افغانستان، زمان آن رسیده که سربازان را به خانه بازگردانیم. ما به افغانستان رفتیم تا تروریست‌هایی را که در تاریخ ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی به ما حمله کرده بودند، نابود کنیم. ما عدالت را در رابطه با اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده اجرا کردیم. ما تهدید تروریستی القاعده در افغانستان را به شدت کاهش دادیم. امرو ما سربازانی در افغانستان داریم که در همان کشوری که والدین‌شان خدمت کرده بودند، خدمت می‌کنند. ما سربازانی در افغانستان داریم که حتی در تاریخ ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به دنیا نیامده بودند. جنگ در افغانستان هرگز به معنای یک اقدام چند نسلی برای ساخت و بازسازی یک کشور نبود.

او همچنین ماه پیش طرح نجات آمریکا به ارزش ۱.۹ تریلیون دلار را برای مقابله با پیامدهای اقتصادی همه گیری کرونا امضا کرده بود.

حزب دموکرات به رهبری بایدن هم اکنون با اختلاف کم کنترل مجلس نمایندگان و سنا را در دست دارد – بعد از یک دهه – که به این حزب امکان تصویب لوایح مورد نظر رئیس جمهوری بدون کمک جمهوری خواهان را می‌دهد.

سناتور میچ مک‌کانل رهبر جمهوری خواهان سنا روز سه شنبه گفت: “پرزیدنت بایدن در دوران رقابت‌های انتخاباتی با شعار میانه روی مبارزه می‌کرد، اما به سختی می‌توان به اقدامی از سوی او تا این لحظه که نشانی از میانه روی داشته باشد اشاره کرد.”

بایدن علاوه بر سه طرح یاد شده به ارزش حدودا ۶ تریلیون دلار، هفته پیش از بودجه ۱.۵ تریلیون دلاری دولت برای سال آینده پرده برداشت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا