دیدگاه‌ها

اینترپل به کمک حیات وحش ایران می‌آید

همکاری پلیس بین‌الملل با سازمان محیط‌زیست به منظور جلوگیری از قاچاق حیوانات

تجارت سیاه حیات وحش فقط در کشور رتبه سوم را ندارد. بلکه در جهان نیز ایران از نظر قاچاق حیات وحش رتبه سوم را کسب کرده است.

همکاری پلیس بین‌الملل با سازمان محیط‌زیست به منظور جلوگیری از قاچاق حیوانات

همدلی|  قاچاق حیات وحش در ایران نگران‌کننده است، به نحوی که قاچاق حیات وحش در کشور رتبه سوم را دارد. ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش در مسیر عبور قاچاق حیوانات وحشی از شرق به غرب جهان قرار دارد. در این چرخه جانوران زیادی به ویژه خزندگان، پرندگان و برخی دوزیستان از ایران به دست قاچاقچیان خارج می‌شوند. تجارت سیاه حیات وحش فقط در کشور رتبه سوم را ندارد. بلکه در جهان نیز ایران از نظر قاچاق حیات وحش رتبه سوم را کسب کرده است. چند سال پیش نایب رئیس فراکسیون وقت محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی خبر داد که ایران در قاچاق حیات وحش در جهان رتبه سوم را دارد.  بائوج لاهوتی در این مورد گفته بود: «ایران بر اساس شاخص‌های بین‌المللی طی چند سال گذشته در زمینه مراقبت از محیط‌زیست ۷۰ پله سقوط داشته و در حال حاضر نیز رتبه سوم را در زمینه قاچاق گونه‌های جانوری دارد که این اسف‌بار است.»

همکاری پلیس بین‌الملل با یگان حفاظت محیط‌زیست

آمار بالای قاچاق حیات وحش در کشور باعث شده یگان حفاظت سازمان محیط‌زیست برای جلوگیری از غارت بیشتر آن آستین بالا بزند. دیروز فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط‌زیست در گفت و گو با ایسنا خبری را اعلام کرد که قطعا خبر خوبی برای قاچاقچیان حیات وحش نیست. جمشید محبت‌خانی از تشکیل کمیته‌ای مشترک و به پیشنهاد پلیس بین‌الملل خبر داد و گفت: این کمیته برای کاهش میزان قاچاق حیات وحش در ایران تشکیل می‌شود. وی با اشاره به میزان بالای قاچاق حیات وحش در ایران گفت: رتبه ایران در جهان در حوزه قاچاق حیات وحش، رتبه خوبی نیست. به همین دلیل با سردار شیرزاد – رئیس پلیس بین‌الملل کشور- صحبت کردم و تصمیم داریم امسال در اولین فرصت ممکن با درخواست و پیشنهاد پلیس بین‌الملل و به دبیری یگان حفاظت سازمان محیط‌زیست، کمیته‌ای در این زمینه تشکیل شود. قاچاق حیوانات بعد از قاچاق مواد‌مخدر و سلاح یکی از پرسودترین انواع قاچاق در دنیاست. ایران هم که در خیلی از زمینه‌ها بهشت قاچاقچیان است، قاچاق حیات وحش به وفور اتفاق می‌افتد و گونه‌های مختلفی از پرندگان شکاری، خزندگان، آبزیان و …خرید‌وفروش می‌شوند. پرندگان شکاری معمولا به کشور‌های عربی فرستاده می‌شوند و برای قاچاقچیان سود خوبی به همراه دارد. همین پاییز سال گذشته در کشور قطر، مزایده‌ای برای فروش پرندگان شکاری برگزار شد و در نهایت یک بالابان ایرانی به قیمت ۲۰۰هزار ریال قطر (معادل یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان) فروخته شد. البته این مبلغی است که به فروشنده نهایی داده می‌شود و سهم قاچاقچی بومی بسیار کمتر از این مبالغ است.

بوشهر رکورددار قاچاق پرندگان

اگر چه صید قاچاقچیان حیات وحش برای تمام گونه‌های جانوری پهن است، اما در این میان قاچاق پرندگان بیشتر از سایر حیوانات مورد توجه قاچاقچیان قرار می‌گیرد و در واقع پرنده‌گیری و پرنده‌فروشی گرم‌تر و پررونق‌تر از سایر حیوانات است. مورد اقبال قرار گرفتن پرنده‌ها باعث شده در چند سال اخیر جریمه شکار و صید آنان نیز افزایش پیدا کند. چند وقت پیش علیرضا ساجدین، رئیس مرکز فوریت‌‌های سایبری یگان حفاظت محیط‌زیست که وظیفه رصد بازارهای خرید و فروش و قاچاق حیات وحش در فضای مجازی را برعهده دارد، در برنامه افق روشن رادیو سلامت در مورد جریمه شکار پرندگان گفت: از ابتدای سال ۹۹ تا اسفند همین سال، یگان حفاظت محیط‌زیست ۳۰۰مورد قاچاق گونه‌های مختلف جانوری در کشور به‌ویژه در موضوع پرندگان شکاری کشف کرد که بیش از ۱۶۰مورد آن منجر به تشکیل پرونده قضایی شد.
به‌گفته ساجدین از این تعداد پرونده بیشترین مورد مربوط به قاچاق پرندگان شکاری ایران به خارج از کشور بود که از یک بهله تا بیش از ۶۰بهله را که در استان بوشهر کشف شد شامل می‌شد. او استان بوشهر را رکورددار قاچاق پرندگان شکاری در ایران اعلام کرد و گفت: جریمه قاچاق پرندگان شکاری در ایران بسته به نوع گونه از ۷۰میلیون تومان تا ۳۰۰میلیون تومان جزای نقدی و حتی حبس است. با توجه به آمار بالای قاچاق حیات وحش در کشور، بسیاری بر این باورند که سازمان حفاظت از محیط‌زیست از نظر فرهنگی اقدامی برای آشناسازی مردم با اهمیت محیط‌زیست نکرده و کشتار و قاچاق حیات وحش گواه این موضوع است.

قاچاق حیات وحش معضلی جهانی

البته تجارت سیاه حیات وحش فقط معضل ایران نیست و در اغلب کشورها این غارت صورت می‌گیرد، به نحوی که قاچاق حیوانات و اجزای آن‌ها ، تهدیدی برای حفظ تنوع زیستی جهان به شمار می‌رود. بر اساس آمار اینترپل که در ماه می‌(اردیبهشت) ۲۰۱۸ منتشر شد، در محموله‌های قاچاقچیان حیات وحش حدود ۳۱ هزار گونه حیات وحش در ۹۲ کشور جابه‌جا شده‌اند. گزارش‌ها حاکی از حمل و نقل نامناسب حیوانات توسط دلالان حیات وحش است؛ طوطی‌هایی که به صورت دسته جمعی در کارتن‌ها انباشته می‌شوند، به دام انداختن ۲۷ هزار خزنده از جمله مار، مارمولک‌ وکورکودیل، در قفس افتادن حدود چهار هزار انواع پرنده، انواع گربه‌سان‌ها و علاوه بر این‌ها ۴۳ تن گوشت حیوانات وحشی از جمله خرس، گورخر، ۱.۳ تن عاج فیل و لاشه هفت خرس از جمله دو خرس قطبی، نمونه‌ای از این کشفیات هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا