اخبار

واکسن کرونا هنوز به ایران نرسیده به فساد کشیده شد

هزینه خرید واکسن کرونا برای کل جمعیت ایران تنها ۲ میلیارد دلار است. اما به گفته رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو دولت در تنگنای مالی قرار دارد و همین رقم اندک را هم ندارد. این در حالی است که در سال ۹۹ بیش از ۴.۵ میلیارد دلار صرف واردات گوشی تلفن همراه، موز و توتون شده است…..

سخنگوی سازمان غذا و دارو کشور نسبت به رسوایی در حوزه واردات «واکسن کرونا» به کشور هشدار داد و گفت: “نگران واکسن گیت یا مسیر واردات به ایران هستیم و این بحث با محوریت استفاده از ظرفیت بخش خصوصی مطرح می‌شود.”

به گزارش فرارو، شب گذشته کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در یک اتاق کلاب هاوس با حضور برخی اعضای بخش خصوصی در این باره توضیحاتی داد.

او گفت: «نگران واکسن گیت در ایران هستیم و این بحث مرتبط با ظرفیت بخش خصوصی مطرح می‌شود. باید شفاف با مردم صحبت کنیم. وقتی پروفورم (سند یا پیش‌فاکتور) ۵۰ دلاری واکسن آسترازنکا را یک شرکت ارائه می‌کند، آن هم به وسیله یک شرکت واسطه دیگر، مسئله مورد دار است، بسیاری از پروفورم‌ها به دست ما می‌رسد که کار گروه و ماموریت آن شرکت در حوزه واکسن نیست و مشخص نیست که رابطه آنها با شرکت‌های واکسن ساز چیست و اغلب موارد تردید جدی درباره پروفروم‌های خرید واکسن وجود دارد.»

او با بیان اینکه بحث دوم قیمت واکسن‌هایی اعلامی از طریق بخش خصوصی است، افزود: «در پروفورم ۲.۵ تا ۱۲ برابری قیمت واکسن باید پرسید که واقعا دنبال چه چیزی هستیم؟ نباید انتطار داشت که وزارت بهداشت مجوز سفته بازی و فسساد ارزی را بدهد و گاهی احتیاط می‌کنیم و این احتیاط‌ها منجر به سوء برداشت‌ها می‌شود. اگر برای واکسن ۴ دلاری، پروفورم ۵۰ دلاری بیاید، علامت سوال جلوی آن وجود دارد و ما حق نداریم مجوز واردات این چنینی بدهیم.»

جهانپور با بیان اینکه با واکسن تقلبی و فیک مواجه هستیم، ادامه داد: «تردید نکنید بسیاری از این پروفورم‌ها با اعداد و ارقام و حجم ارائه شده، وجود ندارد. چنین تولیدهایی وجود ندارد که کسی بخواهد بفروشد. اکنون ۷ خط تولید در روسیه راه افتاده است و این‌ کشور تولید بالایی ندارد و اینکه که در اسفند یا فروردین کسی ادعای خرید ۲۰ میلیون دوز اسپوتنیک در ماه را کند، جای سوال دارد و باید این حق را باید به طرف مقابل بدهیم که در مورد واکسن‌ها تصمیم بگیرد.»

او افزود: «ما رستوران می‌رویم و به ما می‌گویند دوستی داریم که می‌خواهد ۴۰ میلیون اسپوتنیک بیاورد و وزارت بهداشت نمی‌گذارد.»

پیش از این نیز کارشناسان زیادی در احتمال فساد در بحث واردات واکسن هشدار داده بودند. از طرف دیگر بسیاری معتقدند این اقدام می تواند اثرات اجتماعی زیادی در بحث شکاف طبقاتی بگذارد.
چرخ‌دنده‌های ماشین سودوَرزی حکومت اسلامی در کارند تا “بازرگانان محترم “و مافیای واردات با همدستی مسئولان فاسد جمهوری اسلامی از این “فرصت طلایی” فاجعهٔ انسانی نیز به بی‌شرمانه‌ترین و غیرانسانی‌ترین شکل برای سودجویی استفاده کنند. این روزها در “هفتهٔ سلامت»- اوّل تا هفتم اردیبهشت- هستیم و سازمان جهانی بهداشت امسال شعار “ساخت جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر “را برای آن برگزیده است. ولی در جمهوری اسلامی ایران،‌ به‌خاطر نبود بهداشت و درمان ملّی‌ و سوداگری در بخش دارو و درمان، خبری از عدالت‌گرایی برای تأمین سلامت مردم نیست. در جمهوری اسلامی ایران خبری از “طبّ ملّی “برای تأمین بهداشت و درمان همگانی و رایگان (یا دست‌کم ارزان‌قیمت) نیست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا