از هر دری سخنیچرخان

نه سرمایه‌داری به واکسیناسیون جهانی

گوترش با انتقاد شدید نسبت به این وضعیت گفت: «در این شرایط بحرانی، برابری در دسترسی به واکسن بزرگ‌ترین آزمون اخلاقی در مقابل جامعه جهانی است.» البته گویا گوترش فراموش کرده است آنجا که صحبت از قدرت و ثروت است، اخلاق بی‌معنی می‌شود.

علی اسدی خمامی-اعتماد: در حالی که دنیا مشتاق دریافت واکسن کروناست، سازندگان واکسن که بخش عمده‌ای از آنان شرکت‌های خصوصی بزرگ داروسازی در اروپا و امریکا هستند، سعی در ایجاد انحصار در تولید و توزیع واکسن دارند. با وجود آنکه مراجع و مقامات زیادی در جهان از این شرکت‌ها خواسته‌اند که فرمول ساخت واکسن را برای تولید واکسن‌های ژنریک در‌اختیار سایر تولیدکنندگان واکسن در دیگر کشورها قرار دهند، پاسخ غول‌های داروسازی تاکنون یک نه بزرگ بوده است.
به عنوان مثال، هنگامی که هفته گذشته، خبرنگار اسکای‌نیوز از بیل گیتس که یکی از ثروتمندترین افراد جهان و در عین حال یکی از سرمایه‌گذاران تولید واکسن کروناست، پرسید که آیا بهتر نیست که فرمول ساخت واکسن کرونا را دراختیار کشورهای فقیر و در حال توسعه قرار داد، او سریع و قاطع پاسخ داد: «نه!» و البته این مساله را بهانه کرد که ساخت واکسن حساس است و شرکت‌های کمی در جهان چنین توانایی‌ای دارند. بنابراین صرف‌نظر کردن از مالکیت معنوی واکسن، ممکن است به ساخت واکسن‌های بی‌کیفیت منجر شود. البته بیل گیتس، احتمالا برای این پرسش که چگونه هزاران شرکت داروسازی در جهان که او معتقد است توانایی تولید واکسن کرونا را ندارند، هر ساله به ساخت هزاران واکسن دیگر اقدام می‌کنند، پاسخی نداشته باشد اما در هر حال، شرکت‌های سازنده واکسن پیش‌تر بهانه دیگری را برای مخفی نگه داشتن فرمول واکسن بیان کرده‌اند.
به گزارش فایننشال تایمز، تولید‌کنندگان واکسن به مقامات امریکایی هشدار دادند که دراختیار گذاشتن فرمول‌های ساخت واکسن کرونا ممکن است باعث شود که فناوری انحصاری آنان دراختیار چین و روسیه قرار بگیرد.
به گفته منابع آگاه، شرکت‌های داروسازی در جلسات مخفی با مقامات کاخ سفید، هشدار داده‌اند که بی‌توجهی به مالکیت معنوی واکسن‌های امریکایی ممکن است باعث شود چین و روسیه از فناوری‌هایی مانند mRNA که در این واکسن‌ها استفاده شده، بهره ببرند. این فناوری امید ساخت واکسن‌هایی برای سرطان و سکته قلبی در آینده را تقویت می‌کند.
تاکنون شرکت‌های نواکس، مدرنا و فایزر و همچنین کاخ سفید به درخواست‌ها برای اظهارنظر درباره این خبر پاسخی نداده‌اند. در ماه اکتبر، پیشنهادی از سوی هند و آفریقای جنوبی در سازمان جهانی تجارت مطرح شد که براساس آن مالکیت معنوی واکسن‌های کرونا به‌طور موقت لغو شده تا سایر کشورهای جهان بتوانند نسبت به تولید واکسن‌های ژنریک اقدام کنند. تاکنون بیش از ۶۰ کشور جهان از این پیشنهاد حمایت کرده‌اند، ولی دولت ایالات متحده امریکا که در زمان ترامپ مخالف این پیشنهاد بود، در زمان بایدن نیز هنوز با این پیشنهاد موافقت نکرده، اما اعلام کرده که آن را در دست بررسی دارد.
اما این نیز نمی‌تواند علت اصلی مخفی کردن فرمول ساخت واکسن کرونا باشد، چراکه در دنیایی که کوبا، پیش از فایزر و بیون‌تک، موفق به ساخت واکسن سرطان ریه شده است، بسیار بعید است که شکاف تکنولوژی به قدری باشد که چین و روسیه برای دستیابی به فناوری mRNA به فرمول واکسن کرونای فایزر یا مدرنا نیاز داشته باشند.
به نظر می‌رسد علت اصلی این انحصارگری، برای شرکت‌های داروسازی دستیابی به سود بیشتر به عنوان انحصارگر و برای دولت‌ها افزایش هژمونی بر سایر کشورهای جهان باشد؛ اگر همه شرکت‌های داروسازی در جهان بتوانند واکسن کرونا تولید کنند، آنگاه کدام دولت می‌تواند در اذهان جهانیان نقش قهرمان را بازی کرده و در عین حال از کارت واکسن کرونا برای چانه‌زنی استفاده کند؟
در هر صورت، علت این مخفی‌کاری و اصرار بر حقوق مالکیت سازندگان واکسن در میانه یک بحران جهانی هرچه که باشد، نتیجه آن کاملا مشخص است: به گفته آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد،
تا ماه فوریه سال جاری میلادی ۷۵درصد از کل واکسن کرونایی تولید شده در جهان در ۱۰ کشور ثروتمند توزیع شده و ۱۳۰ کشور جهان هیچ دوزی از واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند. به گزارش گاردین، گوترش با انتقاد شدید نسبت به این وضعیت گفت: «در این شرایط بحرانی، برابری در دسترسی به واکسن بزرگ‌ترین آزمون اخلاقی در مقابل جامعه جهانی است.» البته گویا گوترش فراموش کرده است آنجا که صحبت از قدرت و ثروت است، اخلاق بی‌معنی می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا