بین‌المللی

نشریه آمریکایی: تلاش بایدن برای تهدید پوتین می‌تواند فاجعه‌آمیز باشد

روزنامه “نشنال اینترست” به رئیس جمهور آمریکا گوشزد کرد: سخنان خصمانه و تهدید روسیه، می‌تواند اتحاد مسکو و پکن در رویارویی با واشنگتن را تقویت کرده و نتیجه چنین سیاستی برای ایالات متحده فاجعه آمیز خواهد بود.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، نشریه آمریکایی “نشنال اینترست” در تحلیلی نوشته است، اظهارات غیردوستانه و تهدید آمیز “جو بایدن” رئیس جمهوری ایالات متحده در برخورد با روسیه، مقامات مسکو و پکن را به سمت تقویت اتحاد با یکدیگر سوق می‌دهد که مقابله با آن می‌تواند برای واشنگتن عواقب فاجعه آمیزی داشته باشد.

بایدن چند روز قبل در سخنرانی خود در کنگره آمریکا گفت که ایالات متحده قصد ندارد به تشدید تنش در روابط با روسیه روی آورد، ولی مسکو را به “عواقب” رویارویی احتمالی تهدید کرد. البته با این وجود یادآور شد که عرصه‌هایی برای همکاری دو کشور بر اساس منافع مشترک وجود دارد.

“مارک اپسکوپوس” تحلیلگر مسائل امنیت ملی و نویسند مقاله مذکور در نشریه “نشنال اینترست” معتقد است که چنین سخنانی از سوی رئیس جمهوری آمریکا را می‌توان “آخرین هشدار” به “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه ارزیابی کرده و یادآور شد، در صورت افزایش تیرگی روابط با مسکو، ایالات متحده مجبور خواهد شد در دو جبهه متحد – هم با روسیه و هم با چین، بجنگد.

این کارشناس تأکید کرد: «از آنجا که دولت بایدن خود را برای سیاستی برای رویارویی ارزش‌ها با مسکو و پکن آماده کرده است، واشنگتن نباید این ریسک ژئوپلیتیکی را مرتکب شده و باعث ایجاد مثلث راهبردی آمریکا-چین-روسیه شود. چرا که در این صورت، مقامات مسکو و پکن می‌توانند اتحاد خود را مستحکم کرده و در کنار یکدیگر با آمریکا مقابله کنند که این وضعیت عواقب فاجعه آمیزی برای واشنگتن به دنبال خواهد داشت.»

بایدن و زلنسکی باید دست از سر منطقه دونباس بردارند

در خبر دیگری گزارش شده که فعالان جنبش «همبستگی با ضدفاشیست‌ها در اوکراین» که در نیویورک فعالیت دارد ، روز یکشنبه به جو بایدن و ولادیمیر زلنسکی، روسای جمهوری آمریکا و اوکراین هشدار دادند که دست از سر دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوهانسک در منطقه دونباس اوکراین برداشته و آنها را به حال خود بگذارند.

این جنبش در تجمع اعتراض آمیز خود به مناسبت هفتمین سالگرد فاجعه آتش زدن خانه اتحادیه کارگری در بندر اودسای اوکراین توسط نیروهای ملی گرای افراطی این کشور (که بیش از ۴۰ نفر قربانی داشت) یادآور شدند: «دولت آمریکا و متحدانش در ناتو، در جنایات رژیم توتالیتاری در کی‌یف مقصر هستند. مقامات واشنگتن و بروکسل آشکار دولت اوکراین را در اقدامات برادرکشی در منطقه دونباس تشویق می‌کنند و در عین حال چشمان خود را به روی حمام خون به راه افتاده در اودسا بستند. اکنون زمان آن رسیده که بایدن و زلنسکی دست از سر دونتسک و لوهانسک بردارند تا فاجعه دیگری در منطقه دونباس رخ ندهد.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا