اخبار

برجام؛ اظهارات دیروز روحانی و سخنان امروز عراقچی

پس از سه دوره مذاکرات برجامی در وین و به دست نیامدن نتیجه‌ای ملموس، روحانی دیروز وعده داد که تحریم‌های آمریکا تا پایان عمر دولتش یعنی کمتر از دو ماه دیگر لغو خواهد شد. این در حالی است که عراقچی امشب گفت: راه درازی در پیش داریم و نمی شود برای آن زمانبندی پیش بینی کرد…..

عراقچی امروز پس از دیدار و گفتگو با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، در پاسخ به سئوالی در باره مذاکرات برجام به صداوسیمای جمهوری اسلامی گفت: در مسیری قرار گرفتیم که موانع جدی در این مسیر هست، راه درازی را در پیش داریم و به هیچ وجه نمی شود زمانبندی را برای آن پیش بینی کرد.

او افزود: اگر بخواهیم وارد بحث زمانبندی شویم غیر واقع بینانه است. مشکلات موجود بعضا جدی است، کار سختی در پیش داریم.

معاون وزارت خارجه رژیم اظهار داشت: بحث زمان برای ما اولویت ثانویه دارد، اولویت اول تامین مواضع قطعی جمهوری اسلامی است که بارها بیان شده است.

در همین حال به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: آیا امکان دارد که شاهد توافقی در عرض چند هفته باشیم؟ او در پاسخ گفت: بله، چنین چیزی امکان‌پذیر است. اما تمام این‌ها در نهایت به تصمیم سیاسی برمی‌گردد که باید در تهران اتخاذ شود.

ساعتی پس از اظهارات این دیپلمات ارشد آمریکایی، وزیر خارجه آمریکا طی مصاحبه ای گفت: احتمال توافق با رژیم ایران در مورد توافق برجام همچنان در ابهام است.

به گزارش اسپوتنیک، آنتونی بلینکن روز پنج شنبه در مصاحبه با شبکه خبری ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت: احتمال توافق با رژیم ایران در مورد بازگشت به توافق هسته ای به دلیل اقدامات تهران همچنان زیر سوال است. ما به طور قطع نمی دانیم که آیا حکومت ایران آماده تصمیم گیری لازم برای بازگشت کامل به تعهدات خود در توافق هسته ای است. متأسفانه آنها همچنان به اقدامات خود ادامه می دهند تا جنبه های خطرناک برنامه [هسته ای] خود را از سر بگیرند.

بنابراین گزارش، وزارت خارجه آمریکا گفته: تهران و واشنگتن هنوز درباره لغو تحریم‌ها به توافق نرسیده اند.

افزون بر مواردی که در بالا ذکر شد. شرایط مشقت‌بار تحمیل شده بر مردم به واسطهٔ سرشت و ساختار ناعادلانهٔ اقتصاد سیاسی حاکم بر کشور، پیامدهای فاجعه‌بار موج چهارم شیوع بی‌رویّهٔ بیماری کرونا در ابعاد گوناگون نیز زندگی مردم را با خطرهایی بسیار جدّی و نگران‌کننده روبرو کرده است. پیامدهای ویرانگر شیوع خارج از کنترل کرونا بر وضعیت معیشتی توده‌های مردم عادی و زحمتکش، بر اثر بی‌اعتنایی و بی‌کفایتی و ناتوانایی حکومت جمهوری اسلامی در مقابله با بحران همه‌گیری کرونا، عرصهٔ دیگری از بی‌عدالتی اجتماعیِ عریانِ حاکم بر کشور است.
بخش بزرگی از مردم کشور امید و اعتمادشان را به حکومت دینی و مجموعهٔ جناح‌های سیاسی تشکیل دهندهٔ آن، برای تأمین معیشت و امنیت اجتماعی، کاملاً از دست داده‌اند. با خرد شدن شمار بیشتری از لایه‌ها و طبقه‌های اجتماعی زیر فشار اقتصادی کنونی، این بخش از جامعه به‌خوبی متوجه شده است که عامل به فلاکت و ورطهٔ سقوط کشانده شدن زندگی‌ مردم و اقتصاد کشور، صاحبان کنونی قدرت‌اند. این بی‌اعتمادی پیش‌آمده در نگاه مردم نسبت به حکومت دینی، و بی‌اعتباری برگشت‌ناپذیر این حکومت، بی‌تردید بستری آماده برای فعالیت نیروها و چهره‌های سیاسی اپوزیسیون جمهوری اسلامی فراهم می‌کند که باید به عملی‌ترین و مؤثرترین وجه از آن برای پیشبُرد مبارزه علیه دیکتاتوری بهره برد.حذف کامل رژیم ولایت فقیه و جدایی دین از حکومت با هدف دموکراتیک کردن حیات سیاسی و اجتماعی کشور و توقف کامل برنامه‌های نولیبرالیسم اقتصادی و روند مالی‌گرایی در شئون اساسی اقتصاد کشور و دفاع از حاکمیت ملّی است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا