گوناگون

آمریکا آزادسازی بخشی از دارایی‌های ایران را تکذیب کرد

وزارت خارجه آمریکا این خبر را که این کشور در حال ارزیابی آزادسازی یک میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران است، تکذیب کرد و گفت هرگونه اقدام آمریکا باید بخشی از روند اقداماتی باشد که هر دو طرف انجام می‌دهند…..

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت (ششم مه) خبر شبکه تلویزیونی سی ان ان را که گفته بود دولت آمریکا قصد دارد به منظور نشان دادن حسن نیت خود به مذاکرات وین آزادسازی یک میلیارد دلار از دارایی‌های توقیف شده ایران را برای مصارف بشر دوستانه و به عنوان اقدامی یک جانبه مورد ارزیابی قرار دهد، تکذیب کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حساب توییتری خود نوشت این گزارش صحت ندارد و همانطور که آمریکا از پیش روشن کرده “هرگونه اقدام اساسی آمریکا باید بخشی از روند اقداماتی باشد که هر دو طرف در آن وارد عمل می شوند”.

شبکه سی ان ان در گزارش خود گفته بود که خبر آزاد سازی یک میلیارد دلار از دارایی‌های ایران از سه منبع آگاه از جریان مذاکرات هسته‌ای وین به دست آورده است. بنابر این خبر قرار بوده که این مبلغ از طریق کانال مالی سوییس به ایران انتقال داده شود.

از امروز، جمعه ۲۷ اردیبهشت (هفتم مه) چهارمین دور مذاکرات پیرامون احیای برجام در وین آغاز می‌شود. این در حالی است که روز گذشته این خبر منتشر شد که کارگروهی که مسئول پیشبرد گفت‌وگوها بر سر‌بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای خود است، گفته که پیشرفت ایران در برنامه هسته‌ای خود و دستیابی به سانتریفوژهای جدید مانعی جدی بر سر پیشرفت مذاکرات وین است و مذاکرات در این زمینه تقریبا پیشرفتی نداشته است.

هم‌زمان یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفته که رسیدن به یک توافق برای بازگشت به برجام ظرف چند هفته آینده ممکن، اما منوط به «تصمیم سیاسی» ایران است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا