گوناگون

نداشتن سابقه در اعتراضات ۸۸ یکی از شرایط نامزدهای ریاست جمهوری اعلام شد

رسانه‌های ایران متن کامل مصوبه جدید شورای نگهبان درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را که در روزهای اخیر خبرساز شده بود منتشر کردند….

بر اساس ابلاغیه هفته پیش شورای نگهبان به وزارت کشور که متن کامل آن روز شنبه منتشر شد، نداشتن سابقه در اعتراضات ۸۸ یکی از شرایط نامزدهای ریاست جمهوری اعلام شده است.

بر اساس مصوبه جدید شورای نگهبان، در عملکرد نامزدها باید همواره «مصالح نظام» و «معیار‌های اصیل انقلابی» لحاظ شده باشد «به گونه‌ای که در میان مردم به این خصوصیت شناخته و مشهور باشند».

در این مصوبه همچنین اعلام شده که نامزدها باید برخوردار از «شایستگی‌های ذاتی و اکتسابی لازم از نظر دانش و مهارت» در مدیریت باشند.

«ارائه برنامه‌ها و خط مشی‌های اجرایی در چارچوب صلاحیت و اختیارات قوه مجریه مبتنی بر اسناد بالادستی از جمله قانون اساسی و سیاست‌های کلی نظام» از جمله دیگر شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است.

در روزهای اخیر بخش‌هایی از مصوبه جدید شورای نگهبان، از جمله محدودیت سنی ۴۰ تا ۷۵ سال برای نامزدها، منتشر شده و واکنش‌هایی برانگیخته بود.

شمار زیادی از فعالان سیاسی و حقوقدانان این مصوبه را حتی برخلاف قانون اساسی جمهوری اسلامی خوانده و گفته‌اند وضع قانون انتخاباتی تنها در اختیار مجلس است.

با این حال اعضای شورای نگهبان اعلام کرده‌اند که این مصوبه پس از ابلاغ «سیاست‌های کلی انتخابات» توسط رهبر جمهوری اسلامی در سال ۹۶ تصویب و اخیرا اصلاح شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا