بین‌المللی

تلاش لولا داسیلوا برای ایجاد ائتلاف علیه رئیس‌جمهوری برزیل

درحالی که بیش از یکسال تا انتخابات ریاست ۲۰۲۲ ریاست جمهوری بزریل باقی مانده، لولا داسیلو رئیس‌جمهوری سابق برزیل به دنبال بازگشت به عرصه سیاسی در کشورش است و درهمان حال تلاش می کند زمینه‌ها را برای به چالش کشیدن ژائیر بولسونارو رئیس‌جمهوری کنونی فراهم کند.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، لوئیس ایناسیو لولا داسیوا رئیس‌جمهوری سابق و چپ‌گرای برزیل پس از تبرئه از اتهام فساد مالی از سوی دیوان عالی این کشور، هنوز اعلام نکرده برای انتخابات ریاست جمهوری اکتبر سال ۲۰۲۲(مهر۱۴۰۱)نامزد خواهد شد یا خیر اما نظرسنجی ها نشان می دهد از اقبال زیادی برای غلبه بر بولسونارو برخوردار بوده است.

همزمان با اینکه فعالیت های سیاسی لولا داسیوا به دنبال تبرئه شدن از اتهام فساد مالی احیا شده، وی این هفته را صرف دیدار با هم پبمانان و رقبای سابقش در پایتخت برزیل کرد که می تواند اولین گام ها برای ایجاد ائتلافی علیه بولسونارو تلقی شود.

این در حالی است که بولسونارو به دلیل سوءمدیریت اوضاع کرونایی برزیل و سیاستهایش در قبال حفاظت از محیط زیست و جنگل زدایی در آمازون با انتقادهای داخلی  و خارجی مواجه شده است.

مشاوران و منابع آگاه اعلام کرده اند که لولا داسیلوا در وهله اول به دنبال ایجاد ائتلاف و هم پیمانی ها در سطح ایالت های برزیل است.

الساندرو مولون رهبر مخالفان در مجلس سفلی کنگره برزیل در این رابطه عنوان کرد که لولا داسیوا نشان داده که آماده حمایت از نامزدهای دیگر احزاب با هدف ایجاد یک ائتلاف فراگیرتر در شهر ریودوژانیرو است.

لولا داسیلوا اخیرا با مارسلو فریکسو  یک نامزد احتمالی از حزب سوسیالیسم و ازادی برای فرمانداری ریودوژانیرو دیدار کرد. فریکسو در این رابطه عنوان کرد:می خواهم شاهد ایجاد جبهه ای گسترده برای شکست بولسونارو در ریودوژانیرو  باشم. شکست بولسونارو یک پروژه جناح راست جناح چپ نیست بلکه یک پروژه دموکراتیک و مدنی است.

لولا داسیلوا همچنین با رودریگو مایا رئیس سابق مجلس نمایندگان برزیل از حزب راست میانه دموکرات ها دیدار کرده است. مایا به یک منتقد بولسونارو تبدیل شده است و انتظار می رود به ائتلاف مخالفان رئیس جمهوری کنونی برزیل در زادگاهش ریودوژانیر بپیوندد.

همزمان با بحران بهداشتی بی سابقه، اوضاع نابسامان اقتصادی، ابطال پرونده‌های فساد علیه لولا داسیلوا و تا حدی هم سرنوشت دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا در انتخابات ۲۰۲۰، سبب شده تا شانس پیروزی ژائیر بولسونارو در انتخابات سال آینده برزیل کمرنگ شود.

شهروندان برزیلی، دوم اکتبر ۲۰۲۲ (۱۰ مهر ۱۴۰۱) برای تعیین سی‌ونهمین رئیس‌جمهوری این کشور آمریکای لاتین برای یک دوره چهار ساله پای صندوق‌های رای می‌روند.

فرآیند انتخابات ریاست جمهوری در برزیل دو مرحله ای بوده به طوریکه اگر هیچ یک از کاندیداها نتواند ۵۰ درصد آرا را به دست بیاورد، تعداد معدودی از نامزدهایی که در دور نخست، بیشترین آرا را کسب کرده اند، حق شرکت دور دوم را دارند. بدین ترتیب در انتخابات دور دوم، قطعاً یکی از نامزدها نصف به علاوه یک را احراز خواهد کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا