گوناگون

افغانستان، همچنان در آتش و خون

زخم‌های کهنه آن‌چنان افغانستان را در بر گرفته است که خبر حمله به مدرسه‌‌ای در غرب کابل و کشته شدن دخترکان بی‌گناه، به سرعت در هیاهوی هیجانات ناشی از خروج نظامیان ‌‌‌آمریکایی، گفت‌وگوهای صلح‌آمیز با طالبان و جنگ قدرت گروه‌های داخلی و خارجی در این کشور گم می‌شود…….

در همین حال، موازی با واکنش‌های جهانی نسبت به انفجار در مدرسه دخترانه در کابل، بسیاری از ناظران سیاسی خروج یک‌باره نیروهای نظامی خارجی از افغانستان را به معنای از دست رفتن کامل امنیت و یکه‌تازی طالبان می‌دانند؛ امری که البته مقام‌های طالبان به شدت آن را رد کرده و اعلام کرده‌‌‌اند که همچنان به دنبال دستیابی به توافق صلح هستند. ‌‌‌گفت‌وگوهای صلح هم هنوز نتیجه قابل توجهی در بر نداشته‌‌‌اند و طرفین همدیگر را به کارشکنی و فرصت‌سوزی در این زمینه متهم می‌کنند.
در حالی که این روزها، تلاش‌ برای ایجاد صلح به منظور ایجاد ثبات در افغانستان پیگیری می‌شود، از طرف دیگر خشونت‌ها نیز به طور فزاینده‌ای ادامه دارد. در همین حال وزارت دفاع افغانستان روزانه از کشته شدن ده‌ها شبه نظامی گروه طالبان خبر می‌دهد. از سوی دیگر گروه طالبان نیز از ادامه حملات مسلحانه به پاسگاه‌های نیروهای امنیتی می‌گوید. این درحالی است که نیروهای خارجی تا آخر ماه سپتامبر از افغانستان خارج خواهند شد و همچنین روند گفت‌وگوی صلح میان ‌‌‌هیأت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر همچنان ادامه دارد. این در حالی است که قرار است کنفرانس استانبول با محوریت روند صلح افغانستان پس از ماه رمضان در ترکیه برگزار شود. در این نشست نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان با حضور نمایندگان کشورهای مختلف و سازمان ملل متحد در مورد آتش‌بس در افغانستان و نظام آینده این کشور مذاکره خواهند کرد.
در همین حال پس از انفجار در مدرسه دخترانه کابل و کشته و زخمی شدن بیش از ۷۷ دانش‌آموز، دولت افغانستان گروه طالبان را مسئول این حمله معرفی کرد، اما گروه طالبان با محکوم کردن این حمله دست داشتن در آن را رد کرده و آن را به داعش نسبت داده است. این اتفاق، واکنش‌های زیادی در سطح بین‌المللی به دنبال داشت. این کشتار، در ایران نیز از سوی مقام‌های رسمی مانند وزیر امور خارجه و رئیس قوه قضائیه با محکومیت روبه‌رو شد.
همچنین سفارت ایران در افغانستان نیز طی بیانیه‌ای حمله تروریستی به دبیرستان دخترانه سید الشهداء شهرک اتفاق در غرب کابل را محکوم کرد. به گزارش ایسنا، در این بیانیه آمده است:«با نهایت تاسف شهر کابل بار دیگر آماج عملیات وحشیانه تروریست‌های فرقه‌گرا قرار گرفته و تعداد قابل توجهی از دانش آموزان دبیرستان دخترانه سیدالشهدا در غرب این شهر، مظلومانه و در ماه مبارک رمضان به شهادت رسیده و یا مجروح گردیده‌اند. سفارت ایران در کابل، ضمن محکوم کردن این اقدام غیر اسلامی و غیر انسانی، اطمینان دارد که اهداف شوم عوامل اینگونه جنایت‌ها، محقق نشده و خشونت‌های فرقه‌ای در افغانستان، شکل نخواهند گرفت.»
اتحادیه اروپا نیز بمب‌گذاری روز شنبه مقابل یک مدرسه دخترانه در کابل، پایتخت افغانستان را که به کشته شدن دست‌کم ۵۳ تن و زخمی شدن ۱۵۱ تن دیگر منجر شد، محکوم کرد. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سخنگوی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت:«اتحادیه اروپا در غم کسانی که عزیزانشان را در تازه‌ترین حمله تروریستی وحشتناک در افغانستان از دست داده‌اند، همدردی می‌کند.» اتحادیه اروپا اعلام کرد، حمله به کودکان در مدرسه سیدالشهدا، نه تنها حمله به مردم افغان بوده، بلکه حمله به کسانی بوده است که در سراسر جهان به حقوق برابر زنان و دختران احترام می‌گذارند.
وزارت خارجه ‌‌‌آمریکا هم این حمله وحشیانه را محکوم کرده و خواستار پایان یافتن فوری خشونت‌ها و حملات بی‌معنا به غیرنظامیان بی‌گناه شده است. راس ویلسون، کاردار ‌‌‌آمریکا گفت این بمب‌گذاری یک حمله تروریستی و حمله به آینده افغانستان است.
تاکنون هیچ‌کدام از گروه‌های شبه‌نظامی مسئولیت این حمله با خودروی بمب‌گذاری شده را در یک محله شیعه‌نشین کابل بر عهده نگرفته‌اند، اما اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان شبه‌نظامیان طالبان را به تشدید خشونت در این کشور متهم کرد. ذبیح‌الله‌ مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در افغانستان مشارکت شبه‌نظامیان این گروه در حمله مذکور را تکذیب و گروه تروریستی داعش را مسئول آن دانست.
در این میان، خروج چالش‌برانگیز نیروهای نظامی ‌‌‌آمریکا از افغانستان، مسئله مهم دیگر این روزهای این سرزمین بحران زده است. خروج نیروهای ‌‌‌آمریکایی از افغانستان در اول ماه مه سال جاری میلادی آغاز شد و قرار است تا ماه سپتامبر تمامی ۲۵۰۰سرباز ‌‌‌آمریکا از افغانستان خارج شوند. براساس گزارش رویترز، حدود ۱۷ هزار پیمانکار نظامی در افغانستان هستند که شش هزار و ۱۵۰ تن از آنان ‌‌‌آمریکایی، چهار هزار و ۳۰۰ پیکانکار افغان و ۶ هزار و ۴۰۰ پیمانکار از کشورهای دیگر هستند. وزارت دفاع ‌‌‌آمریکا اعلام کرده است که روند بیرون کشیدن و نابود ساختن تجهیزات نیروهای ‌‌‌آمریکا از افغانستان ادامه دارد و تا کنون ۱۳۰۰ قطعه تجهیزات نابود شده‌اند و یاهم به نیروهای افغان سپرده شده‌اند.
در حالی که به دستور رئیس جمهور بایدن، در حال حاضر خروج آرام و متناوب نظامیان ‌‌‌آمریکایی از افغانستان آغاز شده و حدود یک هفته از آن می‌گذرد،‌ وزیردفاع این کشور می‌گوید که ایالات متحده فصل تازه‌‌ای از همکاری‌های خود را با افغانستان آغاز خواهد کرد. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، لوید آستین، وزیر دفاع ‌‌‌آمریکا در یک نشست خبری مشترک با ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش ‌‌‌آمریکا گفت: «هرچند به دستور جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده روند خروج نیروهای ‌‌‌آمریکایی از افغانستان ادامه دارد اما واشنگتن به دنبال یک رابطه تازه با افغانستان است.».

او اضافه کرد: «‌‌‌رئیس‌جمهور تصمیم گرفته‌است به درگیری ‌‌‌آمریکا در طولانی‌ترین جنگ ما پایان دهد و ما نیز این‌کار را خواهیم کرد، عقب‌نشینی طبق برنامه پیش می‌رود. همزمان ما در حال تغییر رابطۀ مان به یک رابطۀ دوجانبه تازه با شرکای امنیتی افغان خود هستیم، رابطه‌یی که براساس آن ما در جهت اهداف مشترک خود به روش‌های جدید و متفاوت کار خواهیم کرد.» وزیر دفاع ایالات متحده همچنین گفت که این کشور پس از خروج از افغانستان، بخشی از حمایتش را از نیروهای افغان از کشورهای دیگر ادامه خواهد داد. او تصریح کرد:«نیروهای امنیتی افغانستان و حکومت این کشور در این زمان منسجم هستند. هدف ‌‌‌رئیس‌جمهور ادامه حمایت از نیروها و حکومت افغانستان است.»
‌‌‌رئیس ستاد مشترک ارتش ‌‌‌آمریکا در بخش دیگر سخنان خود گفت که حمله‌های طالبان در برابر نیروهای افغان خشونت‌آمیز است. آستین همچنین گفت که روند خروج نیروهای ‌‌‌آمریکایی از افغانستان ادامه دارد و همه پیمانکاران نظامی نیز بر اساس برنامه این کشور را ترک خواهند کرد.
در همین حال، ژنرال مارک میلی، ‌‌‌رئیس ستاد ارتش ‌‌‌آمریکا نیز پیش از این گفته بود واشنگتن ممکن است نیروهای افغان را در کشورهای دیگر آموزش دهد. این مقام ارشد امنیتی ‌‌‌آمریکا گفت که خروج نیروهای خارجی از افغانستان به این معنی نیست که گروه طالبان بی‌درنگ پیروز شوند و کابل سقوط کند. به گزارش روزنامه دی اکونومیک تایمز، میلی گفت که ایالات متحده هنوز برنامه‌ای برای ادامه حمایت از نیروی هوایی افغانستان که به شدت به آموزش و کمک در تعمیرات به ایالات متحده وابسته است، ندارد. اما دیوید پترائوس، فرماندۀ پیشین نیروهای خارجی در افغانستان، می‌گوید که با خروج نیروهای ‌‌‌آمریکایی و پیمانکاران نیروهای افغان در استفاده از تجهیزات و هلی‌کوپترها با چالش روبه‌رو خواهند شد.
پترائوس اضافه کرد:«در نتیجه اوضاع بد امنیتی و کاهش حضور دیپلماتیک، نتیجه این خواهد بود که طالبان بی آن‌که چیزی ازدست بدهند آن‌چه را که می‌خواهند به دست خواهد آورد. آنان در جنوب از جمله در اطراف مرکز هلمند حمله‌های تهاجمی دارند و امنیت در بخش‌های دیگر هم خراب شده‌است و اگر ما پایگاه‌هایی در آنجا نداشته باشیم، پشتیبانی از شرکای افغان در جنگ، با فرستادن هواپیماها از خلیج فارس کار دشواری خواهد بود.»
در همین حال، روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد که متحدان ایالات متحده در اروپا از واشنگتن خواسته‌اند تا خروج خود از افغانستان را با سرعت کمتری انجام دهد و مدعی شدند که آنها برای اجرای خروج امن به زمان بیشتری نیاز دارند. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ترکیه پیشتر اعلام کرد که ممکن است از افغانستان خارج شده و نیروهای ترکیه‌ای که از فرودگاه کابل حمایت می‌کردند، به کشورشان بازگرداند. این در حالی است که بدون تضمین امنیت فرودگاه کابل، چندین کشور این سوال را طرح کرده‌اند که آیا باید سفارتخانه‌های خودشان در افغانستان را باز نگاه دارند یا خیر.
به عقیده برخی ناظران سیاسی، خروج یک‌باره نظامیان خارجی از افغانستان، فضای بیشتری را در اختیار اقدامات ضدحکومتی طالبان، ایجاد خواهد کرد. در همین زمینه محمد نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان اعلام کرد که طالبان به دنبال انحصار قدرت نیست. او همچنین با بیان این‌که برای جلوگیری از هرج و مرج در افغانستان باید یک نظام قوی اسلامی تشکیل شود،‌ ادامه داد: «جامعه جهانی میلیاردها دلار به افغانستان کمک کرد، اما مشکل ملت را حل نکرد و از طرف برخی افراد خاص ربوده شد.»
در همین حال، مولوی هیبت‌الله آخوندزاده،‌ رهبر طالبان عقب انداختن تاریخ عزیمت نیروهای ‌‌‌آمریکایی از افغانستان از ماه مه به سپتامبر را نقض توافقنامه دوحه دانست و به واشنگتن نسبت به پافشاری در نقض توافق هشدار داد. به گزارش اسپوتنیک، رهبر طالبان در پیام تبریک به مناسبت عید سعید فطر گفت:«ما عقب‌نشینی نیروهای ‌‌‌آمریکایی و سایر کشورهای خارجی را گام خوبی می‌دانیم … اما ایالات متحده مرتکب یک تخلف دیگر شد، که تمدید تاریخ خروج نیروها از ماه مه تا سپتامبر است.»
او اضافه کرد:«برخلاف تعهدات، زندانیان باقیمانده که قرار بود پس از سه ماه از آغاز مذاکرات آزاد شوند، هنوز آزاد نشده‌اند و اسامی مقامات در طالبان هنوز از لیست‌های تحریم‌ها برداشته نشده است.» رهبر طالبان همچنین تاکید کرد:«اگر ایالات متحده بار دیگر به تعهدات خود عمل نکند ، جهانیان شاهد باشد و واشنگتن را برای همه پیامدها پاسخگو بدانند.»
در این بین، چند دور مذاکرات دو جانبه ‌‌‌آمریکا با طالبان به میزبانی قطر نیز هنوز به نتایج ملموسی نرسیده است. سخنگوی دفتر سیاسی طالبان و معاون ‌‌‌هیأت مذاکره کننده گروه طالبان در قطر در این زمینه اعلام کرد:«این گروه ۱۰روز پس از امضای توافقنامه دوحه برای آغاز مذاکرات بین الافغانی آماده بود، اما طرف مقابل این روند را شش ماه به تعویق انداخت.»
به گزارش خبرگزاری آناتولی، شیرمحمد عباس استانکزی، معاون ‌‌‌هیأت مذاکره کننده گروه طالبان در قطر طی ‌‌‌گفت‌وگویی ویدئویی با نمایندگان و سفیران ‌‌‌آمریکا، اتحادیه اروپا، آلمان، بریتانیا، نروژ، فرانسه، ایتالیا و سازمان ملل، اعلام کرد: «امارت اسلامی طالبان، ۱۰روز پس از امضای توافقنامه دوحه برای آغاز مذاکرات بین الافغانی آماده بود، اما طرف مقابل این روند را شش ماه به تعویق انداخت و اگر مذاکرات آغاز می‌شد تاکنون شاهد پیشرفت زیادی بودیم.» او همچنین در این نشست اظهار کرد:«ما امیدوار هستیم که مشکلات را از راه ‌‌‌گفت‌وگو حل و فصل کنیم. در صورتی که موانع از سر راه مذاکرات برداشته شود و نام‌های بزرگان امارت اسلامی از لیست سیاه حذف شود، کلیه تعهدات که در توافقنامه با ‌‌‌آمریکا از جمله آزادی زندانیان بود اجرایی شده و اعتماد بیشتری در روند صلح ایجاد می‌شود.»

همدلی –  محسن رفیق

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا