گوناگون

بعد از پنج هفته ملاقات در هتل وین

روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی درباره مذاکرات برجامی وین نوشت: آمریکا و رژیم ایران ظاهرا خواهان ابقای توافق هسته ای هستند، اما ]چگونه و به چه معنی، عمیقا اختلاف نظر دارند……

در این نوشته آمده است: دولت بایدن و رژیم ایران می‌گویند که هدف مشترکی دارند. هر دو خواهان بازگشت به توافق برجام هستند. اما بعد از ۵هفته ملاقات دورادور در اتاق‌های هتل وین، روشن شده که توافق قدیمی، آنطور که دیگر برای هیچکدام، لااقل در بلندمدت، کارآیی ندارد.

رژیم ایران خواهان آن هست که بتواند تجهیزات تولید سوخت اتمی پیشرفته‌ای که بعد از آن که ترامپ توافق را ترک کرد، نصب کرده‌ است را نگهدارد و به سیستم مالی جهانی فرای آنچه که توافق ۲۰۱۵ میسر کرد راه پیدا کند.

دولت بایدن هم به سهم خود می‌گوید که ابقای توافق قدیمی تنها یک ایستگاه بین راه است و اینکه باید بلافاصله با توافقی برای محدود کردن برنامه موشکی و حمایت از تروریسم دنبال شود. رژیم ایران می‌گوید چنین چیزی غیرممکن است.

نیویورک تایمز نوشت: دولت بایدن خود را در یک نقطهٔ حساس تصمیم‌گیری می‌بیند. مصاحبه‌های صورت گرفته با مقامات اروپائی، ایرانی و آمریکایی حاکی از آن است که ابقای توافق ۲۰۱۵ با تمامی کاستی‌هایش به‌ نظر امکانپذیر است. اما دستیابی به آنچه که وزیر خارجه آنتونی بلینکن آن را توافقی ”بلندمدت‌تر و قویتر“ می‌نامد که برنامه موشکی رژیم ایران را متوقف کرده، و به حمایت آنها از گروه‌های تروریستی خاتمه دهد، مثل همیشه دور از دسترس به‌ نظر می‌رسد.

این می‌تواند یک نقطهٔ آسیب‌پذیر سیاسی عمده برای بایدن باشد که می‌داند که نمی‌تواند صرفاً آنچه را که دولت اوباما شش سال پیش مذاکره کرد، تکرار کند در حالی‌ که قول‌های موهومی می‌دهد که چیزی بسیار بزرگتر و بهتر ممکن است به‌دنبال آن بیاید.

نیویورک تایمز در ادامه نوشته است: یک مقام سابق آمریکایی گفت که رژیم ایران و آمریکا در اساس در حال مذاکره روی توافقات متفاوتی هستند.

رژیم ایران حتی حاضر به صحبت در مورد یک توافق بزرگتر نیست و مقامات آمریکایی می‌گویند که هنوز روشن نیست که آیا رژیم ایران واقعاً خواهان ابقای توافق قدیمی که سخت‌ سران رژیم در ایران مورد استهزاء قرار داده‌اند، هست یا نه.

اینکه بایدن بزودی چگونه یک دولت جدید در جمهوری اسلامی را که به احتمال قریب به یقین از جناح اصولگرایان خواهد بود، متقاعد خواهد کرد که به گفتگوهای بیشتر برای طولانی‌تر و قویتر کردن توافق متعهد شود، سؤالی است که مقامات آمریکایی پاسخی برای آن ندارند.

روز چهارشنبه وزیر خارجه بلینکن گفت که دولت آمریکا جدیت زیاد خود را برای بازگشت به توافق برجام نشان داده است.

در بیرون مذاکرات نیز اسرائیلی‌ها هستند که به کمپین خرابکاری و ترور برای فلج کردن برنامه های رژیم ایران ادامه می‌دهند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا