گوناگون

بازی تفرقه با چاشنی ترور

شنبه‌شب در حمله عده‌ای از شهروندان عراقی به کنسولگری ایران در کربلا، ساختمان کنسولگری آتش زده شد.
این معترضان به دلیل کشته شدن یک فعال مدنی عراقی به نام ایهاب الوزنی در اطراف کنسولگری ایران جمع شده بودند و مدعی بودند که ایران در قتل این فرد دست داشته است. …..

همدلی: شبکه خبری العالم در گزارشی از این حادثه خبر داد که ده‌ها نفر اقدام به برگزاری تجمعی در برابر کنسولگری ایران در کربلا کرده و در این تجمع کانکس‌های نیروهای حفاظتی دربیرون کنسولگری آتش زده شد و نیروهای امنیتی، تجمع کنندگان را متفرق کردند.
براساس گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، تجمع‌کنندگان در برابر کنسولگری ایران در کربلا اقدام به آتش زدن تعدادی لاستیک خودرو کرده‌اند و نیروهای امنیتی در کربلا، به مقابله با آشوب‌گران پرداخته و تعدادی از دو طرف نیز مجروح شده‌اند.
اما ساعاتی بعد سرتیپ احمد زوینی فرمانده عملیات کربلا تاکید کرد که مشکل امنیتی در این استان وجود ندارد و اوضاع اطراف ساختمان کنسولگری ایران پایدار و تحت کنترل کامل است و سرکنسول ایران در کربلا نیز اعلام کرد که هیچ‌گونه آسیبی به ساختمان و دیوار اصلی کنسولگری وارد نشده است.
رسانه‌های عراقی بامداد شنبه از کشته شدن «ایهاب الوزنی»، در حمله مسلحانه‌ای و با شلیک گلوله در مقابل منزلش در کربلا خبر دادند که پس از آن کنسولگری ایران در بیانیه‌ای ترور این فعال عراقی را محکوم کرد.
کنسولگری ایران در این بیانیه تاکید کرد:«کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلا مقدسه، این اقدام تروریستی را که شامگاه گذشته در این شهر مقدس روی داده محکوم کرده و تسلیت و همدردی خود را ابراز داشته و معتقد است که این‌گونه اقدامات در چارچوب ناامنی و بی‌ثبات کردن کشور دوست و برادر، جمهوری عراق است».
با این‌حال یکشنبه شب عده‌ای از آشوب‌گران اقدام به برگزاری تجمع در برابر کنسولگری ایران در کربلا کردند و در این تجمع کانکس‌های نیروهای حفاظتی در بیرون کنسولگری آتش زدند.

واکنش ایران

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روز گذشته در واکنش به حمله به کنسولگری ایران در کربلا گفت: «ما حمله به اماکن دیپلماتیک خود در عراق را شدیداً محکوم می‌کنیم و از دولت عراق می‌خواهیم به وظایف خود در صیانت از اماکن دیپلماتیک ایران با کمال دقت عمل کند.
او همچنین تاکید کرد که اواخر روز یکشنبه «یادداشتی اعتراضی» را به سفارت عراق در تهران تحویل داده‌اند و از آنها خواسته‌اند که به وظایف خودشان عمل کنند.»
خطیب‌زاده گفت:«متاسفانه عده‌ای تعرضی را به سرکنسولگری ما در کربلا داشتند که از همان ابتدا با مراجع ذیربط در عراق توسط سرکنسولگری و سفارت‌مان در بغداد ارتباط گرفته شد و توسط نیروهای امنیتی عراق با خاطیان برخوردهایی شد.»
وی تصریح کرد:«جمهوری اسلامی ایران تعرض به اماکن دیپلماتیک خود را محکوم می‌کند و امیدوار است دولت عراق در حفاظت و صیانت از اماکن دیپلماتیک ایران در عراق عمل کند.»

واکنش عراق

نخست‌وزیر عراق نیز روز یکشنبه به دستگاه‌های امنیتی وزارت کشور عراق دستور داد تا هرچه سریع‌تر عاملان ترور ایهاب جواد الوزنی فعال مدنی اهل کربلا را شناسایی کنند.
مصطفی الکاظمی در جلسه هیأت دولت این کشور گفت: «قاتلان الوزنی غرق این جنایت شده‌اند.
کسانی که گمان می‌کنند آنها از چنگال عدالت فرار می‌کنند، دچار توهم شده‌اند.» او افزود:«ما قاتلان این فعال مدنی را تعقیب خواهیم کرد و همه جنایتکارانی را که به خود اجازه می‌دهند امنیت را برهم بزنند، قصاص می‌کنیم.»
‌نخست‌وزیر عراق خاطرنشان کرد:«جنایتکارانی که برای ایجاد هرج و مرج تلاش می‌کردند، ناکام ماندند و به ترور فعالان بی‌سلاح رو آورده‌اند اما قانون آنها را مجازات خواهد کرد.»

ایهاب الوزنی که بود؟

ایهاب الوزنی از فعالان سیاسی و مدنی عراق و از جمله افرادی بود که تظاهرات ضد دولتی سال ۲۰۱۹ در کربلا را سازماندهی کرد. او در یک سال و نیم گذشته به هماهنگ کننده تظاهرات در کربلا معروف شده بود و عمدتاً در راستای مقابله با فساد دولتی کار می‌کرد. تظاهرات سال ۲۰۱۹، تظاهراتی ضد دولتی و علیه فساد، سوءمدیریت، بیکاری و مشکلات معیشتی بود.
گرچه در این بین تظاهرات به سمت و سوی دشمنی و مخالفات با همکاری دولت عراق با گروه‌های شیعی کشیده شد و به همین دلیل پس از قتل ایهاب الوزنی بسیاری از همراهان آنها گروه‌های شیعی را عامل به قتل رسیدن این فرد معرفی و با همین ادعا تصمیم به برگزاری تجمع و اعتراض کردند.
ایهاب الوزنی یک بار نیز در سال ۲۰۱۹،  از یک سوءقصد مسلحانه جان سالم به در برده بود اما دوست و همکارش فاهم الطایی، جلوی چشم او کشته شد.
در آن سوءقصد نیز که در مقابل منزل فاهم الطایی به اجرا درآمد، افراد موتورسوار با سلاح کمری مجهز به صدا خفه‌کن، قربانی خود را هدف گرفته بودند.
ساعتی بعد از مرگ ایهاب الوزنی، نه تنها کربلا بلکه شهرهای ناصریه در فاصلۀ ۳٠٠ کیلومتری و دیوانیه نیز متشنج شدند و تظاهراتی به راه افتاد.

چه کسی عامل ترور است؟  

در سال‌های اخیر تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی عراق ترور و کشته شده‌اند. مانند همه ترورهای گذشته، مسئولیت ترور ایهاب الوزنی را نیز هیچ فرد و گروهی به عهده نگرفت و پلیس کربلا در تلاش است تا با بررسی اطلاعات کامل به نتایجی دست یابد. خانواده ایهاب الوزنی هم اعلام کرده‌اند که تا زمانی که قاتلان وی مشخص نشوند، هیچ تسلیتی را نمی‌پذیرند.
در این میان مخالفان ایران در عراق، گروه‌های نظامی نزدیک به ایران را متهم می‌کنند اما این گروه‌ها چنین ادعایی را رد کرده‌اند.
تحلیل‌گران معتقدند که گروه‌‌های نزدیک به ایران از این ترورها هیچ بهره‌ای نمی‌برند و می‌دانند که نتیجه آن ایجاد آشوب و درگیری در کشور است و باعث تفرقه و التهاب در روابط دو کشور خواهد بود؛ چیزی که دولت‌مردان عراق و ایران علاقه‌ای به آن ندارند.
همین موضوع نشان می‌دهد که احتمالا برخی در به دنبال این هستند که با انجام این ترور و اقداماتی مشابه در عراق آشوب به پا کنند تا بیش از گذشته به روابط تنگاتنگ دو کشور و ملت ایران و عراق لطمه وارد کنند.
محمد العیسی نویسنده و روزنامه‌نگار عراقی در یادداشتی نوشته است که اولین و مهم‌ترین متهم ترور ایهاب الوزنی، موساد اسراییل است و بیشترین بهره‌برداری را از آن می‌کند.
او در این یادداشت که در برخی رسانه‌‌های عراق منتشر شد؛ آورده است که رژیم صهیونیستی اسراییل از پیروزی‌‌های جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات اخیر وین به شدت ناراحت بوده و درصدد بر هم زدن اوضاع منطقه است.
از طرف دیگر دومین تئوری احتمال نقش داعش در این ترور است. گفته می‌شود داعش به دنبال برهم زدن امنیت استان‌‌های مرکزی عراق است.
محمد العیسی همچنین سناریوی بالا گرفتن اختلافات داخلی بین گروه‌‌های مرتبط با اعتراضات اکتبر ۲۰۱۹ عراق را در پرونده ترور الوزنی بعید ندانسته و گفته است که احتمالا ترور الوزنی در نتیجه بالاگرفتن اختلافات بین گروه‌‌های مرتبط با اعتراضات اکتبر و با هدف کسب عواطف مردمی برای انتخابات آینده پارلمانی صورت گرفته است.
در همین رابطه مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق با تاکید بر این‌که ترورها روش بزدلان است، از دولت این کشور خواست جنایتکاران را در سریع‌ترین زمان ممکن تحویل عدالت دهد.
صدر در توئیتی نوشت:«شرکت در انتخابات، شروط و منشور خاص خود را دارد و همه باید در چارچوب‌‌های قانونی، عقلی، اجتماعی و ملی به آن پایبند باشند در حالی که ترورها به هیچ وجه از آنها نیست بلکه روش بزدلان و کسانی است که می‌خواهند به امنیت کشور ضربه بزنند.»
او  در ادامه افزود:«از دولت عراق می‌خواهیم در سریع‌ترین زمان ممکن جنایتکاران را به عدالت تحویل دهد. همگان را نیز به خویشتن‌داری و شکیبایی دعوت می‌کنیم.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا