گوناگون

آذربایجان اتهام جدید تجاوز به خاک ارمنستان را ادعایی تحریک‌آمیز خواند

وزارت امور خارجه آذربایجان ادعای نخست وزیر ارمنستان درباره «تجاوز» به خاک ارمنستان را تحریک‌آمیز خواند و آن را رد کرد…..

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان گفته است: «نیروهای مرزی آذربایجان در استان کلبجر-لاچین مواضعی را در اختیار دارند که متعلق به این کشور است.»

این وزارتخانه در بیانیه خود که شامگاه پنجشنبه منتشر شد اظهارات رئیس دولت ایروان را «تحریک‌آمیز» و «شگفت‌آور» خوانده و گفته است: «آذربایجان به کاهش تنش در منطقه پایبند است و تأکید دارد که در همین راه گام بردارد.»

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز پنجشنبه نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان را متهم کرد که با گذشتن از مرزهای جنوبی به خاک این کشور وارد شده‌اند.

پاشینیان که از سمت خود استعفا کرده و تا زمان برگزاری انتخابات زودهنگام موقتا مدیریت دولت را در اختیار دارد، در جلسه اضطراری شورای امنیت ملی ارمنستان، آذربایجان را به «تجاوزات» جدید متهم کرد.

سال گذشته ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه جدا شده ناگورنو قره باغ وارد جنگ شدند. این درگیری شش هفته‌ای حدود ۶ هزار کشته بر جای گذاشت و با واگذاری مناطقی از خاک آذربایجان که حدود ۳۰ سال تحت کنترل ارمنستان بود، پایان یافت.

پاشینیان گفت که نیروهای آذربایجان بیش از سه کیلومتر در خاک ارمنستان پیشروی کرده‌اند و در تلاشند تا «دریاچه سیاه» را که بین دو کشور مشترک است «محاصره» کنند.

پاشینیان کار جمهوری آذربایجان را «تجاوز به قلمرو حاکمیت جمهوری ارمنستان» خواند و گفت: «این یک اقدام نفوذی خرابکارانه است.»

وی با اشاره به این که سربازان ارمنی با «مانورهای تاکتیکی مناسب» به این اقدام آذربایجان پاسخ داده‌اند، در عین حال تأکید کرد که تنش‌های جدید باید از طریق مذاکره حل شود.

منطقه لاچین-کلبجر از سال ۱۹۹۰ تا پیش از جنگ سال ۲۰۲۲ در کنترل ارمنستان بود، اما سال گذشته ایروان به موجب توافق آتش بس این مناطق در جمهوری خودمختار قره باغ را به باکو واگذار کرد.

آمریکا: از تنش پرهیز کنید

آمریکا، یکی از سه کشور عضو «گروه مینسک» که کار یافتن راه حل دیپلماتیک برای مناقشه قره باغ را بر عهده دارد، گفته است که اعضای این گروه افزایش تنش در این منطقه را «از نزدیک» دنبال می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه، ند پرایس در توییتر نوشت: «ما می‌دانیم که برقراری ارتباط بین طرفین در حال انجام است و خواستار خویشتنداری، پرهیز از تنش و تغییر وضعیت به صورت مسالمت‌آمیز هستیم.»

پاشینیان که مخالفانش او را به تسلیم در برابر خواسته‌های آذربایجان و شکست در جنگ اخیر قره باغ متهم می‌کنند، در ماه آوریل به دلیل فشارهای روزافزون داخلی استعفا داد. قرار است انتخابات سراسری زودهنگام در روز ۲۰ ژوئن در ارمنستان برگزار گردد.

ماه گذشته، ایروان و باکو یکدیگر را به تیراندازی و آتش‌باری در قره باغ و نیز در مرزهای مشترک متهم کردند.

منبع: یورونیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا