بین‌المللی

سندرز: نتانیاهو “ناسیونالیسم نژادپرستانه، متعصبانه و استبدادی” را ترویج داده است

سناتور برنی سندرز نخست‌وزیر اسرائیل را به ترویج “یک نوع ناسیونالیسم نژادپرستانه به طور فزاینده متعصبانه و استبدادی” متهم کرد و بر فشارهایش بر دولت بایدن برای میانجیگری آتش بس میان اسراییل و فلسطین به دنبال تشدید خشونت‌ها در سرزمین‌های اشغالی افزود.

به گزارش ایسنا، برنی سندرز، رئیس کمیته بودجه سنای آمریکا در مطلبی برای نیویورک تایمز اشاره کرد که ایالات متحده سالیانه حدود چهار میلیارد دلار کمک در اختیار اسرائیل قرار می‌دهد.

سندرز نوشت: ما دیگر نمی‌توانیم مدافع دولت راستگرای نتانیاهو و رفتارهای غیر دموکراتیک و نژادپرستانه آن باشیم. ما باید تغییر مسیر دهیم و رویکردی بیطرفانه اتخاذ کنیم، روشی که حقوق بین‌الملل راجع به حمایت از غیرنظامیان را حفظ و تقویت کند.

او تاکید کرد که دولت بایدن باید استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر را به طور مداوم و حتی در شرایط سیاسی دشوار هم حفظ کند.

این سناتور آمریکایی با اشاره به شعاری که در جریان اعترضات حقوق مدنی سال گذشته علیه خشونت پلیس ضد سیاه‌پوستان استفاده می‌شد، گفت: ما باید به رسمیت بشناسیم که حقوق فسلطینیان اهمیت دارد. جان فلسطینیان مهم است.

سندرز هشدار داد، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که بابت فساد تحت محاکمه است و تلاش دارد تا برای دولت ائتلافی جدید خودش حمایت کسب کند، اغلب از احساسات نژادپرستانه و ملی‌گرایانه برای ماندن در قدرت سوءاستفاده کرده است.

او نوشت: نتانیاهو در تقلای دیوانه‌وار خود برای ماندن در قدرت و جلوگیری از پیگرد قانونی بابت فساد، نیروهایی از جمله ایتامار بن گویر و حزب افراطی یهودی را با آوردن آنها به دولت قانونی کرده است. این روندهای خطرناک فقط مربوط به اسرائیل نیست. در سراسر جهان، در اروپا، آسیا، آمریکای جنوبی و اینجا در ایالات متحده، شاهد ظهور جنبش‌های ملی‌گرایانه اقتدارگرا هستیم.

این سناتور اگرچه به “حق دفاع از خود” تل‌آویو اشاره داشت، اما گفت وقت آن رسیده است که سیاستگذاران ایالات متحده اقدامات و سیاست‌های دولت نتانیاهو را که به اعتقاد او زمینه را برای بحران فراهم کرده است، به چالش بکشند.

سندرز در مطلب خود تاکید کرد: ما شاهد اقدام دولت نتانیاهو برای به حاشیه راندن و اهریمنی جلوه دادن شهروندان فلسطینی اسرائیل، پیگیری سیاست‌های شهرک‌سازی برای جلوگیری از راهکار دو کشوری و تصویب قوانینی هستیم که نابرابری سیستمیک بین شهروندان یهودی و فلسطینی اسرائیل ایجاد می‌کند.

ارتش اسرائیل برای ششمین روز متوالی بمباران اهداف غیرنظامی و ساختمان‌های مسکونی در پنج استان غزه را ادامه می‌دهد که منجر به افزایش شمار شهدا و مجروحان فلسطینی شده است.

وزارت بهداشت فلسطین نیز جمعه شب اعلام کرد در پی ادامه تجاوزات اسرائیل به نوار غزه برای پنجمین روز متوالی، تعداد شهدا و مجروحان افزایش یافت. این وزارتخانه گزارش داد که ۱۲۶ تن از جمله ۳۱ کودک و ۲۰ زن در حملات پنج روز گذشته تا جمعه به شهادت رسیده و ۹۵۰ تن دیگر هم زخمی شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا