زنان

مرگ تحفه‌ایی از طرف بنیادگرایان جنگ طلب برای زنان افغانستان

بنیادگرایی اسلامی، فرقی نمی‌کند چه اسمی داشته باشند، داعش، طالبان… آنها هنوز از طرف قدرت‌هایی حمایت می‌شود که اهداف سیاسی خود در منطقه را دنبال می‌کنند. سال‌های طولانی است که افغانستان درگیر کشتارهای خونین است تا آن‌جا که مرگ جزئی از زندگی مردمش شده است. عادی‌سازی مرگ هر کجا باشد اتفاقی اندوه‌بار است.

فتانه عبدالحسینی-شنبه ۱۸ اردیبهشت در نزدیکی مدرسه دخترانه‌ای در شهر کابل بمب گذاری‌هایی رخ‌ داد که تا کنون ۶۰ قربانی گرفته است. بیشتر آن‌ها دختران دانش‌آموز در حال بازگشت از مدرسه به خانه بودند. دست جنگ‌افروزان طالبانی باز به خون بی‌گناهانی آلوده شد که به عنوان یکی از فجیع‌ترین حوادث در تاریخ ثبت خواهد شد. سال گذشته حمله انتحاری به دانشگاهی در کابل، امسال حمله به مدرسه دخترانه در محلات فقیرنشین بازهم در کابل، معنی‌اش ریشه کنی نسلی است که به دنبال صلح است نه جنگ. کشتن دختران دانش‌آموز و دانشجویان که گناهشان جز تحصیل دانش نیست چه معنای دیگری می‌تواند داشته باشد؟

اتفاقاتی با این ابعاد از خشونت، انسان را به یاد حماقت‌های قرن‌های گذشته می‌اندازد. گذشته‌ایی که فکر می‌کردیم از آن درس گرفته و تکرار نخواهد شد. قرن بیست و یکم را قرن پیشرفت علم و تکنولوژی می‌دانند. انسان‌ها برای هر فردی که به مرگ طبیعی می‌میرد عزادار می‌شود ولی مرگ در اثر بمب‌گذاری وضعیتی است که بشر عمیقا باید به آن بیاندیشد. اقدامی علیه شعور انسان و تاختن به صلحی که در آرزویش هستیم. این نوع خشونت انسانیت را فراتر از مرزهای جغرافیای زیر سوال می‌برد و هر فرد در هر کشوری باید از خود بپرسد چرا؟

بنیادگرایی اسلامی، فرقی نمی‌کند چه اسمی داشته باشند، داعش، طالبان… آنها هنوز از طرف قدرت‌هایی حمایت می‌شود که اهداف سیاسی خود در منطقه را دنبال می‌کنند. سال‌های طولانی است که افغانستان درگیر کشتارهای خونین است تا آن‌جا که مرگ جزئی از زندگی مردمش شده است. عادی‌سازی مرگ هر کجا باشد اتفاقی اندوه‌بار است. افغانستان با نهایت مظلومیت در دهان خشمگین جنگ طلبانی است که به جز قدرت به هیچ چیز دیگر فکر نمی‌کنند. متاسفانه جهان آن‌گونه که باید در مقابل کشتارها در این کشور واکنش نشان نمی‌دهد. اگر آوارهایی که امروز بر سر مردم این سرزمین فرو می‌ریزد را نادیده بگیریم روزی خواهد رسید که بر سر تک تک ما خراب خواهد شد. این قانون جنگ است.

گروه مطالعات زنان

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا