ورزشی

بلوکه شدن پاداش جوانترین استادبین‌المللی شطرنج

پرداخت نشدن پاداش جوانترین استاد بین‌المللی شطرنج بابت مدال‌آوری جهانی و آسیایی و پاسخ‌های «سربالا» در مورد آن و انتقاد وی و خانواده‌اش…

به گزارش خبرنگار مهر، بردیا دانشور جوان‌ترین استاد بین‌المللی شطرنج ایران است که سه سال پیش (آذرماه ۹۷) در سن ۱۲ سالگی در مسابقات نوجوانان و جوانان غرب آسیا (ازبکستان) ضمن کسب عنوان قهرمانی رده سنی زیر ۱۸ سال موفق به کسب عنوان استاد بین‌المللی شد.

پیش از دستیابی به این عنوان، دانشور از حضور در رقابت‌های سریع نونهالان جهان (۲۰۱۷ – بلاروس) صاحب مدال نقره شده بود و یک سال بعد در رده سنی زیر ۱۲ سال همین مسابقات قهرمان شد و رنگ مدالش را به طلا ارتقا داد.

نایب قهرمانی در بخش استاندارد و بیلیتس مسابقات قهرمانی آسیا (تایلند) دیگر عناوینی است که شطرنج‌باز نوجوان کشورمان طی دو، سه سال اخیر موفق به کسب آن شده است. این در حالی است که وی بابت هیچیک از این عنوان‌ها و مدال‌های کسب شده برای آنها پاداش مصوب وزارت ورزش جهت تجلیل از مدال‌آوران را دریافت نکرده است.

همین مسئله انتقاد مادر بردیا دانشور را به همراه داشته است. وی در تماس با خبرنگار مهر ضمن مطرح کردن موضوع و پیگیری‌هایی که بابت آن داشته است از پاسخ‌های دریافتی مسئولان گلایه کرد و گفت: جوابی که از پیگیری‌ها گرفتم بیشتر برای «دست به سر کردن» بود تا شفاف شدن موضوع.

همچنین بردیا دانشور هم در گفتگویی کوتاه نسبت به شرایط و بی توجهی که در مورد عملکردش و مدال‌آوری جهانی و آسیایی‌اش شده است، انتقاد کرد.

مادر بردیا دانشور: پسرم به مسابقاتی اعزام شد که «مجوز» نداشت / گفتند پاداش‌ها «پرید»!

موضوع عدم پرداخت پاداش مدال‌آوری به بردیا دانشور ملی پوش شطرنج توسط نگین عنقایی مادر وی مطرح و به صورت کامل روایت شد. وی در تماسی که با خبرنگار مهر داشت به فهرست اسفندماه سال ۹۹ برای تقدیر از مدال‌آوران اشاره کرد و حذف نام پسرش از آن!

وی گفت: فهرست سال گذشته مربوط به مدال‌آوران سال ۹۸ بود. بردیا در آن سال از حضور در مسابقات بین‌المللی چین (رده زیر ۱۴ سال) صاحب سه مدال طلا شد. رقابت‌های چین در واقع جایگزین مسابقات المپیاد ترکیه شد که تمام اقدامات لازم برای حضور در آن انجام شده بود اما دو روز پیش از اعزام، انجامش را منتفی کردند.

مادر بردیا دانشور ادامه داد: از آنجا که مسابقات چین بعد از منتفی شدن اعزام به ترکیه بود و به خاطر حساسیت‌هایی آن زمان وزارت ورزش نسبت به شطرنج پیدا کرده بود، فدراسیون روی حضور در آن (چین) و به خصوص مدال‌آوری خیلی هم تاکید داشت. حتی به ما اینگونه گفتند که بروید، هم مدال می‌گیرید و هم بابت آن پاداش دریافت می‌کنید. در هر صورت بردیا همراه با شطرنج‌بازان دیگر در این رقابت‌ها شرکت کرد و مدال هم گرفت اما تقدیری از او نشد.

وی تصریح کرد: در فهرست اولیه ای که برای معرفی مدال‌آوران سال ۹۸ منتشر شد، نام بردیا بود اما اسفندماه که زمان پرداخت پاداش‌ها بود متوجه شدیم که اسم بردیا و در کل شطرنج‌بازان مدال‌آور در مسابقات چین حذف شده است. موضوع را پیگیری کردم. متوجه شدم خانواده دیگر شطرنج‌بازان حاضر در مسابقات چین هم نسبت به این قضیه معترض بودند. البته من بابت پیگیری‌هایم پاسخی از مسئولان فدراسیون نگرفتم اما آنها در پاسخ به خانواده یکی از دیگر شطرنج‌بازان گفته بودند «مسابقات مجوز نداشت، فراموش کردیم مجوز بگیریم»!

عنقایی تاکید کرد: این تنها پاسخی بود من و دیگر خانواده‌ها بابت اعتراضمان به پرداخت نشدن پاداش بابت مدال‌آوری در مسابقات چین گرفتیم؛ نه کمتر و نه بیشتر. واقعاً هم نمی‌دانم مگر می‌شود اعزامی صورت بگیرد اما مجوزی بابت آن صادر نشده باشد. برای همین رقابت‌ها من ۳۵ میلیون تومان هزینه کردم تا کنار پسرم باشم؛ حالا باید این جواب را بگیرم؟

مادر بردیا دانشور در ادامه به عملکرد وی پیش از سال ۹۸ (سال ۹۷ – رده سنی زیر ۱۴ سال) اشاره کرد و اینکه بردیا ۲ مدال طلا و نقره جهانی (بلاروس) و ۲ مدال نقره آسیایی (تایلند) کسب کرده بود. ضمن اینکه از حضور در مسابقات غرب آسیا (ازبکستان) هم صاحب سه مدال شد و در همین رقابت‌ها عنوان «استاد بین‌المللی» را هم دریافت کرد.

وی خاطرنشان کرد: بابت پاداش مدال‌های ۹۷ و دلیل پرداخت نشدن آن هم پیگیری‌هایی داشتم که به نتیجه نرسید. همزمان با من، خانواده دیگر شطرنج‌بازانی که مانند بردیا در بلاروس و تایلند مدال گرفته بودند اما پاداشی دریافت نکرده بودند هم پیگیر مسئله شدند. تنها پاسخی که یکی از آنها گرفت این بود که «پاداش ۹۷ پرید»!

مادر این شطرنج‌باز کشورمان تاکید کرد: مسابقات جهانی و آسیایی رسمی است و قطعاً اعزام به آن با تایید وزارت ورزش و مجوز این وزارتخانه انجام شده است. نمی‌دانم چرا بابت مدال‌آوری در آن پاداشی پرداخت نشده است. اصلاً چرا باید در پاسخ به پیگیری چند خانواده به همین جمله که «پاداش ۹۷ پرید» بسنده شود و هیچ توضیح دیگری ندهند.

وی همچنین از پرداخت نشدن پاداش بابت کسب عنوان استاد بین‌المللی پسرش هم انتقاد کرد و گفت: این موضوع را هم پیگیر بودم اما به من گفتند که «پاداش این را هم نمی‌دهند»! نمی‌دانم دلیل این «پاسخ‌های سربالا» و اینکه «دست به سر» شدیم چیست و اصلاً نمی‌دانم که به چه کسی باید اعتراض کنم.

بردیا دانشور: از تصمیمم برای عدم ادامه فعالیت زیر پرچم گرجستان پشیمانم

جوان‌ترین استاد بین‌الملل شطرنج ایران که ریتینگ ۲۴۰۳ جهان را در اختیار دارد نیز در ادامه صحبت‌های مادرش به خبرنگار مهر گفت: اعزام به مسابقات بلاروس، تایلند و حتی چین از طرف فدراسیون انجام شد حالا چرا بابت پرداخت نشدن پاداش مدال‌آوری این‌طور پاسخ می‌دهند را نمی‌دانم. این گونه پاسخ‌ها و رفتارها در شان و شخصیت ورزشکاری که برای کشورش مدال گرفته، نیست.

وی ادامه داد: من مدتی زیر پرچم گرجستان بازی می‌کردم اما مجدد تصمیم گرفتم که برای کشورم فعالیت داشته باشم. با برخوردهایی که می‌شود اما دلسرد می‌شوم و گاهی بابت این تصمیمم احساس پشیمانی می‌کنم.

دانشور تاکید کرد: حضور من در مسابقات جهانی و آسیایی با هزینه فدراسیون انجام می‌شود. در تمام این اعزام‌ها اما مادرم با هزینه شخصی من را همراهی می‌کند. قرار هم نیست هزینه‌ای بابت اعزام مادرم پرداخت شود اما قطعاً حضور و همراهی او در عملکرد من و نتایجم تاثیر داشته است. با این حال به پیگیری‌هایش پاسخ درستی نمی‌دهند و این بیشتر مایه تاسف است.

شطرنج‌باز کشورمان لغو یکی از اعزام‌های خود را یادآور شد و خاطرنشان کرد: قرار بود سال ۹۷ در مسابقات جهانی اسپانیا شرکت داشته باشیم. برای این اعزام هزینه ترجمه، اخذ ویزا و … پرداخت کردیم اما ۳ روز مانده به اعزام گفتند که منتفی است. بعد از آن با حمایت خانواده‌ام در مسابقات دیگری شرکت کردم تا به نوعی جبران شود. اینگونه برخوردها هم باعث دلسردی می‌شود.

وی که این روزها خود را برای سفر به صربستان و حضور در دوره مسابقات اوپن جهانی آماده می‌کند، ابراز امیدواری کرد که بالاخره پاسخ قانع کننده‌ای بابت کوتاهی صورت گرفته بگیرد.

به گزارش خبرنگار مهر و به گفته مادر بردیا دانشور، خانواده وی طی دو مکاتبه جداگانه اعتراض خود را بابت عدم پرداخت پاداش مدال‌آوری در مسابقات جهانی و آسیایی (بلاروس و تایلند) و همچنین پرداخت نشدن پاداش کسب عنوان استاد بین‌المللی به فدراسیون اعلام کرده اما تا به امروز پاسخی دریافت نشده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا