اخبار

با یک نگاه گذرا به برخی روزنامه های چاپ تهران

روزنامه مستقل امروز در مقاله‌ای با اذعان به چهل سال حاکمیتی که مردم از آن گریزان شده‌اند و دلیل آن هم اعتقاد سیاستمداران حکومتی به «بی‌پدر و مادر بودن سیاست» است، نوشت: بازار مکاره‌ای شده این انتخابات، هر کس به‌زعم خودش کالایش را در آن عرضه می‌کند مشتریان تبدیل به رهگذرانی شدند که تا عمقِ وجودشان کیفیتِ کالای بنجل‌شان را لمس کرده است. شعارها را ببینید. غالب‌شان بر همان سیاق «انداختن به مشتری»، گنجشک رنگ کردن؛ جای قناری فروختن»!…به‌گونه‌ ای منتقد وضع موجود هستند. چیزی که سخت آزار دهنده اما مملو از واقعیت است، این است که گریزی از «سیاست» نیست. این‌که ما تا خرخره در آن فرو رفته‌ایم و برایش قائل به «بی پدر و مادری» هستیم در تمام اتمسفر این مملکت ساری و جاری است»…..

این کارنامه خودتان است که می‌خواهید از آن فرار کنید

روزنامه جمهوری اسلامی هم در یادداشتی در باره نمایش انتخابات نوشت: آنچه در روز‌های ثبت‌نام دیدیم از دعوا و نرده نوردی و تهدید تا متلک و تخریب و… بیشتر، ابزار جنگ و جدل و تعمیق چند گانگی و اختلاف بود. با این رویکرد‌ها نه تنها «بوی بهبود از اوضاع جامعه و کشور» نمی‌شنویم که شامه‌مان هم می‌سوزد از این «کباب پزانی» که راه انداخته‌اند حضرات! نیامده، کلنگ به دست شده‌اند. ماشاالله همه دامن خود را پاکیزه و بری از شرایط امروز می‌دانند به‌گونه‌ای که هرکه نداند و نشناسدشان فکر می‌کند همین لحظه از بهشت در وزارت کشور هبوط فرموده و آمده‌اند تا زمین را مثل بهشت بسازند! نه آقایان، از این خبر‌ها نیست و این قدر هم فراموشی به ذهن مردم نزده که فراموشتان کنند. شما هم در ایجاد وضع موجود شریکید. خیر و شرِ امور، به حساب همه شما گذاشته می‌شود. این کارنامه خودتان است که می‌خواهید از آن فرار کنید.

 طلبکار و معترض!

روزنامه مستقل در مطلب دیگری با عنوان «خود رابین هودپنداری» نوشت: جمله‌ای مشترک در سخنان آنان وجود داشت و آن وجود فساد و تبعیض است. به‌نظر می‌رسد امر بر آنان مشتبه شده است. آنان تصور می‌کنند که می‌توانند نقش رابین هود را ایفا کنند و مردم را از فساد و تبعیض نجات دهند. این قبیل تصورات، خیالاتی بیش نیست…

با هدف گرم کردن تنور انتخابات است؟

روزنامهٔ جهان صنعت هم نوشت: نکته عجیب و شگفت‌انگیز و کمدی- تراژدی این بود و هست که هر کدام از این نامزدها گوشه‌هایی از بی‌پناهی و بدبختی‌های شهروندان را به زبانی بازگو کردند. از این همه بیانیه و سخنرانی انتخاباتی که بر زبان کاندیداهای آشنا جاری شد می‌توان یک نتیجه گرفت: بدبختی‌های ایرانیان در حوزه اقتصاد انگار یک چاه ویل شده است که هر کدام از کاندیداها با ریختن بخشی از بدبختی‌ها به آن چاه می‌خواستند عمق چاه بدبختی را نشان دهند. همین افراد می‌خواهند بدبختی‌هایی را که درست کرده‌اند بر دوش رقیب بیندازند. شهروندان ایرانی حالا از خود می‌پرسند اینها همه در چهار دهه گذشته هر کدام در نهادی و سازمانی مدیر ارشد بوده‌اند و در مجموع راه و ریل انحرافی برای اقتصاد درست کرده‌اند. آیا این حرف‌ها تنها با هدف گرم کردن تنور انتخابات است؟

کرونا در ایران؛ … معضلی که به فاجعه ملی تبدیل شد

حریرچی، معاون وزیر بهداشت در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفته است که “هر کسی خارج از سیستم بهداشت کشور، واکسن دریافت کرد حتما بداند که تقلبی است”.

این در حالی است که هشت روزنامه در ایران امروز با انتشار یک سرمقاله مشترک، نسبت به پیامدهای برخاسته از بحران کرونا در ایران هشدار دادند. در این سرمقاله آمده است که چشم‌انداز روشنی برای مقابله با همه‌گیری کرونا در ایران مشاهده نمی‌شود.

به گزارش دولچه وله آلمان، روزنامه‌های اطلاعات، جمهوری اسلامی، شرق، اعتماد، دنیای اقتصاد، سازندگی، هفت صبح و همشهری در مقاله مشترک خود اوضاع ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا در ایران را بحرانی اعلام کردند.

در این مقاله همچنین به “اخبار و اطلاع‌رسانی متناقض” و همچنین “تشتت” در تصمیم‌گیری های دولت اشاره شده است.

در این سرمقاله از جمله چنین آمده است: «ما به نمایندگی از مردمی که صدایشان در هیاهوی رویدادها گم شده است، درباره مهم‌ترین و حیاتی‌ترین موضوع زندگی این روزها هشدار می‌دهیم: تامین و توزیع واکسن باید اولین ماموریت همه دستگاه‌های حاکمیتی باشد.»

روزنامه‌های یاد شده از “اطلاع‌رسانی متناقض در مورد واردات واکسن” انتقاد کرده و آن را جلوه‌ای از تشتت در نظام تصمیم‌گیری دانسته‌اند.

در این سرمقاله همچنین از احتمال نبود “اراده‌ای واحد” برای مقابله با همه‌گیری کرونا ابراز نگرانی شده است. از سوی دیگر، گفته شده است که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نیز می‌تواند بر روند واکسیناسیون و مقابله با کرونا تاثیری منفی برجای نهد.

در این رابطه آمده است: «از آنجا که ماه‌های اول دولت بعدی به امور مربوط به استقرار طی می‌شود، این نگرانی که مقابله با کرونا از این تحول سیاسی آسیب ببیند جدی است و از این راه مخاطرات جبران‌ناپذیری متوجه سلامت شهروندان ایرانی است.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا