اخبار

انتخابات ریاست جمهوری در ایران؛ چهل سال نادیده گرفتن رای مردم

۵۴۲ نفر پیشاپیش رد صلاحیت شدند؛ شورای نگهبان: فقط صلاحیت ۴۰ نفر را بررسی می کنیم! سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد: «ما در بررسی صلاحیت‌ها، فقط پرونده‌هایی را رسیدگی می‌کنیم که مدارک لازم را داشته باشند»…..

به گفتۀ عباسعلی کدخدایی فقط ۴۰ داوطلب انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ طبق مصوبه این شورا «مدارک لازم» را ارائه کرده‌اند که تنها صلاحیت آن‌ها بررسی می‌شود.

عباسعلی کدخدایی یکشنبه شب ۲۶ اردیبهشت در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر تلویزیون حکومتی ایران گفت که در انتخابات سال ۹۶ بالای «۱۶۰۰ نفر» ثبت‌نام کرده بودند و مدعی شد که «اگر مصوبه شورای نگهبان نبود، پیش‌بینی بالای ۳۰۰۰ ثبت نامی داشتیم».

او تاکید کرد «ما در بررسی صلاحیت‌ها، فقط پرونده‌هایی را رسیدگی می‌کنیم که مدارک لازم را داشته باشند».

کدخدایی گفته که «ما سقف مشخصی برای تاییدصلاحیت‌ها نداریم و اگر تعداد زیادی هم شرایط لازم را داشته باشند، اعلام می‌کنیم».

او در عین حال تاکید کرد ممکن است «داوطلبی رجل سیاسی باشد اما رجل مذهبی نباشد یا رجل مذهبی باشد اما رجل سیاسی نباشد. این موارد باید با هم در افراد وجود داشته باشد».

خبرگزاری ایرنا هم به نقل از او نوشته است: مدارک تحصیلی، سوابق کار، سوء پیشینه بر اساس مصوبه باید از سوی متقاضیان ارائه می شد. ما اسامی را دریافت کردیم و آنچه برای ما اعتبار دارد، شرایط اعلام شده از سوی شورای نگهبان است و کسانی که مدارک ندادند، مورد بررسی قرار نمی دهیم.

سیامک ره‌پیک قائم مقام دبیر شورای نگهبان نیز در یک برنامه تلویزیونی پیرامون روند بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: طبق روال قانونی برای هر داوطلبی که ثبت نامش قانونی بوده، پرونده تشکیل می‌شود و اگر داوطلبی شرایط لازم را نداشته باشد، صلاحیتش تایید نخواهد شد.

وی افزود: از فردا روند بررسی صلاحیت داوطلبان در شورای نگهبان آغاز می‌شود.

قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه نزدیک به ۶۰۰ نفر به وزارت کشور مراجعه کرده‌اند، اظهار کرد: افرادی که شرایط اعلامی توسط شورای نگهبان را داشته‌اند،‌ ثبت نامشان قطعی است. ما براساس مصوبه‌ اعلامی، ثبت نام‌ افرادی را می‌پذیریم که آن شرایط را داشته باشند.

ره‌پیک درباره بررسی صلاحیت‌های کاندیداها گفت: درباره بررسی صلاحیت‌ها، شورای نگهبان یک‌سری اطلاعات را از مراجع گوناگون دریافت می‌کند و اصول قانون اساسی را هم داریم. ما صلاحیت داوطلبانی که وضعیتشان منطق با قانون است را بررسی می‌کنیم و صلاحیتشان را احراز می‌کنیم لذا از پیش چیزی به عنوان تعداد نداریم.

در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال که چهار روز ادامه داشت ۵۹۲ نفر ثبت‌نام کردند که سرشناس‌ترین آن‌ها از دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب درون جمهوری اسلامی هستند.

شورای نگهبان با اصلاح یک مصوبه سال ۹۶ خود و ابلاغ آن به وزارت کشور، اعلام کرد که داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری۱۴۰۰ برای ثبت‌نام باید در بازه سنی ۴۰ تا ۷۵ سال باشند، حداقل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل‌ آن باشند و سابقه تصدی حداقل چهار سال در سمت‌های مدیریتی کشور داشته باشند.

این شورا، «فقدان سوابق سوء امنیتی» از جمله در اعتراض‌های سال ۸۸ و «معرفی مشاوران» را از دیگر موارد لازم برای ثبت‌نام نامزدها برشمرده است.

این مصوبه با مخالفت زیادی روبرو شد و دولت حسن روحانی نیز ضمن رد آن، اعلام کرد که وزارت کشور باید طبق قوانین موجود عمل کند. با این حال به نظر می‌رسد که شورای نگهبان قصد دارد طبق مصوبه خود ردصلاحیت‌ها را انجام دهد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا