فرهنگی

هشدارهای مکرر درباره گرما و خشکسالی کم‌سابقه در تابستان ۱۴۰۰

وزیر نیرو تابستان ۱۴۰۰ را خشک‌ترین تابستان در نیم قرن اخیر خواند و کلانتری نسبت به “محو ایران” به خاطر کم‌آبی هشدار داد. یک کارشناس سازمان هواشناسی می‌گوید به خاطر کاهش شدید بارندگی بحران کم‌آبی در ایران جدی است…….

کاهش بارندگی که بی‌ارتباط با تغییرات اقلیمی و گرمایش کره زمین نیست و افزایش مصرف و برداشت بی‌رویه از منابع زیرزمینی آب که به طور عمده حاصل سیاست‌گذاری‌های نادرست است، ایران را با بحرانی مواجه کرده که هر سال جدی‌تر می‌شود.

وزیر نیرو پیش از ظهر سه‌شنبه، ۲۸ اردیبهشت در مراسم مجازی بهره‌برداری از ۱۰ پروژه صنعت برق در استان‌های کرمان، فارس و کرمانشاه هشدار داد که تابستان امسال یکی از خشک‌ترین تابستان‌ها در پنج دهه اخیر خواهد بود.

رضا اردکانیان ابراز امیدواری کرد با همکاری همه دستگاه‌های دولتی و اجرایی و مردم برنامه‌های مدیریت مصرف به منظور “تامین آب آشامیدنی کافی و مطمئن” در همه استان‌ها به نتیجه برسد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست روز دوشنبه در یک همایش تخصصی که زیر عنوان “استراتژی‌های ملی و بین‌المللی برای مقابله با پدیده‌های زیست محیطی خشکسالی و گرد و غبار” برگزار شد “سیاستمداران کشور” را متهم کرد که به توسعه پایدار اعتقاد ندارند.

گلایه سیاستمدار از سیاستمداران به خاطر غارت منابع آبی

عیسی کلانتری خود یکی از این سیاستمداران است که ۱۲ سال وزیر کشاورزی بود و از چهار سال پیش ریاست سازمان محیط زیست را بر عهده دارد. او می‌گوید سالانه ۲۰ میلیارد مترمکعب از منابع طبیعی و آب‌های زیر زمینی اضافه برداشت می‌شود و این به معنای غارت منابع آبی است.

او در این همایش گفت: «جنگ آب بین استان‌ها شروع شده است و به روستاها می‌رسد و طبیعت ایران که قربانی سیاست‌های کلان کشور شده است اکنون به تجاوز این نسل خودخواه پاسخ می‌دهد.»

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست می‌گوید، بیلان منفی برداشت آب از ابتدای دهه‌ی ۶۰ تا کنون ۱۰۰ برابر شده است.

کشیده شدن جنگ آب به روستاها

کلانتری بدون اشاره به فعالیتش به عنوان وزیر کشاورزی در سال‌های ۶۷ تا ۹۷ گفت: «ما تا سال‌های دهه ۱۳۸۰، توسعه پایدار را به عنوان سوغات غرب می‌شناختیم که برای جلوگیری از توسعه کشور ما به وجود آمده است. تاکنون به منابع آب و خاک، منابع آب‌های سطحی و آب‌های زیرزمینی، مراتع و بیابان‌ها تجاوز شده است.»

معاون رئیس جمهوری با بیان این که میزان برداشت گندم در استان فارس طی ۲۰ تا ۲۵ سال به یک چهارم کاهش یافته از شروع “جنگ آب” بین استان‌های اصفهان، چهار محال بختیاری، یزد، خوزستان و لرستان سخن گفت و هشدار داد که این جنگ “از استان به استان در حال رسیدن از روستا به روستا” است.

او با اشاره به کم‌آبی اغلب رودخانه‌ها و خشکی تالاب‌ها تاکید کرد غیر از سفیدرود و رودخانه کارون که “کمی نفس دارد” بقیه رودخانه‌های ایران به مقصد نمی‌رسند و در واقع مرده‌اند.

خطر محو ایران و اعتراف به مسئولیت در ویرانی طبیعت

رئیس سازمان محیط زیست با ذکر نمونه تالاب جارموزیان که به خاطر عدم دریافت آب از رودخانه‌ها خشک و به یکی از کانون‌های گرد و غبار تبدیل شده گفت: «جازموریان محو شده و کشو در حال محو شدن است.»

به گزارش ایرنا، عیسی کلانتری در بخشی پایانی سخنانش سرانجام به سهم خود در سیاست‌هایی که به ویرانی محیط زیست ایران منجر شده اعتراف کرد و گفت: «ما مسئولین ۴۰ سال اخیر باید به تاریخ و در قبال تصمیماتی که در کلان گرفته شده و کشور را از نظر طبیعی ویران کرده، پاسخگو باشیم.»

مطابق توافق‌نامه‌ای که سازمان ملل سال ۱۹۹۷ تائید کرد کشورها متعهد شده‌اند سالانه حداکثر ۴۰ درصد از منابع آب تجدیدپذیر را استفاده کنند. سال‌هاست که میزان استفاده از این منابع در ایران به بیش از صد در صد می‌رسد که به معنای اضافه برداشت از منابع زیرزمینی تجدیدناپذیر است.

به جز سیاست‌های نادرست در دهه‌های قبل و بی‌توجهی به ملزومات توسعه پایدار، ایران با معضل کمبود شدید بارندگی هم روبروست که بحران کمبود آب را دوچندان کرده است.

میانگین ۴۱ درصدی کاهش بارندگی

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی به تازگی گفته که میزان بارندگی از ابتدای سال جاری تا کنون به نسبت میانگین بلندمدت حدود ۴۱ درصد کاهش یافته است.

احمد وظیفه ۲۴ اردیبهشت به خبرگزاری ایسنا گفت: «شدت کم‌بارشی در برخی از استان‌ها بسیار بیشتر از سایر نقاط است. برای مثال بارش‌ها در استان سیستان و بلوچستان ۸۲ درصد، در استان هرمزگان ۸۶ درصد و در استان کرمان ۶۵ درصد کمتر از میانگین بلند مدت گزارش شده است.»

به گفته این کارشناس سازمان هواشناسی، در برخی موارد کمبود بارش در پائیز و زمستان در بهار جبران می‌شود اما وضعیت حدود دو ماه اخیر بیانگر آن است که سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ یکی از بدترین سال‌های آبی در ایران خواهد بود.

او می‌گوید کمبود بارندگی هم اکنون نیز بخش‌هایی از جنوب و شرق ایران را دچار تنش آبی کرده و با ادامه این وضعیت و کاهش ذخیره آب پشت سدها، دیگر مناطق هم با این تنش روبرو خواهند شد و این وضعیت بحرانی می‌تواند روی تامین آب شرب هم تاثیری منفی داشته باشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا