بین‌المللی

واکنش روسیه به تقلای آمریکا برای استقرار نیروهایش در کشورهای همسایه افغانستان

ایالات متحده در تلاش است تا نیروهای خود را که از افغانستان خارج شده می‌شوند در کشورهای همسایه مستقر کند، اما روسیه امیدوار است که متحدان این کشور با آمریکا معامله نکنند.

به گزارش ایسنا، وال استریت ژورنال چندی پیش اعلام کرده بود که آمریکا می‌خواهد تا نیروهای خود را که از افغانستان خارج می‌کند، در ازبکستان و تاجیکستان مستقر کند، اما توافقی تاکنون در این باره انجام نشده است.

کارشناسان نیز گفته‌اند که با توجه به روابط نزدیک تاشکند و دوشنبه با مسکو این توافق بعید است.

به نقل از اسپوتنیک، سرگئی ناریشکین رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه، در این مورد می‌گوید: این واضح است که آمریکا خواهان مستقر ساختن نیروهایش که از افغانستان خارج می‌شوند در کشورهای همسایه این کشور است، ایالات متحده نمی‌خواهد کنترل در افغانستان را از دست بدهد.”

ناریشکن گفت: “ما می‌فهمیم و حتی اطلاع داریم که چنین تلاش‌هایی انجام می‌شوند و انجام خواهند شد. ما بسیار امیدواریم که نه تنها شرکا، بلکه متحدان سازمان پیمان امنیت جمعی نیز با این موضوع موافقت نکنند.”

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا مهلت خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان را ۱۱ سپتامبر امسال – بیستمین سالگرد حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ – تعیین کرده است.

اما خروج نیروهای آمریکایی در حالی است که خشونت‌ها در افغانستان به صورت بی‌سابقه افزایش یافته است و گروه طالبان حملات خود را علیه نیروهای امنیتی افغانستان تشدید کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا