اخبار

اعترافات و «انتخابات»

بازار مکاره نمایش انتخابات در جمهوری اسلامی دچار آن‌چنان کسادی است که برخی نامزدها را هم وادار به اعتراف کرده تا جایی که محسن هاشمی رفسنجانی در مطلبی که امروز در روزنامه شرق انتشار یافت، گفته است: بخش قابل توجهی از افکار عمومی در این دوره، با انتخابات و مشارکت قهر است که این مخالفت تا عمق خانواده بسیاری از آحاد جامعه کشیده شده است……

او  در ادامه در باره پیامدهای شرایط انفجاری جامعه هم گفت: اکنون کشورمان برای حفظ معیشت حداقلی شش دهک آخر جامعه، نیاز جدی به یک دوره پُرشتاب رونق اقتصادی دارد تا از فروپاشی اقتصادی و اجتماعی که می‌تواند به فروپاشی امنیتی و سیاسی منجر شود، جلوگیری کند.

در همین حال حسین مرعشی یکی دیگر از اصلاح‌طلبان قلابی در گفتگویی با روزنامه شرق که در همین تاریخ منتشر شد با اشاره صریح به کسادی نمایش انتخابات گفت: در سال‌های اخیر، فشارهای بی‌شماری بر زندگی مردم وارد شد که علت آن نیز ریشه در ناکارآمدی سیستم مدیریتی کشور و البته ناکارآمدی دولت های قبل دارد. رنجش مردم یک هشدار سیاسی است که اکنون در قالب تمایل‌ نداشتن به شرکت در انتخابات متبلور شده است.

روزنامه مستقل پیش تر در مقاله‌ای با اذعان به چهل سال حاکمیتی که مردم از آن گریزان شده‌اند، نوشت: بازار مکاره‌ای شده این انتخابات، هر کس به‌زعم خودش کالایش را در آن عرضه می‌کند مشتریان تبدیل به رهگذرانی شدند که تا عمقِ وجودشان کیفیتِ کالای بنجل‌شان را لمس کرده است. شعارها را ببینید. غالب‌شان بر همان سیاق «انداختن به مشتری»، گنجشک رنگ کردن؛ جای قناری فروختن»!…به‌گونه‌ ای منتقد وضع موجود هستند.

اینها در حالی است که روحانی امروز در جلسه هیئت دولت با التماس و گدایی گفت: همهٔ چشم‌های دنیا به انتخابات نظام دوخته شده! امیدواریم شاهد گامی از سوی شورای نگهبان باشیم که مردم را تشویق کند. ما مشارکت حداکثری را در انتخابات می‌خواهیم.

روحانی در ادامه گفت: مردم عزیز! صندوق آرا افتخار جمهوری اسلامی است! جمهوریت ما بر پایه حضور در پای صندوق است! خدای ناکرده اگر دروغ و تهمت رواج پیدا کرد اسلامیت نظام از بین رفته. اگر هم مشارکت پایین بیاید جمهوریت نظام از بین رفته…

پیامدهای تحریم انتخابات؛ فاجعه‌ای همه‌گیر

روزنامه اعتماد پیش تر از تحریم سراسری انتخابات به‌ مثابه «یک فاجعهٔ همه‌گیر»! نام برده بود. به نظر می رسد این «فاجعهٔ همه‌گیر»! اکنون دامنگیر نظام جمهوری اسلامی شده است. زیرا دیگر حنای به‌ اصطلاح انتخابات او رنگی ندارد.

روزنامه شرق در این باره نوشته است: در چهار دهه اخیر، انتخاباتی نبوده که سه، چهار هفته مانده به رأی‌گیری، فضای عمومی کشور چنین بی‌رمق و بی‌حال باشد و نشاط و سرزندگی در میان ملت دیده نشود. آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد حتی در شهرهای کوچک و روستاها هم میل به مشارکت در انتخابات، مثل گذشته نیست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا