اخبار

مذاکرات وین؛ اختلافات پیش رو

خبرگزاری حکومتی مهر امروز در یک گزارش تحلیلی درباره مذاکرات برجامی وین نوشت: با توجه به اظهارات مقامات آمریکایی و اصرار بر حفظ ساختار تحریم‌ها، به نظر نمی‌رسد جمهوری اسلامی بتواند به توافقی متوازن و مؤثر با طرف‌های غربی برسد. براین اساس نباید در شرایط کنونی به توافقی ضعیف با طرف‌های غربی رضایت داد…..

یک مقام وزارت خارجه آمریکا بامداد جمعه با بیان اینکه در مذاکرات وین پیشرفت‌هایی حاصل‌شده است، گفت: اما هنوز اختلافات مهمی باقی مانده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، این مقام وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با پایگاه «دیپلماتیک» درباره آخرین دور مذاکرات وین گفت: هنوز اختلافات مهمی پابرجا است که برای دستیابی به توافق باید رفع شوند.

این در حالی است که روحانی پیش تر با اشاره به اینکه به دو بیل برای کرونا و تحریم احتیاج داشته گفته بود: من از چهار ماه پیش ذهنم مشغول بود که چگونه می‌توانیم مشکل کرونا و تحریم را حل کنیم. ما به دو بیل احتیاج داشتیم؛ یکی که به کمر کرونا بزنیم و بیل دیگر هم برای شکستن تحریم‌ها…ما این دو بیل را پیدا کردیم.

روحانی ادعا کرد که توافق برای رفع تحریم‌های اصلی انجام شده و مذاکره درباره جزئیات است.

اما ساعاتی بعد پرس تی وی وابسته به صداوسیما با رد سخنان روحانی در مورد لغو تحریمها اعلام کرد که آمریکا در جریان مذاکرات وین قصد لغو کامل هیچ‌ یک از تحریم‌های اصلی را ندارد و تنها به شرط عدم حذف مکانیزم ماشه به برجام باز خواهد گشت.

این شبکه خبری نزدیک به باند حاکم در ادامه افزود: آمریکا مخالف لغو یکجا و همزمان تحریم‌ها است و قصد دارد گام‌به‌گام به توقف موقت برخی تحریم‌ها آن هم در بازه‌های زمانی ۱۲۰ روزه و ۱۸۰ روزه اقدام کند و همچنین هیچ تضمینی برای خروج مجدد از برجام در آینده نخواهد داد.

در همین حال عباس عراقچی مذاکرات کننده ارشد جمهوری اسلامی در گفتگو‌های وین پس از پایان دور چهارم این رایزنی‌ها، تاکید کرد: اکنون زمان آن است که آمریکا تصمیمات سخت خود را در مورد بازگشت به برجام بگیرد و تمام تحریم‌ها را لغو کند.

یک کارشناس مسائل بین الملل در تهران در واکنش به این اظهارات گفت: آمریکا از تحریم‌ها به عنوان یک اهرم فشار علیه جمهوری اسلامی استفاده خواهد کرد و حتی در صورت بازگشت به برجام تمامی تحریم‌هایی که وجود دارد را برنخواهد داشت، برخی از تحریم‌ها نیز از سوی کنگره اعمال شده و رئیس‌جمهور آمریکا تنها توان تعلیق آن‌ها را دارد نه اینکه به کلی آن‌ها را لغو کند، بنابراین چنین موضوعی در مذاکرات نمی‌تواند رخ دهد.

حسن بهشتی پور افزود: با توجه به وضعیت اقتصادی کشور که به دلیل تحریمها بسیار زمین گیر شده ما به لغو تحریم‌ها نیاز داریم. بنابراین حیاتی است که برای لغو تحریم‌ها و همچنین بازگشت آمریکا به برجام به توافق نهایی دست پیدا کنیم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: اگر تحریم‌ها برداشته شوند بسیاری از مشکلات ما در حوزه اقتصادی هم برطرف خواهد شد. اما در این زمینه مسئله پیوستن به کنوانسیون مبارزه با پولشویی (fatf) نیز باید تکلیفش نهایی شود. در صورتی که به fatf نپیوندیم، عملا به مانند این است که تحریم‌ها لغو نشده است.

آژانس و رژیم ایران در حال مشورت در مورد تمدید تفاهم‌نامه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پنج شنبه شب طی بیانیه‌ ای اعلام کرد که در حال حاضر در حال مشورت با رژیم ایران در مورد تمدید تفاهم‌نامه ای است که سه ما پیش به دست آمده است. مدیرکل آژانس طی روزهای آینده اطلاعات تکمیلی را به هیات شورای حکام ارائه خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز در این باره گزارش داد: در ماه مارس گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق‌نامه موقتی برای بازرسی از مراکز اتمی رژیم ایران با مقام‌های این رژیم به امضا رساند که فردا منقضی می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا