دیدگاه‌ها

حاشیه‌های سیاسی یک نظامی  

به تازگی برخی منابع اعلام کرده‌اند که نماینده ولی فقیه در سپاه در شورای نگهبان حاضر شده تا اطمینان حاصل کند که یکی از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری حتما رد صلاحیت می‌شود. این خبر را سخنگوی سپاه رسما تکذیب کرده است اما نگاهی به محتوای این شایعه سرنخ‌های مهمی از یک کشمکش سیاسی با محوریت سعید محمد را نشان می دهد.
همدلی|  حاشیه‌های سعید محمد همچنان ادامه دارد. گویا یک فضای دو قطبی درباره او شکل گرفته است. یک عده‌ای نمی‌خواهند او از سوی شورای نگهبان تأیید صلاحیت شود و در عین حال یک عده هم از او حمایت می‌کنند. به‌هرحال زمزمه‌های ردصلاحیت سردار محمد شنیده می‌شود و خود او هم می‌گوید که سنگ‌اندازی‌ها برایش زیاد است. به تازگی برخی منابع اعلام کرده‌اند که نماینده ولی فقیه در سپاه در شورای نگهبان حاضر شده تا اطمینان حاصل کند که یکی از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری حتما رد صلاحیت می‌شود. این خبر را سخنگوی سپاه رسما تکذیب کرده است اما نگاهی به محتوای این شایعه سرنخ‌های مهمی از یک کشمکش سیاسی با محوریت سعید محمد را نشان می دهد.
سال گذشته سردار یدالله جوانی معاون سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در سپاه بعد از آن که سعید محمد به یک‌باره از فرماندهی قرار گاه خاتم‌الانبیاء کنار رفت، در مصاحبه‌ای علت آن را تخلفات سعید محمد اعلام کرد. با اعلام این خبر بازار شایعه و بحث درباره سعید محمد داغ شد و بسیاری این سخنان سردار جوانی را این گونه تفسیر کردند که وقتی معاون سیاسی سپاه فردی را متخلف اعلام می‌کند، احتمالا آن فرد سرنوشت روشنی در سپهر سیاسی کشور ندارد بخصوص که شورای نگهبان برای گزارش‌های سپاه در بررسی صلاحیت‌ها اهمیت ویژه‌ای قائل است. کمی بعد سخنگوی سپاه این اظهارات سردار جوانی را تکذیب کرد و و گفت سعید محمد تخلفی از نظر سپاه مرتکب نشده است. با این اظهارات پیش‌بینی‌ها درباره محمد کمی تغییر کرد. او همچنان به فعالی‌ های تبلیغاتی خود ادامه داد و در انتخابات ریاست جمهوری هم ثبت نام کرد.
حالا که شورای نگهبان در حال بررسی صلاحیت داوطلبان است خبر آمده که نماینده ولی فقیه در سپاه برای ردصلاحیت یک نامزد انتخابات ۱۴۰۰ به شورای نگهبان رفته است. بی آن که لازم باشد توضیح اضافه‌ای در این باره داده شود بسیاری می‌دانند که منظور از آن نامزد سعید محمد است چرا که سال گذشته هم این سردار جوانی معاون نهاد نمایندگی در سپاه بود که سعید محمد را متخلف اعلام کرد. البته این خبر خیلی زود از سوی سخنگوی سپاه تکذیب شد. خبرگزاری فارس نوشت: در پی انتشار اخباری در برخی کانال ها و شبکه های اجتماعی مبنی بر حضور حجت‌الاسلام و‌المسلمین عبدالله حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه، در محل شورای نگهبان برای اطمینان از عدم احراز صلاحیت یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری، سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه گفت: «مدتی پیش یکی از کانال‌ها در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی خبری مبنی بر نامه نماینده ولی فقیه در سپاه به شورای نگهبان پیرامون یکی از نامزدها منتشر کرد که خبرسازان را در دستیابی به هدف خود ناکام گذارد. اخیراً نیز همان کانال مبادرت به انتشار خبری کذب و موهوم مبنی بر حضور حجت‌الاسلام و‌المسلمین آقای حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه در محل شورای نگهبان برای اطمینان از عدم صلاحیت تایید صلاحیت همان کاندید مشخص منتشر کرده است که با قاطعیت آن را تکذیب می‌کنیم.» سال گذشته این خبرگزاری فارس بود که مصاحبه سردار جوانی را منتشر کرد و بعد هم محتوای این مصاحبه از سوی سردار رمضان شریف تکذیب شد.
به‌هرحال حالا مسئول روابط عمومی کل سپاه با توصیه به رسانه‌ها و فعالان فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به رعایت اخلاق حرفه‌ای و بی‌توجهی به تلاش برخی برای دروغ‌پردازی و انتشار اخبار کذب و بی‌اساس برای تشویش اذهان عمومی و پیگیری اهداف و اغراض سیاسی خاص تصریح کرد:«اخبار و گزارش‌های مربوط به مواضع، اظهارات و اقدامات نماینده ولی فقیه در سپاه و سایر مسئولین و و فرماندهان این نهاد در موضوعات مختلف صرفاً از کانال روابط عمومی سپاه و سایت سپاه نیوز به عنوان مرجع رسمی خبری سپاه منتشر و منعکس می شود.»
وی در پایان با تاکید بر اینکه سپاه پیگیری خبرسازی‌هایی کذب و بی‌پایه از جمله دروغ‌پردازی‌های اخیر را برای خود محفوظ می‌داند، تصریح کرد:«نماینده ولی فقیه در سپاه در خصوص هیچ یک از کاندیداهای ریاست جمهوری به ویژه نامزد خاص مورد نظر، نه نامه‌ای به شورای محترم نگهبان نوشته است و نه مراجعه حضوری به محل آن شورا داشته است.» بهه‌هرحال سعید محمد از جمله کاندیداهایی است که این روزها فعالیت های تبلیغاتی زیادی در شبکه‌های اجتماعی دارد اما در عین حال هم معتقد است که سنگ‌اندازی‌هایی در مسیر فعالیت‌های او می‌شود. سردار محمد دیروز به ایرنا گفته: « تبلیغات وسیعی علیه من صورت گرفت که محمد تخلفات زیادی داشته است و یک کار رسانه‌ای بدی در این باره انجام شد. حتی نفرات ما را یک سری از مجموعه‌ها تهدید کردند که چرا با محمد کار می‌کنید.»
داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری درباره ائتلاف با اصولگرایان، افزود:«هر کدام از دو شورای وحدت و ائتلاف مرا دعوت کنند، برای توضیح برنامه‌های خود به آنجا می‌روم اما اصل موضوع انتخاب آن فرد نهایی است که آن را قبلا گفتم. دوستان ساز و کاری برای خود دارند اما من موافق این هستم که نظر مردم ملاک باشد نه نظر جریان‌های سیاسی.»
محمد درباره برخی پیشنهادات به او برای کناره‌گیری از داوطلبی انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: «نامزدهای نظامی زیاد بودند منتها هجمه زیادی سمت من بود و می‌گفتند که تخلف سیاسی کرده‌ام. ابتدا گفتند تخلف و بعد عنوان کردند که تخلف سیاسی است. اگر تخلف سیاسی باشد باقی دوستان هم مانند من بودند و چرا به آنها چنین بحثی برای کناره گیری مطرح نشده است.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا