بین‌المللی

درخواست‌های مکرر پنتاگون برای تماس با چین بی‌پاسخ مانده است

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا گفته که با وجود چندین بار تلاش نتوانسته با همتای چینی خود گفت‌وگو کند و درخواست های مکرر پنتاگون برای تماس با چین بی پاسخ مانده است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز امروز شنبه نوشت که روابط میان آمریکا و چین روزبه‌روز تنش آلود تر شده و دو قدرت برتر اقتصادی جهان بر سر موضع‌هایی همچون پیشینه حقوق بشری چین، تایوان و فعالیت‌های نظامی پکن در دریای چین جنوبی مجادله می‌کنند.

یکی از مقام‌های دفاعی آمریکا که رویترز نام وی را فاش نساخت، گفت: روابط نظامی آسیب‌دیده و بحثی در این نیست. معلوم نیست که این موضوع (عدم ارتباط رئیس پنتاگون با همتای چینی) ناشی از این وضعیت بوده یا تنها دلیل آن ناسازگاری طرف چینی باشد. با این وجود ما قطعاً به دنبال گفت‌وگو بوده و تنها می‌خواهیم اطمینان یابیم که در سطح مناسب امکان آن فراهم باشد.

یک مقام آگاه آمریکایی دیگر به رویترز گفت که در دولت جو بایدن بحثی در جریان است که آستین باید با شو کیلیانگ معاون رئیس کمیسیون مرکزی نظامی چین گفت‌وگو کند یا با وِی فنگ وزیر دفاع آن کشور. به نظر می‌رسد که شو قدرت و نفوذ بیشتری روی شی جین پینگ رئیس‌جمهوری چین داشته باشد.

آستین می‌توانست در سنگاپور و در جریان کنفرانس وزیران دفاع منطقه با همتای چینی‌اش دیدار کند ولی این رویداد به دلیل شیوع بیماری کووید لغو شد.

گفتنی است که وزرای امور خارجه چین و آمریکا در آخرین روزهای زمستان گذشته در آلاسکا دیدار کردند که این رایزنی‌های تنش آلود نیز نتوانست یخ روابط دو کشور را آب کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا