اخبار

توافق برجام

سایت دیده بان ایران نوشت:: یکی از  دیپلمات های ارشد آمریکایی روز یکشنبه ۲ خرداد، در مصاحبه با وبسایت «دیپلماتیک» در باره آخرین دور مذاکرات وین گفت: «توافق، ممکن به نظر می‌رسد اما صددرصد یا حتمی نیست»…..

او افزود:«مذاکره کنندگان پیشرفت واقعی داشته‌اند، اما هنوز اختلافات عمده‌ای وجود دارد و دشوار‌ترین موضوعات باقی مانده است».

دیپلمات آمریکایی گفت: «هر چه در مذاکرات جلوتر می رویم، حل و فصل مشکلات باقی‌مانده دشوارتر می‌شود».

وی تأکید کرد که زمان دستیابی به توافق تاکنون نامشخص است و آنچه به قطعی نبودن نتایج این مذاکرات می‌افزاید، نداشتن قدرت شناخت تأثیراتی است که انتخابات ایران بر روند مذاکرات و گفتگوهای حساس سیاسی خواهد گذاشت.

این دیپلمات ارشد آمریکایی تاکید کرد، تأثیر احتمالی انتخابات ایران بر روند مذاکرات وین هنوز نامشخص است، اما ممکن است مانع جدی در مسیر تحرک دیپلماسی شود، به‌رغم اینکه روش کار شرکت‌کنندگان در گفتگوهای وین تاکنون روشن بود همه برای پیشرفت مذاکرات و رسیدن به توافق تلاش می‌کردند.

او گفت: «ما مساله را به عهده حکومت ایران گذاشتیم تا ببینیم چگونه با کارت‌هایش بازی کرده و پرونده‌های خود را چگونه مدیریت می‌کند».

تمدید مشروط توافق جمهوری اسلامی با آژانس انرژی اتمی

به گزارش نور نیوز (وابسته به سپاه پاسداران)، یک مقام مطلع در دبیرخانه شورای‌ عالی امنیت جمهوری اسلامی گفته است که با توجه به پایان یافتن ضرب‌ الاجل سه‌ ماهه به آژانس انرژی اتمی، احتمال تمدید مشروط توافق قبلی برای مدت یک ماه وجود دارد.

این منبع نوشت: بر اساس توافق آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی که در سفر اسفندماه سال گذشته رافائل گروسی مدیرکل آژانس به ایران به دست آمد مقرر شد دوربین‌ هایی که نظارت‌ های فراپادمانی را پشتیبانی می‌ کنند تا اول خرداد ماه ۱۴۰۰ روشن بماند، اما فیلم‌ دوربین‌ ها در داخل کشور حفظ شود. در چارچوب این توافق فیلم دوربین‌ ها تنها در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات وین به آژانس انرژی اتمی تحویل می‌ شود و در غیر آن تصاویر فیلم‌ ها برای همیشه پاک خواهد شد.

این در حالی است که پیش تر روز یکشنبه در مجلس شورای اسلامی اعلام شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حق دسترسی به دوربین‌های سازمان انرژی اتمی در ایران را ندارد

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه در جلسه علنی امروز مجلس در تذکری شفاهی، گفت: ” آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه ماه فرصت داشت که به تعهدات خود عمل کند اما اینگونه نشد و روز گذشته هم فرصت قانونی آنها به اتمام رسید.”

وی خاطرنشان کرد: ” بر اساس قانون باید کلیه تصاویر و فیلم‌هایی که توسط دوربین‌های سازمان انرژی اتمی ضبط شده است، پاک شود و انتظار ما از رئیس سازمان انرژی اتمی این است که هر چه سریع‌تر خبر دهد که فرصت آژانس تمام شده و ذخیره تصاویر و فیلم‌ها پاک شده است.”

سلیمی همچنین تاکید کرد: ” ما به هیچ وجه نباید اجازه دهیم که نحوه اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها مانند قانون اقدام متقابل در اجرای برجام شود چرا که آن قانون به خوبی اجرا نشد.”

در همین زمینه و در پاسخ به این تذکر، محمدباقر قالیباف گفت: ” ما مصمم هستیم که قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران در زمان‌های مشخص و بر اساس مصوبات اجرا شود و مقام معظم رهبری هم بارها بر این موضوع تاکید فرمودند.”

وی گفت: ” فرصت سه ماهه آژانس تا اول خرداد ماه بود و بر این اساس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حق دسترسی به تصاویر و اطلاعات سازمان انرژی اتمی را ندارد و روز گذشته هم در این باره بحث و تصمیم‌گیری شد.”

گفته می شود که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که اوایل اسفند ماه برای ادامه بازرسی‌های حیاتی آژانس به تهران سفر کرد و در پایان سفر از یک توافق سه ماهه در این زمینه خبر داد، همچنان در تلاش برای تمدید آن است و اخیرا در یک نشست مجازی در وین گفت: امیدواریم پیش از آن که به پایان مهلت برسیم، نوعی توافق حاصل شود.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است امروز یکشنبه دوم خرداد در یک کنفرانس خبری شرکت کند.

چرا گفتگوهای وین به نتیجه نمی‌رسد؟

خبرگزاری روسی اسپوتنیک چهارشنبه شب در یک گزارش تحلیلی با عنوان “چرا گفتگو های وین به نتیجه نمی رسد؟”، نوشت: علیرغم اظهار نظر های مثبت که درباره گفتگوهای وین می شود اما هنوز هیچ نتیجه ای از این مذاکرات عاید نشده است. این در حالی است که بسیاری پیش بینی می کردند ظرف چند هفته نتیجه ای حاصل گردد و آمریکا به برجام برگردد و تعهدات خود را انجام دهد.

این منبع نوشت: بله، اگر آمریکایی ها واقعا تصمیم داشتند به برجام برگردند کار چند ساعت بیشتر نیاز نداشت، لیست همه تحریم را تهیه می کردند و آنها را رفع می کردند و ایرانی ها هم به تعهدات خود در برجام بر می گشتند. اما از همان اول مشخص بود آمریکایی ها در صدد بازی در آوردن بودند و به هیچ وجه به دنبال باز کردن گره نبودند.

این منبع افزود: از همان ابتدا که بحث هایی مبنی بر بهره بردن از تحریم های کذایی ترامپ وضع شد مشخص بود دولت آقای بایدن علیرغم همه اختلافات با دولت ترامپ ولی در این زمینه تمایل دارد از این تحریم ها بهره ببرد. دولتمردان جدید آمریکایی هنوز باور دارند که این تحریم ها می تواند ابزار خوبی برای امتیاز گیری باشد.

این خبرگزاری روسی نوشت: قطعا آمریکایی ها به خوبی به شرایط داخلی ایران واقف هستند به همین دلیل هم تلاش دارند مذاکره کنندگان ایرانی را به لبه پرتگاه برسانند تا شاید مجبور شوند امتیازاتی به آنها بدهند.

این منبع نوشت: به نظر می آید تا زمانی که آمریکایی ها واقعا تصمیم ندارند تحریم ها را رفع کنند و به تعهدات خود عمل کنند، مذاکرات و گفتگو ها به هیچ نتیجه ای نخواهد رسید.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا