ورزشی

به یاد ناصر حجازی

اسطوره‌ای فراتر از مستطیل سبز

همدلی: حجازی دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایران در دهه ۱۳۵۰ بود و دو قهرمانی در جام ملت‌های آسیا، یک قهرمانی در بازی‌های آسیایی و شرکت در المپیک و جام جهانی فوتبال را در کارنامه داشت. او هم‌چنین به‌همراه تیم تاج، قهرمانی در جام تخت‌جمشید و جام باشگاه‌های آسیا را تجربه کرده‌ بود.

فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال، ناصرحجازی را دومین دروازه‌بان برتر قرن بیستم قاره آسیا پس از محمد‌الدعایه عربستانی معرفی کرده‌ بود. ضمن آنکه حجازی به‌عنوان چهل و یکمین دروازه‌بان برتر قرن بیستم جهان از نگاه فدراسیون آمار و تاریخ فوتبال جهان، برگزیده روزنامه نیونیشن چاپ سنگاپور به‌عنوان یکی از ۱۰ دروازه‌بان برتر جهان در تاریخ ۲۷ فوریه ۱۹۸۰ و جزو ۱۰ بازیکن برتر قاره آسیا در تمامی ادوار مسابقات جام جهانی از نگاه سایت ورزشی و معتبر ESPN FC معرفی شده‌ بود.

وی دارای رتبه ۱۳۴ جهان و رتبه دوم ایران با رکورد ۸۳۷ دقیقه در بسته نگاه داشتن دروازه از نگاه فدراسیون آمار و تاریخ فوتبال جهان است.حجازی در دوران مربی‌گری هم تیم استقلال تهران را به‌عنوان نایب قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا و قهرمانی لیگ آزادگان رساند. ناصر حجازی در ۶۲ سالگی در دوم‌خرداد ۱۳۹۰ درگذشت و در «قطعه نام‌آوران» به خاک سپرده شد.

او به.عنوان بزرگ ترین اسطوره باشگاه استقلال شناخته می‌شود. ناصر حجازی و غلامرضا تختی تنها چهره‌های ورزشی هستند که نام آن‌ها در مجموعه کتاب در مفاخر و نام‌آوران ایران زمین در کنار نام‌هایی چون ابوعلی‌سینا، سعدی شیرازی، حکیم ابوالقاسم فردوسی، عطار نیشابوری، امیر کبیر، کمال‌الملک، جلال آل‌احمد، پروین اعتصامی، محمود حسابی، علی شریعتی و جعفر شهیدی قرار گرفته‌است. در سال ۲۰۱۸ سایت AFC طبق رأی‌گیری از کاربران خود خواست بهترین بازیکنان تاریخ جام ملت‌ها را انتخاب کنند که ناصر حجازی با آرای حداکثری عنوان بهترین دروازه‌بان تاریخ تمام ادوار جام ملت‌های آسیا را از آن خود کرد.

تمرین استقلال با یاد ناصر حجازی

به گزارش ایسنا،  آخرین تمرین تیم فوتبال استقلال پیش از سفر به آبادان، از ساعت ۱۹ در مجموعه ورزشی انقلاب آغاز شد. این جلسه تمرینی با یک دقیقه سکوت به احترام مرحوم ناصر حجازی از اسطوره‌های باشگاه استقلال و فوتبال ایران آغاز شد…

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا