اخبار

آژانس انرژی هسته ای و جمهوری اسلامی توافق خود را یک ماه دیگر تمدید کردند

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در نشست خبری از تمدید تفاهم درباره تداوم بازرسی و راستی آزمایی آژانس درخصوص برنامه هسته ای جمهوری اسلامی به مدت یک ماه دیگر( تا سوم تیر ماه) خبر داد……

به گزارش ایرنا، رافائل گروسی در ابتدای نشست بابت تاخیر برگزاری جلسه که قرار بود دیروز برگزار شود عذرخواهی کرد و افزود طی مذاکرات مفصلی که امروز با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی داشته دو طرف درباره تفاهمی که اسفند ماه گذشته حاصل شد به توافق‌هایی رسیده‌اند.
به گفته وی، دو طرف توافق کردند که بازرسی‌ها و راستی آزمایی که در ماه اسفند تفاهم شد تا سوم تیر ادامه پیدا می‌کند و اطلاعات جمع‌آوری شده توسط تجهیزات فنی آژانس در مراکز مختلف هسته‌ای ایران ذخیره شود.

مدیرکل آژانس عنوان کرد که اگر رسیدن به تفاهم با ایران در اسفند گذشته مهم بود، تمدید آن اکنون با توجه به گام‌ها و تدابیر جبرانی ایران در برجام مهم‌تر است.
وی درباره همکاری آژانس با دولت بعدی ایران هم گفت اطمینان دارد همکاری‌ها ادامه می‌یاید.

گروسی اضافه کرد که تفاهم به دست آمده با ایران هرگز با پروتکل الحاقی و تدبیر شفاف سازی که در برجام تعبیه شده قابل مقایسه نیست. به گفته وی تفاهم یادشده میان یک چاره موقت است تا از حذف اطلاعات درباره فعالیت‌های اتمی ایران جلوگیری شود.

مدیر کل آژانس همچنین اشاره کرد: یکی از مسائلی که اسفند گذشته با ایران توافق کردیم این بود که در پایان دوره تفاهم، اطلاعات (دوربین‌ها) پاک می‌شود اما اکنون این اتفاق نمی‌افتد و این مساله مهمی است.

۳۱ اردیبهشت گذشته، توافق همکاری سه ماهه ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی پایان یافت. تهران و آژانس اوایل اسفندماه پارسال به توافقی دست یافتند که بر پایه آن تهران در چارچوب قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ ها و صیانت از حقوق ملت ایران» تعهدات داوطلبانه برجام از جمله اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده و دوربین‌های نظارتی برخی از مراکز هسته‌ای را تا سه ماه از دسترس بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دور نگه می‌دارد.

مقرر گردید که اگر تحریم های آمریکا ظرف سه ماه به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر اینصورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.

پیش از برگزاری نشست امروز سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی نزد سازمان های بین المللی در وین، گفت: تصمیم ایران برای ادامه ضبط داده های دوربین ها حداکثر تا یکماه دیگر، امروز از سوی سازمان انرژی اتمی به اطلاع مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسید.

کاظم غریب آبادی روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: داده های سه ماه گذشته همچنان در اختیار سازمان انرژی است و به آژانس منتقل نمی شود. داده های یک ماه پیش روی نیز صرفا نزد ایران خواهد ماند. در رابطه با حذف یا انتقال داده ها، همان شرایط تفاهم مشترک سه ماهه همچنان حاکم خواهد بود.

یک روز پیش از این قالیباف رئیس مجلس اعلام کرده بود که بازرسان آژانس دیگر اجازه ی دسترسی به دوربین ها در ایران را نخواهند داشت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا