اخبار

چگونه نامه تایید صلاحیت‌ها از خبرگزاری سپاه سر درآورد؟

در حالی که تا شب گذشته و آخرین اظهارنظر سخنگوی شورای نگهبان در رسانه‌ها اعلام می‌شد که نامه نتیجه بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی امروز سه‌شنبه (۴ خرداد) به وزارت کشور ارسال می‌شود، اما سخنگوی این شورا از ارسال چنین نامه ای در شب گذشته خبر داد…..

سخنگوی شورای نگهبان در این باره گفت: دیشب نامه اسامی نامزد‌های احراز صلاحیت شده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور ارسال شده است.

عباسعلی کدخدایی تائید کرد که بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری شب گذشته در شورای نگهبان به پایان رسید.

او در انتها افزود: اعضای شورای نگهبان دیروز درباره برخی داوطلبان ابهاماتی داشتند که با دعوت از این افراد توضیحات آن‌ها را شنیدیم.

گفتنی است اظهارات امروز سخنگوی شورای نگهبان در حالی مطرح شده که نیمه شب گذشته خبرگزاری فارس فهرستی از اسامی را بر خروجی خبرگزاری خود منتشر کرد و مدعی تایید صلاحیت ۷ نفر از داوطلبان انتخابات ریاست‌ جمهوری شد. چهره‌هایی که اکثریت را اصولگرایان تشکیل می‌دهند و جای چهره‌های شاخص جریان اصلاح‌طلب و معتدل در آن خالی است.

این نکته قابل ذکر است که اگر نامه اسامی شورای نگهبان که به احتمال زیاد امروز از طرف وزارت کشور اعلام می‌شود با فهرست اعلامی خبرگزاری فارس که نیمه‌های شب گذشته منتشر شد هم‌خوانی داشته باشد، به نظر می‌آید شورای نگهبان در این بخش از قانون هم تفسیر جدیدی را در نظر گرفته است و به جز وزارت کشور خود را موظف دانسته که یک نسخه از نامه تاییدصلاحیت‌ها را به خبرگزاری‌های اصولگرا ارسال کند.

براساس اسامی منتشر شده در خبرگزاری فارس چهره‌های تاییدصلاحیت شده به شرح زیر هستند:
۱. ابراهیم رئیسی
۲. محسن رضایی
۳. محسن مهرعلیزاده
۴. سعید جلیلی
۵. علیرضا زاکانی
۶. عبدالناصر همتی
۷. امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی

از سوی دیگر علم الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی برخی نامزدها را تهدید کرد و گفت: برخی افراد و گروه‌ها اعلام کرده‌اند که در انتخابات حضور نیافته و یا جناح خود را از شرکت در انتخابات بازمی‌دارند و حال آنکه این رفتار، چون مانع شدن از برگزاری نماز، که خداوند واجب کرده است، رفتاری با نشانه کفر و شرک در دین خداست.

این در حالی است که احمدی نژاد عصر روزگذشته با وجود ایجاد موانع در مسیر رسیدن به محل سخنرانی اش در شهرک مهرگان قزوین در جمع طرفدارانش گفت: پول ها را می برند و جاهایی خرج می کنند که به ضرر ملت تمام می شود. ضدانقلاب کسانی هستند که شرایط کشور را به اینجا کشانده‌اند.

شورای نگهبان صلاحیت هفت نفر از کاندیداها را تایید کرده است

بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان به پایان رسیده و نام‌آن‌ها به وزارت کشور ارسال شده است. خبرگزاری فارس دو لیست از نام کسانی را رسانه‌ای کرده است، که صلاحیت‌شان رد یا تأیید شده است.

خبرگزاری دانشجویی ایران “ایسنا” با انتشار گزارشی خبر از تایید صلاحیت هفت نفر از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان داده است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ضمن اعلام این خبر نسبت به گزارش‌های منتشر شده از سوی برخی از خبرگزاری‌ها پیرامون نام افرادی که تایید یا رد صلاحیت شده‌اند، حاضر به ارائه توضیح نشد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: «از این موضوع اطلاع ندارم. اسامی را باید وزارت کشور اعلام کند.»

ساعاتی پیش از اعلام رسمی نام کسانی که برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ احراز صلاحیت شده‌اند، خبرگزاری فارس در دو گزارش مختلف نام افرادی که از سوی شورای نگهبان تأیید نهایی شده و اسامی کسانی که رد صلاحیت شده‌اند را منتشر کرده بود.

این خبرگزاری در مقاله‌ای تحت عنوان “دست رد شورا به بانیان وضع موجود” خبر از رد صلاحیت علی لاریجانی، محمود احمدی‌نژاد و اسحاق جهانگیری داده است. در این گزارش توضیحی درباره “وضع موجود” داده نشده است.

خبرگزاری فارس در ادامه گزارش خود نوشته است که رد صلاحیت این افراد حکایت از آن دارد که شورای نگهبان “بدون توجه به موقعیت و جایگاه آنها این تصمیم را گرفته و قانون را فدای مصلحت‌اندیشی نکرده است”.

همین خبرگزاری در گزارش دیگری مدعی شده یکی از خبرنگارانش “به فهرست غیررسمی کاندیداهای نهایی دسترسی یافته است.

در فهرستی که از سوی خبرگزاری فارس منتشر شده و دربرگیرنده کسانی است که تأیید صلاحیت شده‌اند، نام این افراد دیده می‌شود: ابراهیم رئیسی، محسن رضایی، محسن مهر علیزاده، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، عبدالناصر همتی و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی.

همین خبرگزاری اعلام کرده است که چند نفر از نامزدان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری “رسما” اعلام انصراف داده‌اند. نام این افراد اعلام نشده است.

انتخابات؛ بچه‌های نظام و انقلاب هم گیج و بیچاره شده‌اند!

خبرگزاری فارس لیست هفت نفره ای منتشر کرده و مدعی شده که فقط آنها توانسته اند از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند. ردصلاحیت علی لاریجانی و اسحاق جهانگیری بزرگترین شگفتی لیست خبرگزاری فارس است که حتی اصولگرایان هم در شبکه های اجتماعی از آن ابراز نارضایتی کردند.

اصلاح‌طلبان عملا در لیست منتشر شده نماینده ای ندارند، میانه‌رو ها نیز تنها محسن مهرعلیزاده و عبدالناصر همتی را دارند که البته هر دو چهره‌های سیاسی کاملا خنثی هستند. در این بین این گمانه مطرح شده است که ممکن است با حکم حکومتی برخی نامزدها تائید صلاحیت شوند.

برخی دیگر می گویند این لیست در افکار عمومی کاملا به ضرر ابراهیم رئیسی است. عده‌ای هم خواستار توضیح شورای نگهبان درباره معیارهای معرفی این لیست شده‌اند.

محمد مهاجری، روزنامه‌نگار اصولگرا در واکنش به فهرست انتخاباتی هفت‌نفره خبرگزاری فارس نوشت: …از دیشب که لیست هفت نفره کاندیدا‌های مورد قبول شورای نگهبان بیرون آمده، بچه‌های نظام و انقلاب بیچاره شده‌اند در برابر سوالاتی که حتی برای خودی‌ها ایجاد شده؛ آقای کدخدایی دو صفحه توضیح برایمان بفرستید تا در برابر اعتراضات منطقی در گِل نمانیم ما اصولگراها…

این در حالی است که سخنگوی شورای نگهبان امروز خبر داد که اسامی هفت نامزد تأئید صلاحیت شدۀ سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری دیشب دوشنبه سوم خرداد ماه به وزارت کشور ارسال شده است.

رئیسی با شرکت در انتخابات اولین مرحله از جانشینی احتمالی خامنه ای را طی می کند

روزنامه فرانسوی لوموند در شماره امروز خود به مناسبت نامزدی رسمی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، با اشاره به سوابق او به عنوان یکی از ناقضان بزرگ حقوق بشر در ایران به ویژه به دلیل نقش مهم و مشارکت فعال او در اعدام هزاران زندانی سیاسی در پایان جنگ ایران و عراق و سرکوب معترضان به نتیجه دهمین انتخابات ریاست جمهوری نوشته است : وضعیت حاضر، انتخاب ابراهیم رئیسی را به عنوان رئیس جمهوری آینده و ای بسا صعود وی به مقام ولایت فقیه در پی مرگ رهبر ٨٢ ساله جمهوری اسلامی تسهیل خواهد کرد.

به گزارش رادیو فرانسه، لوموند افزوده است: این دقیقا همان مسیری است که رهبر کنونی رژیم« ولایی» علی خامنه ای طی کرد. او نیز پیش از جانشینی خمینی رئیس جمهور رژیم بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا