گوناگون

نان ۵۰درصد گران شد

نان پر‌مصرف‌ترین ماده غذایی ایرانیان است که در سفره مردم جای دارد. با گرانی بی‌رویه سایر ارزاق و ناتوانی مردم از تهیه آن‌ها، مصرف نان بیشتر شده است، ولی نابخردی مسئولان رژیم باعث شده تا آشفتگی و هرج‌ومرج بر قیمت نان حاکم گردد. هیچ مسئولی هم تا کنون پاسخگوی این آشفتگی نبوده است. آنان از اوضاع نان و وضع آشفته‌ای که بر قیمت نان حاکم شده است خود را کلاً بی‌خبر نشان می‌دهند. با وجودی که نانوایان بخت برگشته به‌علت گرانی آرد و هزینه پخت آن خود به‌نوعی قربانی این اوضاع نابسامان هستند، مجبورند نان را حتی تا دو برابر قیمت رسمی گران کنند.طبعاً مسئولان درواقع بی‌مسؤولیت دولتی نمی توانند از این وضع بی‌اطلاع باشند. …

در حالی قیمت جدید نان هنوز مصوب و ابلاغ نشده که شمار زیادی از نانوایی‌ها خودسرانه حداقل ۵۰ درصد قیمت نان را به اسم نان ویژه و دو رو کنجد افزایش دادند، البته نانوایی‌ها برای این تخلفات خود توجیهاتی هم دارند.

به گزارش تسنیم، افزایش قیمت نان و گران فروشی نان در ماه‌های گذشته و حتی سال گذشته وجود داشته است و بسیاری از نانوایان با دور زدن قیمت مصوب نان از طرق مختلف مانند نان بزرگ، ویژه، پرکنجد، دورو کنجد و سبزی دار نرخ‌های دولت را دور زده اند به طوری که حتی این نان‌ها تا سه برابر قیمت اصلی خود به فروش می‌رسد؛ اما شوری قیمت نان زمانی درآمد که برخی از نانوایی ها، در کنار این نان‌های ویژه، نان‌های عادی را به قیمت مصوب خود نفروختند.

البته در صورتی که بخواهیم به موضوع از زاویه دید ناوایی‌ها نگاه کنیم شرایط کاملا متفاوت می‌شود و آن‌ها مدعی هستند که پخت نان با قیمت‌های موجود دیگر برای آن‌ها توجیه اقتصادی ندارد و قیمت نان باید ۵۰ در صد افزایش یابد، در غیر این صورت نمی‌توان نان به دست مردم رساند.

نانوا‌ها نیز باید برای خانوده خود گوشت بخرند

اصغر پابرجا رئیس اتحادیه فروشندگان نان‌های سنگک در این ارتباط اظهار کرد: قیمت مصوب نان فرقی نکرده است، اما باید توجه کرد که دو سال نانوایان نرخ جدید نگرفته اند و این امر باعث شده است که دخل و خرج نانوایی‌ها نچرخد و نتوانند مغازه‌های خود را بگردانند.

وی با بیان اینکه نرخ فعلی نان غیر اقتصادی است افزود: در این شرایط نانوایی‌ها چگونه می‌توانند دستمزد کارگر‌های خود را بپردازند و پول خرید آرد ندارند؛ نانوا‌ها با این قیمت نان نمی‌توانند زندگی خود را ا داره کنند، اجاره مغازه را بدهند و برای خانواده خود گوشت بخرند.

رئیس اتحادیه فروشندگان نان‌های سنگک ادامه داد: دولت اگر می‌خواهد نان به دست مردم برسد باید قیمت جدید بدهد، زیرا با این قیمت‌ها امکان اداره نانوایی‌ها وجود ندارد.

درخواست افزایش ۵۰ درصد قیمت نان

وی تصریح کرد: ما درخواست افزایش قیمت ۵۰ درصدی نان را به دولت ارائه داده ایم و معتقدیم که باید به این اندازه افزایش یابد؛ زیرا در دو سالی که قیمت نان افزایش نیافته است، ۷۰ درصد تورم در جامعه داشتیم.

پابرجا اظهار داشت: برخی از نانوایی‌ها به صورت خودسرانه قیمت نان را ۵۰ درصد افزایش داده اند، اما باید توجه داشت که چاره‌ای نداشته اند، زیرا دخل و خرج آن‌ها با یکدیگر نمی‌خواند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا