اخبار

آملی لاریجانی: تصمیمات شورای نگهبان غیرقابل دفاع است

استصواب جنجالی؛ هفت کاندیدای مورد تایید کیستند؟ انتخابات ۱۴۰۰ سردترین انتخابات عمر جمهوری اسلامی است و برنده و بازنده آن برای افکار عمومی یکسان. حذف معتمدان نظام اما فصل‌ تازه از کشمکش‌های جناحی را نشان می‌دهد. رئیسی در صدر کاندیداهاست؛ «آیت الله قتل عام»، نامی آشنا برای زندانیان سیاسی…..

اعلام اسامی نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری واکنش‌های مختلفی را در پی داشت. صادق آملی لاریجانی به تصمیمات شورای نگهبان و مداخلات دستگاه‌‌های امنیتی اعتراض کرده و این تصمیمات را “غیرقابل دفاع” خوانده است.

صادق آملی لاریجانی، رئیس پیشین قوه قضائیه، رئیس کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام وعضو فقهای شورای نگهبان در اعتراض به تصمیم شورای نگهبان در رد شمار زیادی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری می‌نویسد که تصمیم شورای در پی “دخالت‌های دستگاه‌های امنیتی و گزارش‌های خلاف” صورت گرفته است.

آملی لاریجانی در یک رشته توئیت آورده است که تا کنون تا این حد تصمیمات شورای نگهبان را “غیرقابل دفاع” نیافته است و این ارزیابی مربوط به دو سوی تصمیمات‌، یعنی تایید صلاحیت‌ها و عدم احراز صلاحیت‌ها است.

او برای تصمیمات نادرست شورای نگهبان می‌نویسد: « چنان که از وزارت اطلاعات با قاطعیت تمام مطلبی نقل می‌کنند، حال آنکه با پرسش از معاونت مربوطه در وزارت اطلاعات به صراحت این مطلب تکذیب می‌شود.»

علی لاریجانی برادر او نیز از جمله کسانی است که صلاحیت‌ها آنها رد شده است.

اسحاق جهانگیری به خدا پناه می‌برد

اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی نیز پس از رد صلاحیتش در بیانیه‌ای نوشت که مسئولیت پیامدهای چنین تصمیمی بر عهده شورای نگهبان است.

در بیانیه جهانگیری آمده که تکلیف از او ساقط شده است. او می‌نویسد: «به خدا پناه می‌برم و عدم احراز صلاحیت بسیاری از شایستگان را تهدیدی جدی برای مشارکت همگانی و رقابت عادلانه گرایش‌ها و جریان های سیاسی بویژه اصلاح گرایان می‌دانم و امیدوارم که جمهوریت نظام، مشارکت موثر مردم در تعیین سرنوشت خود، منافع ملی و آینده ایران فدای مصالح آنی سیاسی نشود.»

بیانیه علی لاریجانی

علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای به رد صلاحیت خود واکنش نشان داد. او نوشته است که بر “حسب وظیفه اسلامی، ملّی و انقلابی و بر اساس تأکید رهبر معظّم انقلاب اسلامی” وارد کارزار انتخابات شده است.

او ادامه می‌دهد: «با حمایت شما عزیزان بخصوص نخبگان جامعه، برای رفع مشکلات پیش روی ملّت، عزمی راسخ داشتم؛ اما حال آنکه روند انتخابات اینگونه رقم زده شد، بنده وظیفه خویش را در پیشگاه الهی و ملّت عزیز انجام داده‌ام و راضی به رضای الهی هستم.»

واکنش مطهری

علی مطهری، نایب رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی نیز در توئیتی به رد صلاحیت علی لاریجانی واکنش نشان داد و نوشت: «از رد صلاحیت خودم با وجود آنکه می‌دانم دلیل قانع کننده‌ای ندارند می‌گذرم، اما از رد صلاحیت آقای لاریجانی که همیشه گوش به فرمان نظام بوده و تجربه‌گرانسنگی برای امروز جامعه‌ی ما داشت در حیرتم!»

علی مطهری نیز در این دوره ثبت‌نام کرده بود، ولی او پیش‌تر گفته بود که به تصمیم شورای نگهبان گردن می‌نهد. برخی رسانه‌ها و شخصیت‌های اصول‌گرا مدعی شده بودند که دختر علی لاریجانی در آمریکا اقامت دارد و سرگرم تحصیل است. و به این دلیل شایسته نیست که نامزدهای ریاست جمهوری با چنین پیش‌زمینه‌های خانوادگی وارد کازار انتخاباتی شوند.

مطهری در این باره می‌نویسد: «استناد به مصوبه‌ی شورای عالی امنیت ملی درباره اقامت یا تحصیل اقوام درجه یک مقامات عالی در کشور‌های دیگر پذیرفته نیست، زیرا این شورا حق قانون گذاری ندارد. قانون گذار فقط مجلس است.»

عدم اعتراض ضرغامی و پزشکیان

عزت‌الله ضرغامی، رئیس پیشین صداوسیمای جمهوری اسلامی نیز در کانال خود رد صلاحیتش را تایید کرد.

سعید محمد، یکی از فرمانده سپاه پاسداران در واکنش به رد صلاحیتش در توئیتی نوشته که به‌زودی در این زمینه بیانیه‌ای منتشر می‌کند.

انصاف نیوز نیز بخشی از سخنان  مسعود پزشکیان، نایب رئیس پیشین مجلس و یکی از کاندیدا‌های محتمل اصلاح‌طلبان  را بازنشر کرده است. پزشکیان در واکنش به لیست نامزدهای انتخاباتی گفته است: « قطعا به خاطر اعتقادم حاضر هستم هم نامم را بدهم و هم نانم را. اینگونه نیست به خاطر اینکه موقعیتم را حفظ کنم، از اعتقادم بخواهم مایه بگذارم. مردم ما و کسانی که انقلاب کردند، صادقانه اگر در خدمت آنها باشیم، قطعاً پشت سر ما هستند و از انقلاب دفاع خواهند کرد.»

مصطفی مولوی، یکی از نزدیکان پزشکیان نیز گفته است که او به رد صلاحیت خود اعتراضی نخواهد کرد. او می‌نویسد: « ضمن تشکر از اقشار مختلف مردم از تمام استان‌ها، شخصیت‌ها و احزاب که لطف و حمایت خود را از آقای دکتر پزشکیان اعلام کرده‌اند، اعلام می‌کنیم که ایشان قصد اعتراض به تصمیم شورای نگهبان را نداشته و هیچگونه رایزنی جهت احراز صلاحیت خود نکرده و نخواهد کرد؛ چون اعتراض به تصمیم گرفته شده موثر نیست.»

ناباوری اصول‌گرایان

محمد مهاجری، رزنامه‌نگار اصول‌گرا نیز در واکنش به لیست نامزدها نوشت: « از دیشب که لیست هفت نفره کاندیدا‌های مورد قبول شورای نگهبان بیرون آمده، بچه‌های نظام و انقلاب بیچاره شده‌اند در برابر سوالاتی که حتی برای خودی‌ها ایجاد شده؛ آقای کدخدایی دو صفحه توضیح برایمان بفرستید تا در برابر اعتراضات منطقی در گِل نمانیم ما اصولگراها.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا