دیدگاه‌ها

زمین سفت سیاست برای صادق لاریجانی

دیکتاتورها به ندرت دست به اصلاحات ساختاری میزنند مگر اینکه از فشار اجتماعی  احساس خطر کنند. صدای انقلاب ها را دیر میشنوند، زمان خشم عمومی با تحمیل هزینه سنگین به کشور. برخی هم اصلا صدا را نمی خواهند بشنوند.

مجتبی نجفی

” تحقیر اکثریت ملت” رویکردی است که آیت الله خامنه ای مصرانه دنبال میکند. او هیچوقت نخواست صدای مردمی را بشنود که از سبک زندگی تا شیوه حکمرانی با او اختلاف داشتند. ببینید مهندسی انتخاباتِ او چه آش شوری شده که صدای صادق لاریجانی رییس سابق قوه قضاییه را در آورده. او که با ادعای اصلاح ساختار قوه قضاییه به میدان آمد، اسیر ساختار شد، در آن حل شد و سودای جانشین رهبر پیر و بیمار به‌سرش زد. برای تحقق این هدف چه راهی بهتر از حمله مداوم و مستقیم به رهبران جنبش سبز که بی دادگاه و بدون حق دفاع  در منزلشان محصور شده بودند.

صادق لاریجانی گاه و بیگناه به آنچه که او و حاکمیت، “فتنه” نامیده بودند حمله میکرد. او خواست در خط مقدم ارتش ضد جنبش سبز باشد تا با خواص بی بصیرت یعنی ساکتین فتنه هشتاد و هشت مرزبندی کند. اما متوجه نبود خودشیرینی تنها شرط تحقق رهبری نیست. رقبا فراوانند. برای همین حساب های  قوه قضاییه که به نام رییس آن ثبت شده بود افشا شدند. بعد بازوی راست او را به جرم فساد بازداشت کردند تا هشدار دهند سیاست و جنگ مافیا خطرناک تر از آن چیزی است که او گمان میکند و یک قدم تا حذف کامل باقی مانده.

رویای صادق لاریجانی پودر شد و او به زمین سفت سیاست خورد‌. همه خودشیرینی های صادق  در بازداشت و حکمهای طولانی مدت برای فعالین مدنی هم تاثیری در صعود او به گزینه مطرح عالی ترین مقام کشور نداشت. صادق بازی را تا اینجای کار به ابراهیم رئیسی که هم قوه قضاییه را دوست دارد و قوه مقننه  را باخته است‌. حالا که برادرش در اوج حیرت احراز صلاحیت نشده زبان به اعتراض گشوده که مبنای برخی گزارشهای شورای نگهبان بر اساس ادعاهای بررسی نشده است. همان گزارشهایی را مورد اعتراض قرار میدهد که پایه بسیاری از بازداشتهای فعالان مدنی و سیاسی بوده. حالا باید او و بسیاری از هواداران نظارت استصوابی فهمیده باشند که دایره استبداد میتواند آنچنان تنگ شود که او و برادرانش را از میدان بازی خارج کند.

دیکتاتور دایره را مدام تنگ تر میکند و جنگ قدرت میان گروهای رقیب و تشنه فساد را شدیدتر. تا اینجای کار جهان به کام رییسی است که سه هفته دیگر از قاضی القضات به رییس جمهور ارتقا درجه پیدا میکند آن هم در انتخاباتی که هیچ یک از معیارهای جمهوریت را ندارد وداور تمام بازیکنان حریف را پیشاپیش حذف کرده.

برگرفته از کانال تگرامی نویسنده

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا