ورزشی

تمجید از یک داور زن ایرانی در رسانه‌های ویتنامی و لبنانی

ورزش سه نوشت: زری فتحی داور زن ایرانی، با انجام قضاوتی موفق در بازی رفت مرحله پلی‌آف جام جهانی ۲۰۲۱ بین تیم های فوتسال ویتنام و لبنان توجهات را به خود جلب کرد.

داور زن ایرانی در اولین تجربه قضاوت خود در مرحله پلی‌آف جام جهانی ۲۰۲۱ در قاره آسیا، توانست با نشان دادن عملکردی درخشان از خود نگاه‌ها را معطوف به خود کند و با قضاوتی بی‌نقص در دوئل ویتنام و لبنان، تجربه بالای خود را نشان داد و مطمئنا این درخشش می‌تواند در ادامه برای او ثمرات بیشتری هم داشته باشد؛ همواره داوران زن در مسابقات مردان نگاه‌ها را به عملکرد خود خیره می‌کنند …

این داور اهل شیراز که در لیگ داخلی هم قضاوت‌های موفقی را داشته، در بالاترین تجربه بین‌المللی‌اش با خونسردی و حفظ آرامش توانست کارنامه‌ای موفق را از خود به جای بگذارد؛ او که در حال حاضر یکی از استعدادهای برتر داوری قاره آسیا به شمار می‌رود، یکی از بهترین داوران زن قاره هم بوده و با توجه به عملکرد خوب در بازی‌های انتخابی، احتمالا از سوی فیفا از وی دعوت خواهد شد تا در جام جهانی ۲۰۲۱ فوتسال مردان هم قضاوت کند.

او در گفتگویی کوتاه درباره عملکرد خود این‌چنین گفت: هنگامی که من برای اولین بار کار خود را به عنوان داور شروع کردم ، اهداف کوچکی را تعیین کردم، اما اکنون وقت آن است که اهداف بزرگتری را تعیین کنم. برای اولین بار در آسیا، یک داور خانم بازی مردان را قضاوت کرد و مربیان تیم‌ها خیلی شوکه و سورپرایز شده بودند که چگونه یک زن تا این حد خوب قضاوت می‌کند.

فتحی افزود: از قبل با این دو تیم آشنایی نسبی داشتم و سعی کردم مسابقات‌شان را از طریق اینترنت ببینم و از عملکرد خودم خیلی راضی بودم و AFC هم رضایت داشت. کاندیدای قضاوت در  جام جهانی مردان بودن برایم افتخار بزرگی است و به کل دنیا نشان می‌دهم که چگونه یک زن می‌تواند هم‌دوش با مردان از پس تمام سختی‌ها برآید؛ اینجا همه متعجب می‌شوند که یک زن ایرانی قضاوت می‌کند، اما می‌خواهم این قابلیت‌ها را به تمام دنیا نشان بدهم.

در اولین مسابقه مرحله پلی‌آف انتخابی جام جهانی ۲۰۲۱ فوتسال مردان، تیم ویتنام به مصاف لبنان رفت که قضاوت آن مسابقه برعهده زری فتحی بود و در این مسابقه که به صورت زنده برای طرفداران دو تیم در حال پخش بود، خیلی زود نگاه‌ها به عملکرد داور زن ایرانی معطوف شد؛ فتحی در تصمیمات خود هیچ اشتباهی نکرد، آن‌هم در حالی که داور دیگر مسابقه که یک مرد بود، در آن سوی زمین چند سوت جنجالی داشت.

فتحی البته چهره‌ای ناآشنا برای فوتسال آسیا نیست، چرا که او تجربه داوری در مسابقات مهم کنفدراسیون فوتبال آسیا مانند مسابقات فوتسال قهرمانی زنان آسیا یا مسابقات فوتسال قهرمانی دانشجویان جهان را در کارنامه خود دارد؛ اما پس از پایان جدال ویتنام و لبنان بود که عملکرد داور ایرانی به خوبی زیر ذره‌بین رفت و در شبکه‌های اجتماعی عملکرد او مورد تحسین و تمجید طرفداران دو تیم قرار گرفت و سایت‌های ویتنامی و لبنانی نیز در شرح عملکرد داور ایرانی مسابقه گزارش‌های مثبت و جالب‌توجهی را منتشر کردند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا