اخبار

گروسی: غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران مایه نگرانی است

درحالی که عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی در وین گفته است در مذاکرات اخیر همچنان موضوعات مهمی باقی مانده، سخنگوی دولت روحانی می‌گوید، مواردی که باقی مانده بسیار جزیی است. با این وجود به گفته وزیر خارجه آمریکا، دولت این کشور هنوز مطمئن نیست که ایران بخواهد یا بتواند به تعهد‌های برجامی خود بازگردد. آنتونی بلینکن از برجام به عنوان توافقی مهم در راه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌ هسته‌ای یاد کرد…..

عراقچی که در وین بسر می برد، گفته: در این دور از مذاکرات هم می‌توانیم کار را بیشتر جلو ببریم، ولی چند موضوعی که باقی‌مانده، کماکان موضوعات کلیدی هستند که درباره آن‌ها تصمیم گیری باید صورت بگیرد. این در حالی است که علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی در خصوص دور تازه مذاکرات مذاکرات وین گفت: تفاهم‌های کلی درباره اختلافات اصلی انجام شده و در مورد رفع تحریم در اکثریت موارد به توافق رسیده‌ایم. مواردی که باقی مانده بسیار جزیی است و با توجه به روند مذاکرات به حل و فصل موارد باقیمانده جزیی و اجرایی خوشبین هستیم.

سخنگوی دولت روحانی اضافه کرده است: برآورد ما این است که به‌زودی امکان و احتمال رسیدن به نتیجه نهایی و آغاز روند بازگشت همه طرف ها به تعهدات‌شان وجود دارد.

اما واقعیت این است که در حکومت دروغگوی جمهوری اسلامی حرف هیچ‌یک از سران و کارگزاران آن را نمی‌توان باور کرد. فقط کافی است به اظهارات وزیر خارجه آمریکا در تاریخ ۲خردادماه دقت کنید؛ آنتونی بلینکن در گفتگو با تلویزیون ای.بی.سی گفت: به نظرم، رژیم ایران می‌داند که برای پایبندی به تعهدات هسته‌ ای خود چه کاری باید انجام بدهد و ما هنوز ندیده‌ایم که آنها آماده این کار و خواهان تصمیم‌گیری در این زمینه باشند.

شک و تردیدهای دولت بایدن برای ادامه مذاکرات وین

وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد: پس از ۵ دور مذاکره در وین هنوز مشخص نیست که آیا رژیم ایران مایل است و می‌تواند که تصمیمات لازم را در مورد بازگشت به برجام بگیرد یا خیر.

آنتونی بلینکن که به اسرائیل سفر کرده در یک نشست خبری در اورشلیم گفت دولت آمریکا هنوز اطمینان ندارد که رژیم ایران بخواهد یا بتواند به تعهدات خود در برجام بازگردد.

رسانه های حکومتی سه شنبه شب در باره اظهارات وزیر خارجه آمریکا در اسرائیل گفتند: موضع بلینکن نشان می دهد برخلاف برخی گفته ها در ایران (دروغ های روحانی)، دولت بایدن همچنان روی مواضع خود پافشاری کرده و در واقع خبری از برداشتن تحریم ها نیست.

گروسی: غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران مایه نگرانی است

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید، تنها کشوری که درصدد ساخت بمب اتمی باشد اورانیوم را در سطح ۶۰ درصد غنی می‌کند. او توسعه برنامه اتمی ایران را در مرحله‌ای می‌بیند که بازگشت به برجام سال ۲۰۱۵ را ناممکن ساخته است.مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران منبعی برای نگرانی است.

رافائل گروسی در مصاحبه‌ای با تازه‌ترین شماره نشریه فایننشال تایمز گفته است که “کشوری که اورانیوم را در سطح ۶۰ درصد غنی می‌کند موردی جدی و نگرانی‌آور است، تنها کشورهایی که بخواهند بمب اتمی بسازند به این سطح از غنی‌سازی دست می‌زنند.” او غنی‌سازی ۶۰درصدی را سطح متناسب با تولید سلاح عنوان کرده و آن را مایه نگرانی جدی خوانده است.

مدیرکل آژانس در ادامه گفته است که سطح غنی‌سازی متعارف و تجاری دو تا سه درصد است. او با تصریح حق ایران به داشتن برنامه هسته‌ای گفته است که این کشور اما اورانیوم را در سطحی غنی می‌کند که باید هشیارانه آن را رصد کرد.

اظهارات گروسی دو روز پس از توافق ایران و آژانس بر سر تمدید ادامه مشروط نظارت‌ها بر برنامه و تاسیسات هسته‌ای ایران عنوان می‌شود. اول خرداد توافق سه ماهه قبلی که در راستای تسهیل مذاکرات برجام در وین به دست آمده بود به پایان رسید و روز یکشنبه دو طرف با توجه به ادامه روند مثبت مذاکرات مربوط به برجام در وین، توافق کردند که نظارت‌های مشروط یک ماه دیگر هم ادامه یابد.

بر اساس توافق اسفندماه، همه فعالیت‌های هسته‌ای ایران رصد و ضبط می‌شود ولی آژانس به نتایج دسترسی نخواهد داشت تا فرجام مذاکرات احیای برجام و ادامه احتمالی و کامل و داوطلبانه پروتکل الحاقی که بخشی از برجام است مشخص شود.

دور پنجم مذاکرات احیای برجام در وین از روز چهارشنبه، ۶ خرداد شروع شده است.

گروسی در ادامه مصاحبه با فایننشال تایمز گفته است که اکثر اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی خود پس از خروج دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا از این توافقنامه نسبتاَ به سهولت قابل بازگشت هستند، ولی ابعاد تحقیقاتی که ایران روی سانتریفیوژها و توسعه برنامه اتمی خود انجام داده به یک مشکل بدل شده است: «برگرداندن غولی که از شیشه بیرون آمده به سر جای اولش ناممکن است. وقتی که انسانی به معرفت کاری رسید دیگر رسیده و عقب‌گشتی برای نابودی آن معرفت و دانش ممکن نیست.»

به گفته گروسی، برنامه هسته‌ای ایران در چارچوب کاهش تعهدات برجامی این کشور رشد کرده و به مرحله‌ای رسیده که بازگشت به وضعیت سال ۲۰۱۵، یعنی زمان امضای برجام دیگر ناممکن است.

او کنترل این برنامه را صرفا از طریق بازرسی‌ها ممکن دانسته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا