اخبار

بازندهٔ اصلی کیست؟

حجتی کرمانی از رد صلاحیت شدگان مجلس خبرگان رهبری در واکنش به قلع و قمع و حذف کاندیداهای نمایش انتخابات توسط شورای نگهبان در پیامی گفت: این تیر خلاص به تابوت جمهوریّت نظام است……

او می گوید: اعلام نامزدهای عمدتاً یکدست ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در باور نمی‌گنجد. دلسردی و بی تفاوتی عامّه مردم و نیز شمار فراوانی از صاحبنظران و ناظران امور بسیار خطرناک است و هر روز خطرناکتر می‌شود.

روزنامه آرمان چاپ تهران در این باره نوشته: تکلیف رئیسی با صحنه‌ای بدون‌ رقیب در انتخابات ریاست جمهوری سال۱۴۰۰ چیست؟ در این بازی، واقعاً چه کسی برنده است؟ نظام، مردم، رد‌ صلاحیت شدگان یا تایید‌ صلاحیت شده‌ها؟

اگر چه این روزنامهٔ نزدیک به اصلاح‌طلبان سؤال خود را تعمیم نمی‌دهد و روی موضوع اصلی نمی‌برد ولی با تعمق در سؤال به راحتی می‌شود فهمید بازندهٔ اصلی این سیاست حذف کیست؟

باید گفت که بازندهٔ اصلی خامنه ای است؛ چرا که او در حقیقت با این اقدام به خود شلیک کرد. موقعیت او اینک حتی قابل مقایسه با یک روز قبل از اعلام اسامی نامزدهای تائید شده نیست.

خامنه ای بازندهٔ اصلی است زیرا با حذف طیفی از خودی های نظام، شکاف‌های درون حاکمیت را تعمیق کرد و به آنها گفت حتی اگر سال‌ها در خیانت و جنایت من شریک بوده و خوش خدمتی کرده باشید، در سر بزنگاه شما را به خاطر قدرت خودم قربانی خواهم کرد.

شرایط کنونی حکومت خامنه ای را ببینید. همین دیروز دو رئیس‌جمهور مورد تائید او (احمدی نژاد و روحانی) که ۱۶سال سکان کشتی نظام را در دست داشتند، به سراشیبی سقوط و سرنگونی در سیاست ولی فقیه اذعان کردند.

واقعیت امر این است که در وضعیت اجتماعی-اقتصادی کشورمان پس از ۲۹ خردادماه ۱۴۰۰ و انجام انتخابات فرمایشی، فارغ از نتیجه از قبل مهندسی شده‌اش، تا آنجا که به زندگی اکثر مردم مربوط می‌شود تغییری مشخص رخ نخواهد داد و این واقعیت مسلم به ویژه در مورد زندگی طبقه کارگر و دیگر لایه‌های زحمتکشان مزدبگیر و حقوق بگیر صادق خواهد بود. شوربختانه گسست روابط اجتماعی، تخریب آن‌ها، و دامنه‌دار شدن مشکلات معنوی و مادی مردم به دلیل شدت یافتن فقر و ناامید بودن از بهبود اوضاع ادامه خواهد یافت. مسایل اشاره شده در بالا در حال حاضر سردی فضای جامعه، بی‌انگیزه بودن آن، و برخورد آشکار عمدتاً منفی در رویکرد مردم به انتخابات و برگزار کنندگان این فریبکاری مکرر دهه های اخیر است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا