زحمتکشان

نامه کارگران : مدیران «پارس دارو» صدای اعتراض ما را نمی‌شنوند

نمایندگان کارگران در شورای اسلامی کار کارخانه «پارس دارو» با ارسال دو نامه‌ی جداگانه به احمد لطفی‌نژاد، مدیر کل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران و علیرضا محجوب رئیس فراکسیون کارگری مجلس و دبیر کل خانه کارگر، ضمن انتقاد از شیوه مدیریت کارخانه، خواستار پیگیری مشکلات صنفی‌شان از جانب دولت و مجلس شدند…

نمایندگان کارگران روند فعلی مدیریتی در کارخانه «پارس دارو» را تهدید کننده امنیت شغلی بیش از ۲۸۵ کارگر شاغل در کارخانه دانسته‌اند.

کارگران در این نامه که به امضای اعضای شورای اسلامی کار، انجمن اسلامی و بسیج کارخانه پارس دارو رسیده است، ضمن تأکید بر سوءمدیریت کارخانه، آمده است: علی‌رغم هشدارهایی که کارگران و نمایندگانشان از طریق رسانه‌های کارگری و هم از طریق ارسال نامه های اداری در چندین نوبت به اطلاع مسئولان رسانده‌اند، متاسفانه تغییراتی در نحوه مدیریت کارخانه اعمال نشده است، لذا با توجه به حساسیت موضوع و اینکه امنیت شغلی ۲۸۵ کارگر فعال و متخصص مطرح است از شما مسئولان می‌خواهیم در این زمینه پی گیری قاطعانه داشته باشید.

کارگران پیش از این به ایلنا گفته بودند: مدیر عامل کارخانه پارس دارو، از زیر مجموعه‌های شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، بدون در نظر گرفتن شرایط تعیین شده در قانون کار، امنیت شغلی کارگران شاغل در کارخانه را متزلزل کرده بطوریکه با ایجاد رعب و وحشت در میان کارگران شاهد کاهش تولید در کارخانه هستیم.

نمایندگان کارگران «پارس دارو» در دومین نامه خطاب به علیرضا محجوب، به ۲۶ موارد از موارد نقض قانون کار از سوی کارفرمای جدید اشاره کرده‌اند.

در این نامه آمده است: مدیریت جدید کارخانه پارس دارو علاوه بر سخت کردن شرایط کار در کارخانه با نقض قانون کار، به فعالیت تشکل‌های کارگری اعتقادی ندارد و در حال حاضر از فعالیت اعضای شورای اسلامی کار، انجمن اسلامی و بسیج کارگران کارخانه پارس دارو جلوگیری کرده است.

در این زمینه آمده است:در تاریخ ۸ مهر ماه شبانه درب دفتر اعضای شورا اسلامی کار کارگران باز شده و پس از تعویض قفل، اسناد و مدارک محرمانه شورا خارج شده است.

جلوگیری از فعالیت شورا، انجمن و بسیج شرکت، اخراج کارگران و عدم تمدید قرار داد آنان بدون طرح موضوع در کمیته انظباطی و جلب نظر شورا، جایگزین کردن نیروهای کار یک شرکت خدماتی بجای کارگران اخراجی کارخانه، گرفتن تعهدات کتبی مکرر از کارگران، کاهش مدت قرار داد کاری کارگران از یکسا به یک ماه، ایجاد رعب و وحشت و بی انگیزه کردن کارگران برای ادامه کار و تولید، کاهش تولید و حذف کادر شیفت شب، تعلیق از کار اعضای شورای اسلامی کار کارخانه و بازرسی بدنی آنان در رمان ورود و خروج از اعم مشکلاتی است که نمایندگان کارگران کارخانه پارس دارو در این نامه به آن‌ها اشاره کرده‌اند.
در ادامه این نامه همچنین به صراحت پاسخ مدیریت کارخانه پارس داروبه اعتراض کارگران و نمایندگانشان در کارخانه اشاره شده و آمده است «در هر کجا که می‌خواهید مشکلاتتان را انعکاس دهید، نحوه مدیریت من اینگونه است.»

اعضای شورای اسلامی، انجمن و بسیج کارخانه پارس دارو در بخش پایانی این نامه از بی‌توجهی مدیریت جدید کارخانه پارس دارو به سرنوشت کارخانه و کارگرانش انتقاد کرده و در ادامه خواستار پی گیری مسئولان کارگری در جهت رسیدگی به مشکلات مدیریتی به بوجود آمده در کارخانه شده‌اند.

همچنین در بخش انتهایی نامه کارگران که رونوشت آن به تعدادی از مسئولان کارگری شرق تهران نیز ارسال شده است، عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، کاهش میزان سنوات پایان کار کارگران، لحاظ نشدن سوابق سختی کار در پرونده بیمه تامین اجتماعی کارگران و در ‌‌‌نهایت ناامیدی زنان کارگری که از مرخصی زایمان استفاده می‌کنند از بازگشت به کار را از موارد نقض قانون کار ذکر کرده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا