احزاب و شخصیت‌ها

حزب چپ ایران(فدائیان خلق): شعار”رای ندهیم!” را همگانی کنیم!

به مبارزان راه آزادی و عدالت، به دوستداران حزب چپ ایران(فدائیان خلق)

ما همان‌گونه که بارها اعلام کرده ایم همکاری و اتحاد نیروهای جمهوریخواه سکولار و دموکرات را، گامی در جهت گذار به دموکراسی و استقرار جمهوری سکولار و دموکرات در ایران می دانیم.

به مبارزان راه آزادی و عدالت، به دوستداران حزب چپ ایران(فدائیان خلق)

یاران عزیز!

در حالی‌که تا روز برگزاری “انتخابات” پیش روی کم‌تر از ۴ هفته باقی مانده است، فضای “انتخاباتی” هم‌چنان سرد و بی رمق است. جا دارد این برنامه‌‌ی حکومتی که بسته‌ترین ‌”انتخابات” ریاست جمهوری طول عمر جمهوری اسلامی است، هر چه بیشتر افشا شود. از توصیه و در واقع حکم صریح چند هفته پیش خامنه‌ای مبنی بر لزوم غربال باز هم بیشتر کاندیداها تا وضع مقررات اجرأیی جدید توسط شورأی نگهبان و اعتراف سخنگوی آن مبنی بر این‌که میزان مشارکت بی اهمیت است و معیار نیست، جملگی نشان از این دارند که نظام پیه تحریم گسترده را به تن مالیده است. در این میان آن‌چه پشت کردن‌ مردم به “انتخابات” را می تواند ابعاد بیشتری بدهد، سوابق هر یک از کاندیداهای مورد اعتماد ولی فقیه با گذشته‌ای آلوده به فساد و همدستی با استبداد است. آن ها جزو مسئولان حکومت بودند و با کارکرد خود کشور را به وضعیت فاجعه بار کنونی سوق دادند.

“نه” به این”انتخابات” علامت انفعال در قبال صندوق رأی نیست، بلکه اعتراض به حکومت، سیاست ها و عملکردهای آن است و حکایت از صف‌آرأیی کلان سیاسی اکثریت مردم با نظام دارد. رویگردانی مردم در ابعاد وسیع از صندوق رأی، می تواند حکومت را در برابر تحریم گسترده مردم قرار دهد. “نه!” گفتن به “انتخابات” را می‌توان نشانه روشن نارضایتی‌ همه سویه‌ی گروهبندی‌های اجتماعی در کشور دانست که از انواع تبعیضات و اجحافات حکومتی و استبداد، فساد و غارت رنج‌ می‌برند. فاصله‌گیری بیشتر جامعه از صندوق‌های رأی در جمهوری اسلامی، نمودی دیگر از حرکات اعتراضی چهار سال گذشته و نشانه مخالفت مردم علیه سیاست‌های این حکومت فاسد، ناکارآمد و سرکوبگر و موجودیت آن است.

مبارزان راه آزادی و عدالت!

“رأی ندهیم!” تکوین صدای اعتراضی “رأی من کو؟”ی جنبش سبز است که وجود مخالفت شکل گرفته در بطن جامعه با حکومت را رو  آورد. “رأی ندهیم!” پژواک فریادهایی است که طی خیزش‎‌های دی ۹۶ و آبان ۹۸ در آسمان کشور طنین افکند و لرزه بر اندام رژیم انداخت. ادامه‌ی اعتراضاتی است که به‌خاطر زدن هواپیمای مسافربری و دروغ های پس از آن به حکومت شد. برآمد “رأی ندهیم!” امروز نه برهه‌ای‌ گذرا در حیات سیاسی کشور که اقدامی در خدمت گذر از جمهوری اسلامی و استقرار یک جمهوری سکولار و دموکرات است. “رأی ندهیم!” کنونی بیان از بلوغ حقوق شهروندی برأی تدارک انتخابات آزاد در ایران فردا دارد و می‌تواند مبارزه برأی آزادی، سکولاریسم، دموکراسی و عدالت اجتماعی را تقویت نماید.

در مخالفت فراگیر با این “انتخابات” فرمایشی، هر فقره عدم شرکت در “انتخابات” مهم است و نقش خود را دارد؛ این به‌هیچ‌وجه کافی نیست که فقط خودمان به این نمایش حکومتی “نه” بگوییم. لازم است از هر ابتکار سود جست تا گزینه‌ی تحریم گستره بیشتری به خود گیرد‌. مبارزه در راه تحریم “انتخابات” با تشویق خانواده و دوستان به رأی ندادن تمام نمی‌شود، لازم است همکاران، هم محله‌ای‌ها و هر شهروند قابل دسترس خود را دعوت و متقاعد به خالی گذاشتن مراکز‌ رأی کرد. می‌توان از صحبت حضوری و گفتگوی تلفنی تا ارسال ای‌میل و گذاشتن پیام‌ در شبکه‌های جمعی و نیز هر امکانی که بتواند کارزار تحریم را وسعتی بیشتر دهد، بهره گرفت. در این روشنگری، نشان دادن سوابق آلوده‌ی کاندیداهای حکومتی که هر یک سال‌هاست در سرکوب و فساد جمهوری اسلامی سهیم هستند، نقش موثری در افشای فرمایشی بودن این “انتخابات” بازی خواهد کرد.

مبارزان راه آزادی و عدالت!

دوستداران حزب چپ ایران (فدائیان خلق)!

تردید نباید کرد که هرچه دستاوردهای کارزار تحریم “انتخابات” بیشتر شود، حکومتی‌ها فزون‌تر از قبل روحیه‌ی خود را از دست خواهند داد. تاخت و تاز و قدرت‌نمایی‌های خامنه‌ای و دستیاران او را نه نشانه‌ی احساس قدرت آنان که علامت بیم و نگرانی از غلیان پتانسیل “نه!” در جامعه بدانیم. امر و نهی های ولی فقیه بازتاب وارونه‌ی دغدغه‌های او در مورد کاهش اعتماد به نفس در صفوف خودی ها و ریزش‌ها در بدنه‌ی نظام است. همان‌گونه که هر کامیابی در کارزار علیه “انتخابات” فرمایشی حکومت نیز می تواند در خدمت و در راستای همگرأیی صفوف اپوزیسیون جمهوری اسلامی به شمار ‌رود.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) به این “انتخابات”، نه از دریچه‌ی تنگ فعل و انفعالات در بالای جمهوری اسلامی که از منظر وسیع مبارزه‌ی راهبردی مردم ایران با این نظام می‌نگرد. ما بر این امر تاکید ویژه داریم که اهمیت ماندگار مبارزه‌ی مشترک برأی “رأی ندهیم!” را لازم است در کنه چنین واقعیتی باز یافت و در این حقیقت پی گرفت که هرچه متحدتر عمل کنیم نیروی مردمی قدرت خود را نافذتر در برابر دیدگان همگان قرار خواهد ‌داد. ما در این روزهای حساس سیاسی بار دیگر اعلام می‌داریم که دست اعضا و دوستداران حزب ما در هر کجا که هستند برأی فشردن دست هر نیرو و جریان دلسوز سرنوشت مردم ایران و خواهان آزادی، دموکراسی، سکولاریسم و عدالت اجتماعی باز و دراز است. ما همان‌گونه که بارها اعلام کرده ایم همکاری و اتحاد نیروهای جمهوریخواه سکولار و دموکرات را، گامی در جهت گذار به دموکراسی و استقرار جمهوری سکولار و دموکرات در ایران می دانیم.

هیئت سیاسی- اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

۳ خرداد ۱۴۰۰ – ۲۴ مه ۲۰۲۱

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا