گوناگون

آمریکا: لغو احتمالی برخی تحریم‌ها را به‌ دقت بررسی می‌کنیم

جلسه مذاکره کنندگان احیای برجام با هیئت آمریکایی بدون حضور ایران برگزار شد…………


وزیر خزانه‌داری ایالات متحده امروز پنجشنبه گفت در صورت بازگشت ایران به تعهدهای هسته‌ای خود مطابق برجام، آمریکا تحریم‌هایی را که علیه صادرات نفت ایران وضع کرده، به‌دقت بررسی خواهد کرد. جَنِت یلن گفت: «رئیس جمهوری [جو بایدن] امکان موفقیت مذاکرات و بازگرداندن ایران به پایبندی کامل به برجام را در نظر دارد و گفته‌ است که ایالات متحده آماده است در صورت تعهد ایران، متقابلا به تعهدات برجامی خود برگردد.»
خانم یلن افزود: «بنابراین، ما به‌دقت بررسی خواهیم کرد که اگر ایران گام‌های مناسب را بردارد، لغو چه تحریم‌هایی درست خواهد بود.»
از سویی، اعضای هیئت‌‌های نمایندگی کشورهای مذاکره‌کننده در وین، روز پنجشنبه در جلسه‌ای با هیئت آمریکایی، وضعیت مذاکرات و چشم‌انداز آن را بررسی کردند. در این جلسه نمایندگان جمهوری اسلامی شرکت نداشتند. دور پنجم مذاکرات احیای برجام با شرکت نمایندگان ایران، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین در وین در جریان است. از آغاز مذاکرات احیای برجام، ایران و آمریکا به صورت مستقیم گفت‌وگو نکرده‌اند، این در حالی است که هیئت آمریکایی در وین حضور دارد و به طور غیرمستقیم و از طریق گروه چهار به علاوه یک در این گفت‌‌‌وگوها شرکت می‌کند.
میخائیل اولیانوف، رئیس هیئت روسیه در مذاکرات برجام، روز پنجشنبه در توییتی نوشت که در جلسه‌ امضاکنندگان برجام و آمریکا که بدون حضور ایران برگزار شد، «درباره آخرین وضعیت مذاکرات وین صحبت کردیم». او افزود که در این جلسه، جنبه‌های اجرایی توافق احتمالی که هم‌اکنون در دست تدوین است، بررسی شد. این سومین جلسه اعضای برجام و آمریکا است که بدون حضور ایران برگزار می‌شود. هم‌زمان، عباس عراقچی، رئیس هیئت نمایندگی ایران در این مذاکرات، روز پنجشنبه گفت: «امروز دوباره مذاکرات را شروع می‌کنیم و امیدوار هستیم در مدت مذاکرات چندروزه بتوانیم به راه‌حل‌های نهایی دست یابیم».

تلاش جمهوری‌خواهان برای عدم احیای برجام

جمهوری خواهان کنگره آمریکا اصلاحیه‌ای را تنظیم کرده‌اند که با ضمیمه شدن به یکی از مصوبه های مرتبط، دولت بایدت را ملزم خواهد کرد بدون تاییدیه کنگره وارد هیچ توافقی با ایران نشده و تغییری در به کارگیری تحریم های آمریکا علیه آن ندهد.
به گزارش پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن، طبق رونوشت اصلاحیه ای که فری بیکن آن را رویت کرده، قانونی در سنای آمریکا تصویب می شود که دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا را ملزم خواهد کرد پیش از امضای یک قرارداد با ایران، تاییدیه کنگره را داشته باشد. این اصلاحیه مانع چشم گیری در مسیر اجرایی شدن طرح دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای ایران خواهد بود. همگام با پیش رفت مذاکرات میان تهران و کشورهای اروپایی در وین، این اصلاحیه تحت حمایت جمهوری خواهان کنگره آمریکا، مانع دولت بایدن از امضا کردن هر گونه توافق جدید، بدون تایید کنگره خواهد شد. با وجود چند دستگی های بدنه کنگره، احتمالا این اصلاحیه به طور گسترده تحت حمایت حزب جمهوری خواه قرار گرفته و با مخالفت دموکرات ها رو به رو می شود که تا حد زیادی حامی تعلق گرفتن میلیاردها دلار پول به تهران با لغو تحریم های آن هستند. هنوز مشخص نیست که این اصلاحیه ضمیمه کدام مصوبه کنگره خواهد شد. سناتور رون جانسون پیشگام تنظیم و امضای این اصلاحیه بوده است که تاکنون مورد حمایت سناتورها جیمز ریچ، تد کروز، مارکو روبیو و جانسون بوراسو قرار گرفته است. تمامی آن ها مخالف دیپلماسی دولت بایدن با ایران هستند. این اقدام یکی از اولین اقدامات محسوس جمهوری خواهان سنای آمریکا در جهت ممانعت از دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای بوده است که دونالد ترامپ رئیس پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد.
در حالی که احتمالش کم است دموکرات ها اقدامی بی سابقه انجام داده و از این اقدام حمایت کنند، چندین نفر از سناتورهای دموکرات از جمله بِن کاردین، جو مانچین و باب مِنِندز در سال ۲۰۱۵ دردولت اوباما با توافق هسته ای مخالفت کرده بودند. دولت اوباما در نهایت توانست با دور زدن کنگره وارد توافق هسته ای شود. جمهوری‌خواهان نمی خواهند دوباره شاهد این اتفاق باشند. این اصلاحیه علاوه بر ضروری کردن تاییدیه سنای آمریکا، مانع از لغو یک جانبه تحریم های سخت اقتصادی علیه ایران دولت بایدن خواهد شد که البته در حال حاضر اقدام به این کار کرده است. مقامات وزارت امور خارجه آمریکا ماه گذشته به فری بیکن گفته بودند که مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین تا حد زیادی بر گستره لغو تحریم ها متمرکز است. مقامات ایرانی خواستارلغو تمامی تحریم های اعمال شده تحت «کارزار فشار حداکثری» دولت ترامپ هستند و مقامات آمریکایی نیز گفته اند که آماده قبول کردن این درخواست هستند. طبق رونوشتی که فری بیکن رویت کرده، در این اصلاحیه قید شده است که «رئیس جمهور آمریکا نباید در به کارگیری تحریم ها اعمال معافیت کند، آن را لغو کند، کاهش دهد یا لغو کند یا محدود کند.

بهار نیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا