اخبار

بی‌ معنایی انتخابات در رژیم «ولایی»

عضو سابق مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با ایلنا درباره انتخابات مهندسی شده خامنه ای گفت: ظاهرا مردم این‌گونه فکر می‌کنند که هر کسی رئیس جمهور شود، برای ما تفاوتی ندارد و همه رؤسای جمهور باید یکسری دستورات خاص را اجرا کنند؛ بنابراین حضور ما بی‌معناست….

پروانه سلحشوری هشدار داد: زمانی که احساس بی‌معنایی در بین مردم شکل می‌گیرد، از حضور در انتخابات کناره می‌گیرند و این کناره‌ گیری کم‌کم منجر به اتفاقات اجتماعی خواهد شد

کرونا فعلا مانع از شورش‌ها شده است

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به انباشت مطالبات مردم هشدار داد و گفت: کرونا در حال حاضر مانع شورش تهیدستان است.

او  به روزنامه فرهیختگان گفت: نباید خود را فریب دهیم، در طول ۴۰سال گذشته ما هیچ‌گاه از این میزان فعلی پایین‌تر نبوده‌ایم و اکنون در حداقل‌ترین میزان ممکن از نظر اعتماد مردم به حکومت قرار داریم.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: من در آبان‌ماه و پیش از آن اتفاقات عنوان کردم که باید منتظر شورش تهیدستان باشید. اکنون هم می‌گویم خطر بیشتر است، ولی کرونا در حال حاضر مانع است.

سرنوشت شیخ فضل‌الله نوری برای ما تکرار خواهد شد

مرتضی آقا تهرانی در گفتگو با خبرگزاری حکومتی برنا، کاندیداهای حذف شده که حاضر به سکوت کردن نیستند را تهدید کرد و گفت: افراد رد صلاحیت شده باید بروند خود را اصلاح کنند اگر نقاط ضعفی دارند از طریق قانون آن را برطرف کنند… نباید مردم را بترسانیم برای این‌که نظام زیر سؤال برود، اینها راهش نیست، نظام به شما چنین اجازه‌ای نمی‌دهد، کمی تحملتان می‌کنند بعد هم جمعتان می‌کنند.

در همین حال یک فعال سیاسی اصلاح طلب به خامنه ای و پاسدارانش هشدار داد و گفت: با رد فله‌ ای صلاحیت ها توسط شورای نگهبان، اقبال مردم به صندوق‌های رأی و حمایت از حاکمیت کاهش پیدا می‌کند و مردم احساس می‌کنند که در قفسی گرفتار شده‌اند و باید قفس را بشکنند و خود را نجات دهند.

اشرف بروجردی در گفت‌وگو با ایلنا، گفت: رد صلاحیت فله‌ای و بی‌حساب و کتاب شورای نگهبان، دموکراسی در کشور را نابود کرد یعنی ما چیزی به اسم دموکراسی و آزاداندیشی نداریم و همه باید تحت‌الامر باشیم.

وی افزود: مأسفانه همه چیز ما سیاست زده است. حتی قوانین ما نیز در سیطره سیاست قرار گرفته است. شورای نگهبان بر اساس سیاسی کاری این رفتار را می‌کند؛ طبیعتاً مردمی که امروز صبوری می‌کنند یک روز به این نتیجه می‌رسند که این مملکت به همه ما تعلق دارد و متعلق به چند نفر خاص نیست که بخواهند بر سرنوشت مردم حکومت کنند.

این فعال اصلاح طلب با نگرانی گفت: بنابراین چنین شرایطی در این حد آسیب زاست و اگر روزی مردم دستشان برسد موضوع شیخ فضل الله نوری مجددا برای همه ما تکرار خواهد شد.

شیخ فضل‌الله با همراهی کردن مخالفان مشروطه در ماجرای به توپ بستن مجلس، جمع‌آوری امضا از علما برای عدم بازگشایی مجلس بعد از بمباران آن توسط محمدعلی شاه و نوشتن رساله‌هایی از جمله رساله حرمت مشروطه، مخالفت شدید مشروطه خواهان را به خود جلب کرد. وی پس از دوره استبداد صغیر و فتح تهران به دست مشروطه خواهان در دادگاهی محاکمه و سرانجام اعدام شد.

عضو مجلس خبرگان: انتخابات یعنی مردم اعلام کنند ما فرمانبر نظام هستیم و فرمانروای ما ولی فقیه است.

محسن اراکی، عضو مجلس خبرگان، گفت: «معنای انتخابات این است که مردم اعلام می‌کنند که ما فرمانبر این نظام تشکیلاتی هستیم و برای کمک به فرمانروای فعلی ما که ولی فقیه است یک بازوی اجرایی خوبی می‌خواهیم انتخاب کنیم.»

اراکی پیشتر نماینده خامنه‌ای در انگلیس و سپس با حکم او چندین سال دبیرکل سابق مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بود.

او روز پنج‌شنبه ششم خرداد ماه طی سخنانی در جمع دانشجویان افسری و پاسداری سپاه علویون قم، گفت: «یکی از تفاوت‌های دولت الهی با دولت‌های غربی و سکولار این است که در نظام غیر الهی کار حاکم و فرمانروا این است که مردم را با همان وضعیت موجود اداره و مدیریت می‌کند اما در نظام الهی وظیفه مدیریت جامعه، بالا بردن جامعه است. یعنی باید جامعه را رشد و ترقی بدهد و تربیت کند و وظیفه تربیت جامعه بر عهده اوست.»

این عضو مجلس خبرگان تاکید کرد که «ما فرمانروایان الهی را هادیان به سوی پیشرفت و مقامات بالا می دانیم.»

اراکی رئیس جمهور را در جمهوری اسلامی «بازوی اجرایی» ولی فقیه خواند و افزود که ما امروز در انتخابات پیش‌رو نیاز به یک بازوی اجرایی توانمند در مریت اجرایی کشور داریم و هم یک بازوی اجرایی برای رهبری می خواهیم که هادی باشد.

این عضو مجلس خبرگان، تضعیف سپاه پاسداران، بسیج، قوه قضاییه و شورای نگهبان را «خیانت و خلاف شرع» خواند و گفت کسی که می خواهد رئیس جمهور باشد نباید کسی باشد که این نهادها را تضعیف کند.

اراکی همچنین با تاکید براینکه «جامعه باید از قوه قضاییه بترسد»، گفت: «اگر قوه قضائیه مقتدری نداشته باشیم عناصر فاسد جامعه را می خورند و نابود می کنند، جامعه باید از قوه قضائیه بترسد و اگر کسی قوه قضاییه را تضعیف کند این صد در صد خواسته دشمن ملت ماست.»

این عضو مجلس خبرگان، ضمن حمایت از عملکرد شورای نگهبان، افزود: «بعد از تصمیم‌گیری شورای نگهبان دیگر مخالفت با آن، مخالفت با جمهوریت و اسلامیت نظام است و یقین بدانید کسانی که قانون را تضعیف می کنند در تقویت مجرمان و تبهکاران تاثیر دارند.»

مقابله با دیکتاتوری ولایی باید با کار سیاسی دائم و وسیع بین مردم به منظور بسیج نیروهای اجتماعی درصدد یافتن راه برون شد از بحران بود. این امر باید با شیوه‌هایی انجام شود که با عقب راندن گام به گام حکومت تا آنجا که ممکن است چشم‌انداز تحقق خواست‌های مردم نیز جلوه‌گر شوند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا