از هر دری سخنی

کاهش ۵۱.۹ درصدی حجم معاملات در ماه‌های فروردین و اردیبهشت

متأسفانه قیمت مسکن از سال ۹۷ متأثر از افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی افزایش بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده است. به‌گونه‌ای که قیمت هر مترمربع مسکن اکنون در تهران بیشتر از ۲۸ میلیون تومان است و بدتر اینکه قیمت هر مترمربع مسکن در دوماهه نخست امسال نسبت به ماه سال گذشته ۹۷ درصد افزایش داشته است که نگران‌کننده است. در این ارتباط بانک مرکزی گزارشی منتشر کرده است که در آن آمده: در ماه اردیبهشت شاهد کاهش ۱.۸ درصدی قیمت مسکن نسبت به ماه گذشته بودی و حجم معاملات در ماه‌های فروردین و اردیبهشت ۵۱.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش‌یافته است…..

به گزارش اقتصادآنلاین، بر اساس گزارش بانک مرکزی در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰، متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۶.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین تعداد معاملات انجام‌شده در این ماه ۳۹۳۸ فقره بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸۸ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲.۶۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.
از مجموع ۳۹۳۸ واحد مسکونی معامله‌شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۵.۷ درصد بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با اردیبهشت‌ماه سال قبل حدود ۳.۱ واحد درصد کاهش‌یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بالا در گروه‌های “۶ تا ۱۰”،”۱۱ تا ۱۵ “و “بیش از ۲۰ سال” ساخت افزوده‌شده است.

بیش‌ترین قیمت مسکن

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیش‌ترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده معادل ۶۰ میلیون و ۲۱۰ هزار تومان به منطقه ۱ و کمترین آن با ۱۱ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۷۷.۶ و ۵۲.۶ درصد افزایش نشان می‌دهند.
تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در دوماهه نخست سال ۱۴۰۰ به حدود ۶ هزار واحد مسکونی بالغ گردید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۵۱.۹ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۲۹ میلیون و ۶۰ هزار تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۸۰.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

کمترین قیمت مسکن

در میان مناطق ۲۲ گانه تهران، بیش‌ترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معادل ۶۰ میلیون و ۲۱۰ هزار تومان مربوط به منطقه یک و کم‌ترین آن با ۱۱ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. توزیع تعداد معاملات بر حسب مناطق مختلف شهر تهران حاکی از آن است که منطقه ۵ با سهم ۱۵.۳ درصدی بیش‌ترین میزان را به خود اختصاص داده است.
توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی نشان می‌دهد که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان به ازای هر مترمربع بیش‌ترین سهم از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده است.
توزیع تعداد معاملات بر حسب مناطق مختلف شهر تهران حاکی از آن است که منطقه ۵ با سهم ۱۵.۳ درصدی بیش‌ترین میزان را به خود اختصاص داده است.
همچنین واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متری با ۱۵.۲ درصدی بیش‌ترین سهم را از معاملات را داشته است.

تحولات اجاره‌بهای مسکن

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ نشان‌دهنده رشد به ترتیب معادل ۳۲.۶ و ۳۶.۳ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا